Advert
Advert

Sol Medya

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Üyelerine Baskı ve Tehdit devam ediyor

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Üyelerine Baskı ve Tehdit devam ediyor
23
13 Haziran 2020 - 18:55

İşçilerin daha insani çalışma isteklerine kulak tıkayan Öz-İplik İş Sendikası, üyelerinin sendikadan toplu istifası ve Disk Tekstil İşçileri Sendikasına geçmeleri üzerine fabrika yönetimiyle beraber tehdit, yıldırma, baskı, dini istismar, işten çıkarma ve rüşvet teklif etme gibi akla hayale gelmeyecek yollara başvurdular. Haklarından ve sendikalarından vazgeçmeyen işçiler, pandemi sürecinin başlamasıyla, tamamen patronları koruyan ve işçilerin haklarını lağveden birtakım sözleşmeleri imzalamaları yönünden baskıya uğradılar. İktidara yakın Öz-İplik İş Sendikasına geçtikleri takdirde haklarını alabilecekleri, yoksa bu hakları elde edemeyecekleri hatta işten çıkarılacakları söylemleri üzerine işçiler fabrika önünde basın açıklaması yapmak istediler. Basın açıklamasını dinlemek ve arkadaşlarına destek vermek isteyen diğer işçiler; şefler, ustalar ve güvenlikçiler tarafından hakaret ve tehdide maruz kaldılar. Buna rağmen arkadaşları için desteğe gelen işçiler ıslık ve alkışlarla mücadeleye omuz verdiler. AKP iktidarı, pandemi sürecinde “Evde Kal Türkiye” derken, sırf haklarını isteyen, mücadele eden ve hükümete yakın sendikaya geçmedikleri için işlerini kaybeden bu işçiler için “Artık İşsizsin Sürekli Evde Kal” programını mı devreye soktu?

ÖZ-AK İŞÇİ KOMİTESİ ANLATIMLARI:

Biz Şanlıurfa’da 1. Organize sanayinde Öz-Ak tekstilde çalışanlarıyız. Levi’s, Zara gibi firmalar için üretim yapıyoruz. Bundan 2 buçuk yıl önce bizim çalıştığımız fabrikaya Hak-İş e bağlı Öz-İplik İş sendikası örgütlendi. Sayı tamamlandıktan sonra defalarca telefonlaştık gelmeleri ve sözleşme için. Ama ya telefonlarımıza çıkmadılar ya da hep bahane ürettiler. Biz son olarak geliyorsanız gelin ya da biz komple istifa edeceğiz deyince geldiler ve sözleşme yaptıklarını söylediler. Bize hiç sormadan etmeden aldıkları üç tane şey vardı. 1- 6 ayda bir gıda yardımı; 2- Birinci derece de ölenin yakınlarına cüzi bir para yardımı 3- Yeni evlenene 250 tl para yardımı ama başka hiç bir şey yok. 2.buçuk yıl geçti üzerinden. Biz de bu sarı sendikaya karşı tavır alıp Disk /Tekstil Sendikası’nda örgütlenmeye başladık ama bunu duyan yönetim beni bire bir çağırıp üretim müdürü (Hamit Akbalık ) tehdit etti. Eğer bu işe girersen seni şartsız koşulsuz kapının önüne koyarım dedi. Şefler tarafından baskı gördük bizi caydırmaya çalıştılar. Hatta arkadaşların dini inançlarını bile kullanmaya çalıştılar. Muhafazakar arkadaşlarımıza onlar solcu, onlar komünist sizin onlarla ne işiniz var gibi söylemler, iğrenç düşünceler fitlemek istediler. Ama bunu sağ olsun arkadaşlar inanmadı düşmediler.

Sayımız yaklaşık 400 kişiyi bulunca bizim Yasemin adında bir kadın arkadaşımızı işten çıkardılar. Tabii hiç bir sendikal nedene bağlamadan… İki gün sonra başka bir arkadaşı çıkarmaya çalıştılar. Olayın sendikal nedenler olduğunu duyulunca 600 kişi is bıraktı. Fabrika geri adım atmak zorunda kaldı arkadaşı işe geri aldı. Ama bu süreçte mobbing , baskı hat safhaya ulaşmıştı . Hatta virüs sürecinde bile günde iki defa tuvalete, lavaboya izin veriyorlardı. El yıkama bile iki defadan fazla olmaz diyorlardı. 15 Mayıs’ta iş yeri pandemi sürecinden dolayı kapandı. Bir hafta dediler ama bu uzadıkça uzadı. İzin için bize üç farklı kağıt imzalatmaya çalıştılar. Bunlardan bir tanesi tamamen biz işçi komitesine yönelikti. Bize, OHAL çıkarsa siz bir daha gelmeyin. Paranızı devlet yatırsın diye bunu imzalatıyoruz dediler.

