Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Bu sözleri Önder Sav dememeydi iyiydi

Bu sözleri Önder Sav dememeydi iyiydi
Bülent KARAGÖZ( bulent@gmail.com )
381
29 Haziran 2020 - 18:51

 

Gelecek Seçimlerde Milletvekili olmayı garantileyen arkadaşlar bu yazıyı iyi okuyun istikbaliniz tehlikeye girdi…

Koronavirüs salgını nedeniyle 28-29 Mart’ta yapılması planlanan 37. Olağan Kurultayı’nı ertelemek zorunda kalan CHP; yeni tarih olarak 25-26 Temmuz’u belirledi.

CHP Kurultay tarihinin gazete ilanıyla duyurulması elbette ilginç…

Önder Sav’ın bu çıkışı beyhude bir çıkış değil…

Genel Başkan isminin bugün için tartışılmayacak noktada olduğunu hepimiz biliyoruz…

Zaten İl Kongrelerinde her ne kadar bir parça muhalefet olsa da Genel Başkanlık yarışında ikinci bir adayın şansı yok…

Ama yetersiz de olsa içten içe bir muhalefet oluştu…

Taban CHP’nin muhalefetinin çok eksik kaldığını düşünüyor ve bu nedenle CHP oy kaybına uğramaya devam ediyor…

İttifaklara umut bağlayarak partiyi de sağa evirerek CHP iktidarının mümkün olmadığını gören ciddi bir kesim var.

Özellikle HDP ile kazanılan Belediyeleri kendi başarısı gibi gösteren CHP yönetimine tabanda tepki var…

Genel Başkan tartışılmayabilir ama Genel Başkanın etrafındaki isimler tartışılabilir…

Ve Parti İçi muhalefetin bu defa Genel Başkana karşı değil ama etrafına karşı bir mücadeleye girmesi en akılcı yol..

Önder Sav’da bunu örgütlemek için meydana çıktı…

Ve başaracaktır çünkü Kılıçdaroğlu’nun etrafında o kadar tepki toplayan isim var ki…

Karneleri çok bozuk, Ekmeleddin, Referandum, İstikşafi görüşmeleri, Dokunulmazlıklar, Adam kazandı, AKP’den adrese teslim ihale alanlar ve daha pek çok şeyi sıralayabiliriz…

Bu işlerin mimarı olan ekip orada ve iş başında…

Üstüne üstlük gelecek seçimleri bile dizayn ettiler şimdiden…

Parti içi demokrasi hiçe sayılarak yıllardır o koltukları işgal edenler adeta bir saltanat kurdu…

Çarşaf liste ile Kurultay çağrısının karşılık bulacağını ve Parti içinde hegomonya kuranların bertaraf edileceğini düşünüyorum…

İşin ilginç yanı Önder Sav gibi bu partiyi yıllarca Diktatörlükle yöneten bir adamın şimdi demokrasi havariliğine soyunması…

Parti içindeki bu durumun farkında olan Önder Sav, eğer Sol kanadı yanına alabilirse bu girişimi çok rahat sonuçlandırır…

Yalnız fikir iyi bu fikri öne süren Önder Sav’ın da seceresi kötü…

Deniz Baykal’ın ettiği kötülüğü bu ülkeye kimse etmedi…

AKP’yi iktidara getirmekle görevlendirilmiş bir işbirlikçi olduğunu acı tecrübelerle öğrendik…

Bozacının şahidi şıracı yani…

Önder Sav’ın pozisyonu bu….

