Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/01c2ac1344.gif

Yeşil Dalga/Yeşiller!

Yeşil Dalga/Yeşiller!
İsmet KARALAR
İsmet KARALAR( ismet@solmedya.com )
253
30 Haziran 2020 - 18:32

 

“Kelebek etkisi” denen kuramı bilmeyeniniz yoktur. Dünyanın bir ucundaki bir kelebeğin kanat çırpması dünyanın diğer ucunda fırtınalar yaratabilir.  Kuantum dünyasında bir şeyin gözlemlenmesi, gerçekleşecek olan fiziksel süreçlerin tamamını etkiler. Parçacıklar dalga gibi, dalgalar da parçacıklar gibi hareket eder. Madde uzayda hareket etmesine gerek kalmadan bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilir. Bilgi ise mesafe ne kadar uzak olursa olsun anında hedefe aktarılır.

Bunları neden yazdım? Dünyada siyaset tıkandı!  Tıpkı ekonomi gibi tıkandı!  Siyaset kapitalizmin yan sanayii durumuna geldi zira siyaset yapmak, koltuğa oturmak için para şart!

Tek adamların veya baskıcı rejimlerin elinde bir silah oldu siyaset!

Paran, gücün yoksa siyaset yapamaz o koltuğa oturamazsın.  Gelinen nokta tam da bu!

Tam da bu noktada, tek adam baskıcı rejimleri ya da yeni gelen kuşağa yanıt veremeyen bu siyasi anlayışlar ve bunlara karşı aciz kalan sadece savunmada duran muhalefet partiler ciddi boşluklar bıraktı. Bu boşluğu şu an dolduran tek hareket “Yeşil Hareket” .

1970 den beri özellikle Batı Avrupa’da siyaset hayatına giren “Yeşil Hareket”, Belçika, Hollanda ve Finlandiya gibi ülkelerde koalisyon ortağı olarak hükümette yer almayı başarmıştır. “Yeşil Hareket” Fransa’da dün yapılan yerel seçimlerde de önemli bir başarı elde etti. Şimdiye kadar sadece Grenoble kentini yöneten Yeşiller, dün yapılan belediye seçimlerinde Marsilya, Bordeaux, Lyon ve Strazburg gibi önemli kentleri kazandı.

Yani önümüzde siyasete nefes verecek olan ve insanlığı kapitalizmin elinden kurtaracak bir siyasi hareket hızla güç kazanıyor: “Yeşil Hareket”!

 

Kelebek etkisi – kuantum  kuramlarını baz alırsak,  bu hareketin bize gelmemesine imkan yok…

Benim öngörüme göre ki bu konuda onlarca yüzlerce yazı var, yakın bir gelecekte siyaset kabuk değiştirecek… yeni yüzler yeni fikirler siyasete yön verecek.

Dünya hızla evriliyor ve siyaset de öyle !

Yeni siyasette insan hakları, doğayı koruma gibi özgürlüklerin temel alındığı bir anlayış olacak!

Dünya artık tek bir oda ve bu odada sekiz milyar yaşıyor! Eşit koşullarda yaşamak her insanın hakkı!

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.