Advert
Advert

Sol Medya

Cankurtaran kuşak: Z kuşağı

Cankurtaran kuşak: Z kuşağı
İsmet KARALAR( ismet@solmedya.com )
381
09 Temmuz 2020 - 20:57

 

Mevcut dünya nüfusunda 2.4 milyar yani %32 si bu kuşaktan oluşuyor. Z kuşağı hakkında onlarca şey yazıldı çizildi. Biz bu kuşakla “ OY MOY YOK” çıkışlara ile tanıştık. Daha doğrusu dikkate ciddiye almaya başladık. Hatta çok sevdik bu çıkışı. Çünkü çoğumuzun gözünde apolitik, duyarsız, egoist , tüketici vb.. olan bu kuşak! Beklenmedik anda öyle bir çıkış yaptı ki hepimiz şok olduk! Resmen ters köşe olduk!

İşin aslı öyle değil aslında bu kuşak İstanbul Belediye Başkanlığında ilk ortaya çıkmıştı. İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminde sandığa gitmeyen seçmenin %60 ını oluşturan bu kuşaktır. Ama seçimler tekrarlanınca sandığa yüklenmişler ve Ekrem İmamoğlu bu kuşak sayesinde 800 bin gibi büyük bir oy farkı ile seçimi kazanmıştır. Cankurtaran gibi seçime müdahil olmuşlardır. Apolitik dediğimiz Z kuşağı sosyal medyada bir anda örgütlenerek politik olmuştur. Google kuşağı da denilen bu kuşak, İstanbul seçimlerinde son sözü söylemiştir.

Şu an başsız bir sürü gibi görünen bu kuşak için bazı sosyologlar “ bandwagon effect’ denilen duruma işaret ediyorlar yani . Biri bir vagona takılınca arkasından herkes aynı vagona atlıyor”

İşte!

İstanbul Belediye Başkanlığı ve “ OY MOK YOK” da olanda tam da budur!.

2023 seçimlerinde oyları 7-8 milyona ulaşacak olan bu kuşağı göz ardı eden siyasi parti veya liderler büyük bir hata işler! Şimdiden söyleyeyim.

2.4 milyar olan kuşağın hayata bakış acılarını uzmanlar: “ Her şey çok kötü. Hiçbir şeyi beğenmeyen kuşak” diye yorumluyorlar .

Niye beğensinler ki . Haklılar! Her bakımdan onlara bir enkaz bırakıyoruz. Onlarda en doğal hakları olan reddi miras haklarını kullanıp bizi yok sayıyorlar. Yeni bir yaşanabilir dünya için bir cankurtaran gibi gelen bir kuşak : Z kuşağı!

Arada da bakıyorlar biz beceriksizlik ediyoruz, bir anda örgütlenip bize yardımcı oluyorlar. İstanbul Seçimleri ve “Oy Moy Yok! “ gibi kıyak yapıyorlar….

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.