Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/fcd5e375fd.png Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/c96eab9d96.gif

Adalet tek başına  ne ifade eder 

“Adalet”  kelimesi tek başına ne ifade eder ? ” Adalet istiyorum / istiyoruz !!!” denildiğinde veyahut ” ilahi adalet ” dediğimiz vakit ADALET kelimesinin ne kadar kendi başına bir anlamı olsa da tek başına yeterli olmamaktadır. 

Adalet tek başına  ne ifade eder 
Ogün ORPARS
Ogün ORPARS( ogundeliorpars@gmail.com )
23
22 Haziran 2020 - 20:44

Adaletin var olması için, ikinci yada üçüncü şahısların varlığı şart mıdır? Sorusuna cevap vermek için o vakit önce kendimize dönüp ” kendimize ne kadar adaletli davrandığımızı sorgulamanın gereği kendiliğinden doğar mı? O vakit kendi başına adalet kavramının anlamının yeterli olmadığı gibi kendimize adaletli davranıp/ davranmadigimizi sorgulamadan adalet beklememiz ne kadar anlamlı olur ?
Adalet ilk önce kelime olarak kendi içinde sorgulanirken , kendi adaletimizi sağlamak/ sorgulamak onceligimiz olmalı mıdır?
Toplum bilimiyle çeşitli konu dalları başlığında ilgilenen yine insan faktörü yetişkin olgunluğa erismeden, insanları sorgular hale geldiğinde düşününüz ki , ne büyük bir kepazeliktir .
Bu kepazelik bir süre sonra alışkanlık haline gelir / getirilirse, normalleşmesi sonucu kepazeligi sorgulamanın/ sorgulayanin vay haline …
Sıfat/ unvanların bir kazanım sonrası şahsın bizzat kendisi tarafından isminin önüne konularak , kendi şahsi kimliğinin ikinci planda dışlanıyor olduğu bir toplumda , kimliğini/ kişiliğini unutmuş bir aydın güruhu   yaşadığı topluma ne katabilecektir?
Adalet , talebinde bulunmak kepazelik  içinde yüzen bir toplumun küllen talebi dahi olsa …kişiliksiz/ kimliksiz aydınların bu kepaze toplulukla top yekun talebi olsa , ışte o vakit tek başına duran ADALET kelimesi bir anlam kazanır.
Ve cevabı oldukça kesin / keskindir. ” ilahi adalet ”
Buradan geçit beklemek ancak saflık olur ki, böyle toplumlarda adalet tecellisi göz yaşı/ kayıp/ acı/ keder olarak topluma yansır…/ yansitilir    … Bu  ne kadar doğrudur?

ORPARS

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.