CHP’de değişim zaten zorunlu hale gelmiştir

Ama bugün bu Genel Başkan düzeyinde olamaz……

Ve örgütlerin hali içler acısı… Kentlerde Örgüt yok…

Sadece bir daha ki seçimlerde koltuk kapma mücadelesi var…

Buda bariz bir şekilde ortada… İçi boşaltılan örgütlerden başarı beklemek de havanda su dövmektir…

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için çok zor bir seçim olacak…

Çünkü onu sevenler dahi etrafındaki kastlaşmış örgütten yaka silkiyor…

Ve bu hamle ile gelecek seçimlerde vekil olma hayali kuran ama bu ülke ile küçücük bir derdi olmayanların hayalleri suya düşecektir…

Ben Önder Sav’ın çıkışını böyle görüyorum…

Kulandığı dil, bir Milli Mücadeleye çağrı dilidir…Büyük bir hareket başladığı açık ve net…

Yalnız kendisi bu işin içinde olmamalı, öne çıkmamalı…

Bülent Karagöz…Hoşçakal Yarın…

Önder Sav şöyle sesleniyor Kurultay Delegelerine…

“ÇOK YÖNLÜ SAKINCALAR…”

Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, kurultay önemine vurgu yaparken, “Kurultayımız konuşmadan, asıl görevlerimizi yapamadan sadece partiyi en az 2 yıl yönetecek kadroları oldubittiye getirerek belirlemek için fevkalade olumsuz koşullarda, yaz güneşinin kavurucu sıcağı altında yapmayı düşünmek çok yönlü sakıncalar taşımaktadır” dedi.

“Kurultayın yapılacağı yarı açık mekanın 4000 kişilik olsa bile pandemi koşulları hesaplandığında ancak 900 kişinin yerleştirilibileceği anlaşılmaktadır. Önlü arkalı, sağlı sollu 1,5 metre aralıklarla kişilerin oturtulması zorunlu iken bunun kurultay üyeleri, güvenlik güçleri, görevliler ve basın mensuplarının toplamı hesaba katıldığında mekânın yetersizliği ve elverişsizliği ortadadır” diye ifade eden Sav, “Korkarız ki kurultayı illa yapacağız inatlaşması, hiç düşünmek istemediğimiz kurultay üyelerinin ciddi sağlık sorunlarını yaşaması gibi vahim sonuçları doğurmasın” dedi.

Önder Sav, kurultay eğer yapılırsa da delegelere seslenerek, “Değerli delege arkadaşlarımızın kendilerine dayatılacak blok liste isteklerini reddedip ÇARŞAF LİSTEYİ savunarak önceden hazırlanan anahtar listeyi bir kenara itip büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine göre davranarak antiemperyalist, bağımsızlıkçı, laiklik ve hukukun üstünlüğü ilkelerine layık yöneticileri seçerek mevcut siyasal iktidarı sarsacak yeni ve topluma yararlı bir iktidarı özleyen ve CHP’ nin kurucu felsefesine yakışan YÖNETİCİLERİ kurultayda organlara seçme titizliğini göstereceklerine inanıyoruz” diye belirtti.

Önder Sav’ın açıklaması şu şekilde:

“Değerli Dostlar,

Partimizin ertelenmiş olan 37. Olağan Kurultayı’nın 25 – 26 / Temmuz / 2020 tarihlerinde yapılacağı gazete ilanıyla duyurulmuştur.

Kurultay, toplumun ve ülkenin genel sorunlarının ve parti tutumunun görüşülüp karara bağlanacağı en üst organdır. Kurultay, AKP iktidarına karşı, toplumu inandırıcı, iktidara geleceğimizi vurgulayıcı çözümlerin konuşulup üretileceği çok önemli bir buluşmadır.

Çağdaş demokratik sol bir parti olmanın gereğini yerine getirerek Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefleri daha da ileriye taşıma kararlılığını, hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini, devrimciliğimizi, laikliği, çoğulcu katılımcı demokrasiyi ayakta tutma ve yaşatma sorumluluğumuz vardır.

Yukarıda söylediklerimizi kurultayımızda konuşamadan, asıl görevlerimizi yapamadan sadece partiyi en az 2 yıl yönetecek kadroları oldubittiye getirerek belirlemek için fevkalade olumsuz koşullarda, yaz güneşinin kavurucu sıcağı altında yapmayı düşünmek çok yönlü sakıncaları taşımaktadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu korona virüs salgınının ortaya koyduğu zorunlu ve yaşamsal sağlık sorunları göz önünde bulundurularak yarı açık salon ODEON’daki oturma düzeninin çok dikkatli yapılması da kaçınılmazdır.

