Advert
Advert

Sol Medya

CHP Kurultayına Doğru

CHP Kurultayına Doğru
Başar ERGÜN( arteseni53@gmail.com )
517
18 Temmuz 2020 - 22:32

AKP iktidarı gözle görülür bir biçimde toplumda taban kaybediyor. 18 yıllık iktidarın yıpranmışlığı, halkın ekonomik sorunları, iktidar yandaşlarının çelişen ifadeleri gibi çeşitli nedenler sayılabilir. Ama belki de en önemli neden toplumdan ve toplum gerçeklerinden kopuş, toplumun temel sorunlarının hiç gündem olmamasıdır.

İnsanların siyasette yaşanan iki kutuplu söylemsel atışmaların sıradanlaşması ve bu atışmaların kendi sorunlarına hiçbir çözüm getirmediğini fark etmeleri siyasi partilere olan güven ve ilgilerini azaltıyor. Dolayısıyla iktidar güç kaybederken, muhalefet beklenen atağı gerçekleştiremiyor.

İktidar partisinde oluşan ataletin aynısı CHP’de de oluştu. Seçim çalışmalarında; parti örgütünün bir kısmı ülke ve gelecek kaygısı ile büyük bir özveri ile hayatından, cebinden, ailesinden vererek beklentisiz emek ortaya koyarken, bir kısım ise seçim çalışmalarını her iç seçimde göstermekte olduğu adaylık performansı için, parti içi mevki, makam, koltuk için fotoğraf verme, boy gösterme aracı olarak kullanmaktadır. Ve sonuçta emek veren kesim çoğunlukla aday olmamakta, aday olmayı bilmemekte, adaylaştırılmamakta ve hak ettiği mevki ve makama ulaşamamaktayken, emek veriyormuş gibi gözüken bir grup ise her dönem, her iç seçimde bıkmadan, usanmadan aday olmakta, çeşitli makam ve mevkilere ulaşmakta ve koltukları paylaşmaktalar.

Bu herkesçe malum durumlar örgüt emekçilerinde ciddi bir tepkiye dönüşmüştür. Bu durum örgütün işleyen aksamında bıkkınlığa, umutsuzluğa, karamsarlığa, yılgınlığa dönüşmektedir. Örgütün işleyen aksamı olan emekçiler partiyi ileriye taşımaya çalışırken, her dönem her yere aday olan her kademdeki bir kesim partinin ilerleyişine tıkaç olmaktadır.

Toplumda AKP’ye karşı gelişen bıkkınlık, parti içinde de parti iktidarına karşı gelişmiştir. Aslında eleştirdiğimiz AKP’nin ülkeyi yönetim biçimi, partinin her kademesinde parti içi yönetim biçimi haline gelmiştir.

Mahalle delege seçimlerinden başlayan delege ağaları ve oy attırdıkları etraflarındaki üyelerle, örgütlü olmayan, örgütlenme ihtiyacı duymamış emekçilerin biçilmeleri, ilçe kongrelerinde kazanılan delegelerle mevki, makam pazarlıkları, il kongresinde daha yukarıları için yapılan pazarlıklar ve bu pazarlık sürecinde oluşmuş yapıdan beklenen; partiyi ileriye taşıması, demokratikleştirmesi, Genel Başkanın en çok telaffuz ettiği kelime olan liyakatın uygulanması, emeğe değer verilmesi, siyaset üretilmesi, ülke için söylenecek bir sözün olması vs. Mümkün mü? Elbette ki hayır!

AKP iktidarı nasıl ki tepede konumlandı ve halktan koptu. Parti içi iktidar da örgütten koptu. Örgüt herkesle uzlaşabilen parti yönetiminin bu kurultayda örgütle uzlaşmasını istiyor. Taban artık örgütlerde kendi üyeleri ile nüfuz sahibi olmuş delege ağalarının değil, emeği ile duruşu ile örgütte sempati kazanmış partililerin kadrolarda yer bulmasını istiyor.
Örgüt, kurultay heyecanını yitirmiş durumda. Üst yönetimden umudunu kesmiş durumda. Bu anti demokratik, liyakatın hiçe sayıldığı yapıya karşı partililer artık ilçelerde bu kötü gidişe dur demek üzere bir araya geliyor ve BİZ VARIZ BURADAYIZ diyor.
AKP’nin toplumda oluşan hoşnutsuzluğu görmek istememesi, yükselen çığlığa kulaklarını kapatması gibi parti içi iktidar da parti tabanından yükselen bu sessiz yığınların çığlığını hafife alıyor.

Ancak görünen o ki; tabandan gelen baskı ile topyekün bir biçimde siyaset anlayışı değişecek. İster istemez katılımcılık ve çoğulculuk artacak, demokratik adımlar atılacak, eskimiş anlayışlar değişmeye direndikçe yok olmaya mahkum olacak.
Taban artık listelerin; ilkeler bazında, ilerici, çözüm odaklı, emek veren, diyecek sözü olan, yeni ve bu çarpık düzenin dışından adaylarla oluşturulmasını talep ediyor. İktidar kadrolarımız bu şekilde kurulsun istiyor!
Dr. Başar ERGÜN
Araştırmacı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.