Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/01c2ac1344.gif

Baba

Babalar, en kutsal varlık olan annelerin gölgesinde kalan gizli kahramanlardır! Evin en öksüzü babalardır. En yalnızı, en kimsesizi, herkese kimse olurken kendisi kimsesizdir.

Baba
58
21 Haziran 2020 - 21:49

Evin direği olurken kendisi direksizdir, dayanacağı kimsesi pek yoktur. Çünkü o hep güçlü olmak zorundadır. O zayıf olamaz çünkü o kahramandır.
Ağlayamaz, çünkü o hep kahraman olmak, öyle kalmak zorundadır. Yoksa silebilir herkes onu, küçümser, erkekten bile saymaz.
Batan gemiyi en son terk eden baba iken, ailede ilk atılacak kişi maalesef babadır. Hayatını ailesine adasa da ne eşine ne de çocuklarına yarana bilir tam anlamıyla.
Kimsesi kalmaz memleketi belli olduğunda.
Hani sormuşlar ya adama nerelisin diye, o da demiş henüz evlenmedim diye. Baba ne ilk ailesine ne de yeni ailesine yaranamaz, hep arada kalır. O yüzden ailede dayılar teyzeler sevilir. Amca, hala pek bilinmez genelde. Aile içi yetmezmiş gibi, hep annelik yüceltilir. Anne yanında ayıp olmasın diye babalık ta eklenir.
Anneler gününün bütün ihtişamına, şatafatına, her yerde vurgulanması ve insanları harekete geçirmesine rağmen, babalar günü genelde unutulur, ya da babalar gününde hatırlanır ve öylesine geçiştirilir. Evin dış kapı mandalı gibidir çoğu zaman. Evin en yalnızıdır, bu yüzden evde olup biteni en son babalar duymaz mı? Ya saklanır ya yalan söylenir ya da paylaşma gereği duyulmaz. Dolayısıyla ne yapsa yaranamaz.
Babanın ailede en sevdiği kadındır, eşidir, eşinin ise en sevdiği her zaman çocuklarıdır. Baba en çok anneyi sever, anne en çok yavrusunu sever, yavrusu ise en çok eşini sever. Eşi ise en çok yavrusunu sever. Bu döngü böyle devam eder durur. Hayatın kanunu gereği işte budur.
Bir yeri acıyan çocuğun, hiç babam dediğini duydunuz mu? Babası yanındayken bile anam demez mi?
İyi bir işi olması gerekir babanın…
Zengin olması gerekir.
Anne ya da çocuklar işsiz olabilir, kimse bunu çok görmez onlara. Ama baba işsiz kalırsa vah o babanın başına…
Düşünün, erkek çalışır kadın ev hanımı ise sorun yok, ama tam tersi ise erkekten bile sayılmaz. Evin geçimini karşılamak zorundadır, hem de şartlar ne olursa olsun. Dışarıda karşılaştığı onca sıkıntı ve güçlüklerle uğraşırken, bir an önce eve gidip dinleneyim diyerek eve gittiğinde, ev de eşinin kaprislerini çekmek, çocukların sorunları ile uğraşmak zorunda kalır. Belki ağlamak ister ama onların yanında yapamaz!
Evin şerefini evin namusunu korumak zorundadır. Kızının ilk aşkı babası olsa da büyüyünce kızı artık aldatır babasını ya başka gençlere kayar gönlü. Babasına bin bir naz yapan o kız ise, sevgilisinin ya da eşinin her dediğini yapar. Evde yıllarca babasıyla çatışan, özgürlüklerini elde etmeye çalışan oğlu ise, eşinin yanında muma döner. En acısı ise, yıllarca gözünden bile koruduğu o güzeller güzeli kızını, gelir adamın biri alır elinden. Gözünden sakındığı kızını başka gözlere verir. Değil birinin ona dokunması, yan gözle bakılmasına dayanamayan baba, teslim eder bir başkasına kendi elleriyle. Üstelik bir de düğün dernek yapmak zorundadır, oynamak zorunda kalır sanki eğlenirmiş gibi. Yıllarca dışarıda deli gibi çalışırken, bebekken hiç büyümeyeceğini düşündüğü yavrularının değiştiğini bile fark edemez…Her şeye rağmen babalar günümüz kutlu olsun.
Sevgiyle kalın
İlhan Yılmaz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.