Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/fcd5e375fd.png Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/c96eab9d96.gif

  Yeni Kuşak Köy Enstitüsü eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necat’nin anısına sahip çıktı.

  “Memlekette Mektep Bulamayan Çocuk Bırakmayacağım” diyen Cumhuriyet Eğitim Devriminin altıncı (1926-1929) Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin Ankara Mithatpaşa Caddesi üzerindeki tarihi “Mustafa Necati Kültür Evi” ni Cumhuriyet Eğitim Devrimi karşıtı bir yazarın ismini vererek “Kültür ve Turizm Bakanlığı Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” tabelası asmıştır

   Yeni Kuşak Köy Enstitüsü eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necat’nin anısına sahip çıktı.
37
16 Haziran 2020 - 18:23

. Yapılan iş Cumhuriyetin devrimci, aydınlık Milli Eğitim Bakanı, Ulusal Kurtuluş Savaşı kahramanı Mustafa Necati’nin anısına, emeğine saygısızlıktır dernek yönetimi başlattığı imza kampanyasında yeterli imza alarak, bir basın açıklaması yaptı.

İŞTE O BASIN AÇIKLAMASI

YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLÜLER DERNEĞİ (YKKED) BASIN AÇIKLAMASI

Mustafa  Kemal’in Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati, bakanlığın çatısını kuran, öğretmenlik meslek onurunu öne çıkaran, Gazi Eğitim Enstitüsü, Millet Mektepleri, Köy Enstitülerine giden deneysel pedagojik çalışmalar olan Denizli- Kayseri Zencidere Köy Muallim Mekteplerini kuran, Hasan- Ali Yücel’i, İsmail Hakkı Tonguç’u ve diğer aydınları, müsteşarı Nafi Atuf Kansu aracılığıyla bakanlıkta toplayan, iş okulu anlayışını çalışmalarına katan, Talim Terbiye Kurulunu kuran, karma eğitimi hayata geçiren, yurt dışına öğrenciler gönderen, ülkeye ve etrafına ışık saçan milli eğitim bakanıdır.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği olarak;

Memlekette Mektep Bulamayan Çocuk Bırakmayacağım” diyen Cumhuriyet Eğitim Devriminin altıncı (1926-1929) Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin anısını yaşatmakta kararlıyız. Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin Ankara’daki kendi mirası kültür evinden adının silinmesini kabul etmiyoruz… Siyasal iktidar Ankara Mithatpaşa Caddesi üzerindeki tarihi “Mustafa Necati Kültür Evi” ni daha önce de bir yiyecek firmasını vermeyi gündeme getirmiş, tepkiler üzerine bu kararını geri almak durumunda kalmıştı. Kültür Bakanlığı bu kez de Mustafa Necati Kültür Evi binasına Cumhuriyet Eğitim Devrimi karşıtı bir yazarın ismini vererek “Kültür ve Turizm Bakanlığı Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” tabelası asmıştır. Yapılan iş Cumhuriyetin devrimci, aydınlık Milli Eğitim Bakanı, Ulusal Kurtuluş Savaşı kahramanı Mustafa Necati’nin anısına, emeğine saygısızlıktır.

Biz aşağıda imzası olan YKKED üyeleri ve dostları olarak Cumhuriyet Eğitim Devriminin izlerini yok etmeye yönelik bu işleme itiraz ediyor, işlemin geri alınmasını talep ediyoruz.

Ek1: İmzalar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.