Advert
Advert

Sol Medya

Seçmen sadece seçmen değildir. Aynı zamanda oyun kurucudur!

Seçmen sadece seçmen değildir. Aynı zamanda oyun kurucudur!
İsmet KARALAR( ismet@solmedya.com )
495
05 Temmuz 2020 - 17:58

Şurası kesin ki şu anki siyaset “özgür aklın” önünde ciddi bir engel oldu! Biat kültürünün etkisinde, sorgulamaya-sorgulatmaya kapalı “tek adamların” yörüngesinde şuursuzca dönmekte! Delik deşik bir şemsiyenin altında yağmura, güneşe meydan okumakta!

En acısı da seçmenin kimyası bozuldu. Seçmen sadece seçmen değildir. Aynı zamanda oyun kurucudur!

Bu siyasi anlayış sürü psikolojisinden beslenmektedir. Bu yüzden seçmenin sürüden çıkması işine gelmez. Tam da burada suni gündem ve medya topa giriyor. Medya bu işin algı ayağını sürekli canlı tutuyor. Seçmenin “özgür aklının” farkına varıp, sürüden çıkmaması için bir saniye bile seçmenin “özgür aklı” ile baş başa kalıp düşünmesine izin vermiyor!

Hal böyleyken durum ortada!

Önümüzde bir CHP kurultayı var! Tek adam kıyafetini iyice giymiş olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, yangından mal kaçırırcasına seyircisiz, ruhsuz tribünlerin önünde mağrur zafer kazanan bir komutan edasında bir tur atacak… Boş tribünleri selamlayacak! Poz vererek oyunu atacak ve “tek adamlığını” ilan edecek! Ki aslında onun eleştirdiği bir kavramdı “tek adam”lık. Ya da biz öyle sandık!
2010 da genel başkanlığa otururken çok adam olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu şimdi “tek adam”! Oysa 2010’da ben dahil bütün CHP ‘liler için bir umuttu! Umutlanmıştık!

Söylemleri, konuşması , yaşam şekli, kibarlığıyla alışık olmadığımız ve özlemini duyduğumuz bir genel başkanımız olmuştu!
Belki hâlâ insan olarak öyle ama lider olarak çok değişti. O koltuk var ya o koltuk! Oraya oturan her lidere bir şeyler oluyor. Kalkmak istemiyor ve kalkmamak için “tek adamlık” moduna geçiyor!

Kabul edelim ki, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu son yerel seçimlerden başarı ile çıktı. Ne sebeple olursa olsun, büyükşehirlere CHP bayrağını dikti! Hepimizin özlemi idi. İlk kez seçim sonuçlarını izlerken koltuk dan neşeyle zıpladık. Hatta sevinçten ağladık!

İşte O da şimdi, en güçlü olduğu bu dönemde, yerel seçim başarılarının rüzgarı hâlâ devam ederken yerini sağlamlaştırmak istiyor. Saygı duyuyorum!
Kazanacağı kesin olan bir kurultaya blok liste ile girecek büyük ihtimal. Bence bu koşullarda seçime bile gerek yok! Hiçbir kurultay delegesinin sağlığını da tehlike atmaya gerek yok! Hatta sandığa hiç gerek yok! Genel başkan ilan edilsin olsun bitsin!
Bunları şundan yazdım. Evet yerel seçimlerde başarılı olduk ama CHP dillenmese bile içinde kazan kaynayan bir parti oldu! İdeolojik olarak bir pusulamız kalmadı. Parti içi demokrasi en alt seviyede. Parti içi muhalefet kavramı kısık bir sesle demokratik bir haktır denilse bile muhalefete tahammül yok! En önemlisi CHP seçmeninin kimyası bozuldu.

Şayet kurultay yapılırsa en çok merak edilen kimin genel başkan olacağı değil! Zira Sayın Kemal Kılıçdaroğlu uzak ara alacak! Bu çok net! Asıl merak konusu parti meclisine kimlerin gireceği, listeyi kimlerin deleceği olacak!Parti içindeki gruplar burada kıyasa bir savaş verecekler. O zaman fotoğraf daha da netleşecek!

CHP , Türkiye’nin sigortasıdır. Bir kaledir. Kişiler gelip geçidir ki hep de öyle olmuştur. CHP bizim sönmeyen umudumuzdur. Babalarımızdan bize kalan kutsal bir mirastır! En önemlisi Özgür bir aklın, “Ulu Önder Atatürk” ün en önemli eserlerimden biri dediği bir partidir. O yüzden benim umudum “lider”lerde… “tek adam”larda değil ! Özgür aklını kullanıp sürü psikolojinden kurtulan bilinçli seçmende! Önce seçmen bilinç olmalı! Özgür aklıyla, etki altında kalmadan oy kullandığı an (ben görür müyüm bilmem! ) güzel ülkeme işte o zaman her alanda demokrasi gelir..
Yani “Seçmen sadece seçmen değildir.

Aynı zamanda Oyun kurucudur!”

ÇİZİM: İSMET KARALAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.