Kurultayın yapılacağı yarı açık mekanın 4000 kişilik olsa bile pandemi koşulları hesaplandığında ancak 900 kişinin yerleştirilibileceği anlaşılmaktadır. Önlü arkalı, sağlı sollu 1,5 metre aralıklarla kişilerin oturtulması zorunlu iken bunun kurultay üyeleri, güvenlik güçleri, görevliler ve basın mensuplarının toplamı hesaba katıldığında mekânın yetersizliği ve elverişsizliği ortadadır.

Korkarız ki kurultayı illa yapacağız inatlaşması, hiç düşünmek istemediğimiz kurultay üyelerinin ciddi sağlık sorunlarını yaşaması gibi vahim sonuçları doğurmasın.

Bilkent Üniversitesi Rektörlüğü’nün 6 – 8 – 10 Temmuzda yapılacak mezuniyet törenlerinde Pandemi koşullarında aynı mekana ancak 1000’er kişinin katılabileceği duyurusu da durumun vahamet ve ciddiyetini kanıtlamaktadır.

Bundan önceki 36. Kurultay 3 – 4 Şubat 2018 de yapılmıştır. Aradan 2 yıl geçmiş 3’ncü yılın içine girilmiştir. Tüzüğümüze göre hukuken ve siyaseten 3 – 4 Şubat 2021 tarihine kadar kurultayı yapma olanağı ve zamanı vardır. Yarı açık bir mekânda Temmuz sıcağında 1370 kurultay delegesinden 400’e yakınının ve 600 civarında ONUR ÜYESİ olan kurultay üyesinin katılamayacağı kurultay sakat, tartışmalı ve hiç temenni etmeyiz ama mahkemelik olabilecek bir kurultaydır.

Kurultay sadece Genel Başkan, Parti Meclisi, YDK ve beklenti içinde olan mevcut MYK üyelerinin yerlerini korumaları için elverişsiz koşullarda sadece seçime indirgeniyor ve ufak hesaplar öne çıkıyor ve maalesef Kurultayın ertelenmesi düşünülmüyor.

En üst karar organı olan kurultayın değerli delege arkadaşlarımıza tarihi bir sorumluluk düşmektedir. Nasıl seçildiklerini, kimlerin desteklediğini, kimlerin kendisinden beklentisi olduğunu bir kenara bırakıp önce ülkemizi sonra partimizi, hukukun üstünlüğünü, liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve yaşattığı partide biat kültüründen uzak, özgür bireyler olarak düşünüp kurultayda bunu hayata geçirebileceklerine inancımız sonsuzdur.

Kurultay bütün sıhhi ve hukuki olumsuzluklar gözardı edilerek yapılacaksa kurultay delegelerimizin durumdan vazife çıkartarak Mustafa Kemal Atatürk’ün direnci ve sürekli devrimcilik ilkesi doğrultusunda oylarını büyük bir kıskançlık ve kararlılıkla kullanacaklarına inanıyoruz.

Değerli delege arkadaşlarımızın kendilerine dayatılacak blok liste isteklerini reddedip ÇARŞAF LİSTEYİ savunarak önceden hazırlanan anahtar listeyi bir kenara itip büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine göre davranarak antiemperyalist, bağımsızlıkçı, laiklik ve hukukun üstünlüğü ilkelerine layık yöneticileri seçerek mevcut siyasal iktidarı sarsacak yeni ve topluma yararlı bir iktidarı özleyen ve CHP’ nin kurucu felsefesine yakışan YÖNETİCİLERİ kurultayda organlara seçme titizliğini göstereceklerine inanıyoruz.

Bu konuda kendilerine ve organ seçimlerinde aday olmak isteyen dostlarımıza birikimimiz ve deneyimlerimiz doğrultusunda yol göstermeye ve katkıda bulunmaya hazır olduğumuzun bilinmesini sevgi ve saygılarımızla iletiyoruz.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.