Ama aslında kâğıtta yazan “eğer virüsten dolayı iş azalırsa, işveren istediği kadar ücretsiz izne yollayabilir ve iş akdi askıya alınır” deniliyordu. Biz bunu imzalamayı reddettik. Bundan dolayı tartışma çıktı. İznimizi ha bire uzattılar. En son bize 1 Haziran’da kesin başlayacağımızı söylediler. 1 Haziran olmadan bölüm ustaları, bölüm şefleri, çalışan arkadaşlarımızı ha bire arayıp tehditle Disk’ten istifaya zorlayıp, Öz İplik’e çağırdılar. Ya Öz İplik Sendikası’na üye olursunuz yada çalışmanız ertelenir; sendikamızda olanlar 1 Haziran’da başlayacak, diğerleri ertelenecek dediler. Hata Öz İplik temsilcileri millete rüşvet teklif ettikleri de oluyor. Bize gelin, size 500 TL, bize gelin size 400 ya da erzak kolisi yerine 100 TL’lik fiş gibi teklifler… Ustalar kendi arabalarıyla evlerinden alıp, Öz İplik bürolarına götürdüler, kayıt yaptırdılar bizden istifa ettirerek, tehdit baskıyla.

28 Mayıs’ta çoğumuz telefonla arandık. Sizin çalışmanız ertelendi. Siz Haziran 15 de başlayacaksınız dediler. Şu anda fabrikada 450 civarı kişi çalışıyor. Bunların 100 civarı DİSK’li. Kalanların hepsi Öz İplik sendikasında. Bu 100 kişiyi de boş kalan yerleri doldurmak için çağırmak zorunda kalmışlar. Orada şu anda çalışan DİSK’lilere yönelik baskı uygulanıyor. Ya gelip bizim sendikaya geçersiniz ya da sizde arkadaşınız gibi evde oturursunuz diyor Öz İplik temsilcileri. Yetki bizim elimizde. Müdüre bildirirsek, kapıya koyar sizi, gelin bize kayıt olun gibi tehditler. Biz bunları duyunca komite temsilcileri olarak 5 kişilik bir grup, fabrika yönetiminden görüşme talep ettik. İşe başlayınca gelsinler, görüşelim dediler. Fakat biz direkt fabrikaya gittik. Görüşmek istediğimizi ilettik. 2 müdür görüşeceklerini söylediler ama bizden 2 kişi ile ancak görüşebileceklerini söylediler. İki arkadaş görüştük. Onlarla (Öz-İplik sendikacılarıyla) hiçbir alakalarının olmadığını, onları ilgilendirmediğini söylediler, inkar ettiler. Daha önce bire bir beni tehdit eden müdür biri, diğer müdür ise benim çıkışımı vermeye çalışan müdürdü bunlar. Yüzüme baka baka inkar ettiler.

En son Öz İplik’ten istifa edip bize gelen arkadaşımızı Öz İplik temsilcileri “niye oraya geçtiniz ya bize gelirsiniz ya da siz de gidip oturursunuz arkadaşlarınız gibi” dediler. Başka bir arkadaşa da bizle görüşen muhasebe müdürü Murat Sonuç “sen iyi birisin, gel bizim sendikaya, ne işin var diğerinde” gibi tehditler savurmuş ve arkadaşlar bunu kabul etmeyince Perşembe günü 4 disk üyesi arkadaşı 1 Temmuz’a kadar tatile yolladılar. Biz müdürlerle telefonda konuştuk. Sendikal bir şeyin olamadığını söylediler yine. Bu söylemlerine rağmen daha yaklaşık 100 kişiyi izne yollayacaklarını söylediler. Biz de sendikamızla birlikte 5 Haziran 2020 Cuma günü gidip fabrika önünde basın açıklaması yaptık. Vardiyadan çıkan arkadaşlarımız bize destek olmasınlar diye giriş kapısını kapatıp kimse bize destek vermesin diye engellemeye çalıştılar. Arkadaşlar bize destek için alkış ıslık çalmaya çalıştılarsa da şefler ustalar güvenlikçiler tarafında hakaret ve yine tehdit ettiler. Bugün bile bir arkadaş izin için muhasebeye gitmiş, muhasebe müdürü bizzat bu arkadaşın kaydını kendi elleri ile Disk’ten silip Öz İplik sendikasına kayıt etmişler.

Bize şu anda 15 Haziran işbaşı dediler ama biz bunun, 1 Temmuz’a erteleneceğini şimdiden duyduk bile. Bu kadar ertelemelerinin nedeni, yetki başvurusunun Ağustos ayında yapılması. Bizim kayıtları düşürüp, Ağustos ayında yetki alabilecek sayıya ulaşmak istenmesi. Bire bir Öz İplik temsilcisi bana rüşvet teklif edip “gel yanımızda dur, yeter bırak bunları, sana ne işçiden, seni temsilci yaparız, ben şube başkanı olacağım, sen benle birlikte takılırsın, ben neysem sende osun yeter ki sen gel yanımıza” dediği bu konuşmalar, yazışmalarda var.

Biz her kararı işçi komitesi olarak yapmaya çalışıyoruz. Her kararı biz alıp sendikaya söylüyoruz. Düşünün ki karşı sendika, yetkili sendika olmak için maddi güç kullanıyor, adam başı 500 TL veriyor ama biz hiç bir arkadaşa bir şey vermiyoruz sadece diyoruz ki birliğimiz bizi kurtaracak.”

İşçilerin gücü, anlatımın son cümlesinde saklı… Bilinçli işçi biliyor ki günü kurtarmak ona yetmeyecek. Gelecekte güvenceli çalışabilmenin koşulu işçilerin birliğidir.

DİRENİŞLER MECLİSİ HABER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.