Advert
Advert

Sol Medya

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Sultanahmet’in müze yapılması önerisi için ‘şimdiye kadar gördüğümüz en İslamofobik yaklaşımdır’ dedi. Çelik ‘Eski ‘laikçi’ anlayış yine bulunduğu yerden kafasını uzatıyor’ diye konuştu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik partisinin MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında “Türkiye içinde İslamofobik dilin en çarpıcı örneği olarak CHP’li milletvekilinin ‘Sultanahmet’i müze yapalım’ dediğini gördük” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Sultanahmet’in müze yapılması önerisi için ‘şimdiye kadar gördüğümüz en İslamofobik yaklaşımdır’ dedi. Çelik ‘Eski ‘laikçi’ anlayış yine bulunduğu yerden kafasını uzatıyor’ diye konuştu.
16
16 Haziran 2020 - 13:23

 

“Sultanahmet’i müze yapalım yaklaşımı bugüne kadar gördüğümüz en İslamafobik yaklaşımdır” diyen Çelik “Laikliği esas mecrasından çıkararak bir baskıcı ideoloji haline dönüştüren, toplumu din, fikir hürriyeti üzerinden baskı kuran bir geçmiş yaşadık. Laikçilik laikliği sabote eden bir anlayış ortaya çıkardı. Eski laikçi anlayış yine bulunduğu yerden kafasını uzatıyor” diye konuştu.

Çelik “Hiç kimse Sultanahmet’i kendi kimliğinden ayıramaz. Milletimiz Sultanahmet’te ibadet etmeye devam edecektir. Biz geçmişte yaşandığı gibi hiçbir caminin başka bir amaçla kullanılmasına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Siyasi Partiler Kanunu değerlendiriliyor. Nihayet ettiği zaman paylaşacağız
Pençe Kartal Harekatı ile elde edilen kazanımların devamı gelecektir. Sivillere zarar verilmeden bu operasyonlar sürecektir.
Irkçılığa ne kadar karşıysak yağmacılığa da o kadar karşıyız. Dünyanın her tarafında ırkçı köle taciri, kişilerin heykelleri yıkılırken ilginçtir bir tek Fransa’dan ‘Biz bu değerlerimizi koruyacağız’ açıklaması geldi.
Deniyor ki “Türkiye’nin Libya’da ne işi var?” Akdeniz devletiyiz. Geçmişte Libya’da ne işimiz varsa Libya ile hukukumuzu sürdürmek zorundayız. Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumak zorundayız.
(Libya’da) Havaalanının işletilmesinden diğer alanlara kadar meşru Serrac hükümeti Türkiye’den ne yardım ederse, askeri destekten diğer desteklere kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla verilecektir
Güney Kıbrıs 2014 yılında İngilizlerle anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya göre İngilizlerin üslerinin bulunduğu yerdeki taşınmaz varlıkların onlara verilmesiydi. Bu anlaşmayı yaparken Türkiye’ye, KKTC’ye danışılmadı. Orada Türklerin de taşınmazları var. Bunun adı gasptır.
(HDP’nin yürüyüşü) Bu tip yürüyüşlerin niye yapıldığı biliniyor. Barış, demokrasinin bu kadar istismar edildiği başka bir siyasi mekanizma görülmemiştir.
Bizi tehdit eden kim varsa HDP onlarla işbirliği yapıyor. Askeri ve yargı vesayetini kışkırtanlar kimse onlarla işbirliği yapıyorlar. Türkiye bu hak ve özgürlükleri vermek için bedel ödemiştir. Cumhurbaşkanımız hak ve hürriyet düzeninin arkasında durmuştur.
Mesele hak, hürriyet, kimlik, din ve bunlar çerçevesinde haysiyet meselesi değildir. Böyle olsaydı bizi takdir ederlerdi. Mesele PKK’nın ne dediği meselesidir onlar açısından.
Meşru siyasi iktidarın meşru aldığı kararlara darbe diyeceksin, barış, demokrasi gibi kavramları PKK terör örgütünün hizmetine vereceksin. Ortaya çıkan yürüyüş tablosunda kullanmaya çalıştıkları barış, hukuk, demokrasi ifadeleri yanlıştır. En büyük düşmanlığı Kürt vatandaşlarımıza yaptıkları ortadadır. Yapılan şey gerçekten demokrasiye katkı sunmak olsaydı ne o gün ne de bugün yaptıklarını yapardı.
Yunanistan, savunma bakanı yapmak için aklı başında adam bulamıyor, böyle bir sıkıntıları var. Çipras zamanında oraya resmi ziyaret gerçekleştirmişti sayın Cumhurbaşkanımız, savunma bakanını sakladılar arıza olarak. Savunma Bakanları hep travmatik oluyor. Türkiye Ege’deki, Doğu Akdeniz’deki barışın teminatıdır. Biz bunların sürekli sabote etmelerini çocuksu hastalıklar olarak görüyoruz. TSK’nın büyüklüğüne bakın bir de onlara bakın. TSK’da bunlar herhangi bir şekilde konu bile yapılmaz. Sen getirip adaları ana kara parçasının devamı gibi sayıp, kıta sahanlığı alanı oluşturmaya çalışırsın benim topraklarıma gireceksin? Yunanistan’a bir kez daha ifade ediyoruz, sizin için iyi olan Türkiye ile uzlaştığınız hususlardır. Arkanıza Avrupa Birliği’ni alarak herhangi bir şey yaptırmanız mümkün değildir.
(Arap Birliği’nin Irak’a hava harekatına tepkisi) Arap Birliği bizi şaşırtan açıklamayı yapmaya devam ediyor. Arap toprağına Türk güvenlik güçleri saldırı yaptı deniyor. Durduk yere bunlar yapılmıyor. Burada terör örgütü çıkarıldıktan sonra kimse operasyon yapmaz. Uluslararası hukuk bize bu hakkı veriyor. Oradaki devlet yapısı bu terör örgütünü oradan çıkaramıyor. Arap Birliği terörizmi kınayacağını meşru gücü kınıyor. Gidip herhangi bir yere, kimsenin toprak bütünlüğüne yönelik tavrımız yoktur. Her zaman söylüyoruz, Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız. Oradaki etnik ve mezhebi farklılıkları kaynaştıracak hükümetler kurulmalıdır diyoruz. Arap Birliği PKK’yı kınamalıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.