Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/01c2ac1344.gif

CHP Kurultayları Ciddiye Alınmalıdır.

CHP’de Kurultay’lar çok önemlidir. Demokrasinin içselleşmesi gereken bu Ülkenin kurucu partisi konumundaki bir yerde Corona Virüs bahanesiyle çeşitli kısıtlamalar getirilirse CHP bunu kimseye anlatamaz. Eğer Corona tehlikesi varsa o zaman Kurultay daha uygun bir başka zamana ertelenebilir.  Zaten kanunen bunun acelesi de yoktur.

CHP Kurultayları Ciddiye Alınmalıdır.
159
30 Haziran 2020 - 23:13

Nasıl ve neden böyle alelacele bir karar alındı? Bunla ilgili şimdilik bir yorum yapmayacağım.  Ancak CHP gibi bir partide her bir üye ve delegeler ile partililerin tüm fikir ve görüşlerinin paylaşılıp, tartışılacağı yer kongrelerdir.  Eğer eleştiriler olacaksa da doğru ya da yanlış her görüşlere imkân verilmesi, her bir delegenin oy kullanabilmesinin sağlanması çok önemlidir. Aksi takdirde o Kurultay’ın sağlıklı ve demokratik yapıldığından kimse söz edemez.

Birçok partilinin kısıtlamalar nedeniyle Kurultay’a katılamayacağı hatta oy bile kullanamayacağı bir kongre olabileceğinden bahsediliyor. Eğer böyle olursa kongreden demokrasi, birlik ve beraberlik çıkabileceğini iddia edemeyiz. Parti içi iktidar ve muhalefetiyle isteyen her partili o gün salonda hazır olabilmelidir. Sadece hazır olmakla kalmayıp, bu Yönetim tarafından öncelikle sağlanmalıdır.

Son Yerel Seçimlerden başarı ile çıkmış bir partide, “yoğun ve coşkulu” katılımla bunu demokrasi şöleni halinde kutlamak varken, üstelikte Sn. Genel Başkanın karşısına rakip bir adayda çıkmayacağı bilinirken böyle bir kısıtlamaya gidilmesine anlam veremiyorum. Eğer bunlar bazılarının kendi siyasi geleceklerini kurtarmak amacıyla bireysel tercihleriyse şunu bilmelidirler ki ilerde çıkabilecek olumsuz sonuçların altından asla kalkamazlar.

Corona ya da bir başka bahane bile olsa, CHP gibi bu Devleti ve Cumhuriyet’i kurmuş bir partide “Büyük Kurultay” aceleye ve oldu bitiğe getirilip, basitçe geçiştirilemez. Yangından mal kaçırır durumlara getirilemez. Buna kimsenin hakkı yoktur. Üstelik ciddi bir Yerel Seçim başarısı ortadayken.

Bazı Delegelerin katılımı, konuşması ve oy kullanması kısıtlanamaz. Bu tür şeyler delegelerin nerdeyse yaklaşık yüzde 30’nun 65 yaş üstü olduğu bir yerde birçok polemiklere yol açar. Parti içi demokrasiyi de kongreyi de sakata sokar. Bunlada kalmaz iş hukuksal ve tartışmalı bir sürece de gidebilir. Kaldı ki muhalif bir partilinin şimdiden işi mahkemeye taşıyacağı söylenmektedir.

CHP bu süreçte örnek bir Kurultay yapmalıdır…! Hakkındaki doğru/yanlış her şeyin konuşulduğu bir süreçte rakip parti ya da taraftarlarının ellerine koz vermemelidir. Ülkede yine suni gündemler yaratılmasına, bu kadar Ülke sorunları varken Medya ve tv.lerde CHP konuşulup, yıpratılmamalıdır.  Hele iktidar her geçen gün kan kaybederken, bu Ülke’de umut olması gereken bir CHP’nin ve başta da karar vericilerin buna çok dikkat etmeleri gerekir.

CHP Kurultayı Ülkenin içinde bulunduğu bu ciddi süreçte partililerin bireysel siyasi beklenti ve ikballerin öne çıkacağı bir duruma gelmemelidir.

 

Önümüzdeki Kurultay’da güçlü, katılımcı, birlik ve beraberlik mesajları verecek bir CHP herkese umut olacaktır Tabi ki sadece bunlada kalmayıp, Millet İttifakında güvenilir ve itici güç olmaya da devam edecektir. Aksi halde tartışılan, birliktelik sağlayamayan, demokrasiden nasibini almamış, kavgalı bir CHP’nin ilerde muhalefet bileşenlerini de yanında tutabilmesi çok zordur.

CHP aldığı kararı tekrar gözden geçirmelidir. Detayları en ufak ayrıntısına kadar düşünmeli, oy kullanacak tüm seçilmiş delegelerin (doğal delegeler dahil) parti kurullarının, eski tüm başkan ve yöneticiler ile örgüt katılımını sağlayacak tedbirleri almalıdır. Gerekirse Kurultay yapılması düşünülen mekan değiştirilerek, daha büyük bir meydan yada stat ayarlanabilir. Böylece öncelikle kendi içinde Hak, Hukuk ve Adalet ile gerekli katılımcılığın sağlandığını kamuoyuna göstermiş olur.

Biz yaptık oldu zihniyetiyle sol bir parti asla yönetilemez. Zaten demokraside sağlanamaz ve bundan da söz edilemez. Bu tür yanlışların sonuçları da ilerde partiyi yönetenlerin önüne getirilir.  Bir taraf kazanılmışken diğer taraf kaybedilmemelidir. Bu Kurultay’da “Yerel Seçim Başarısı” doyasıya yaşanmalı ve yaşatılmalıdır. Seçim kazanan Belediye Başkanları ve İl Başkanları örgütlerle elele vererek, birliktelik mesajı vermelidir.

Sonuçta Kurultay’da seçilecek kadrolar muhtemelen önümüzdeki seçimlerde partiyi iktidara taşımakla yükümlü olacaktır. Örgütün ve Halkın tek beklentisi ise buradan “birlik ve beraberlik” mesajı çıkabilmesidir.

Özhan Mete

ozhanmetechp@gmail.com

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.