Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/01c2ac1344.gif

Milliyetçilik Kavramı Neler İçermeli?

Milliyetçilik Kavramı Neler İçermeli?
Başar ERGÜN
Başar ERGÜN( arteseni53@gmail.com )
62
24 Şubat 2021 - 18:50

Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre milliyetçi; “milliyet ilkesini benimseyen, milliyetsever, ulusçu, ulusalcı:”
Türk Dil Kurumu milliyetçi kelimesini Prof. Dr. Mehmet Kaplan’ın bir sözünü örnek olarak vererek tanımlamayı genişletmek amacıyla kullanıyor:
“Milliyetçi millî olan her şeye karşı daima hassas bulunan, onu bilen ve koruyan insandır.”
TDK, milliyetçilik kelimesinin anlamı olarak da;
“Maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışı, ulusçuluk, ulusalcılık, nasyonalizm” açıklamasını veriyor.
Ve TDK yine anlamı genişletebilmek için Prof. Dr. Mehmet Kaplan’a başvuruyor:
“Milliyetçilik, sadece bir ideoloji değil, bir yaşayış ve bir duyuş tarzıdır.”
Özetle TDK milliyetçiliği; milliyet ilkesini benimseyen, maddi ve manevi açılardan milletinin ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutan olarak açıklarken tartışmalara baktığımızda ise milliyetçilik sadece askeri güç, terörle mücadele kavramlarına sabitlenmiş görünüyor. Elbette ki bir milliyetçi, ülkesinin askeri açıdan ve terörle mücadele alanında güçlü ve caydırıcı olmasını ister. Bundan şüphe yok.
Ancak askeri güç ve terörle mücadelenin yanında; ileri bir hukuk sistemi, gelişmiş, şeffaf, uygulanabilir ve denetlenebilir bir güçler ayrılığı sistemi, gelişmiş bir fikir, vicdan ve ifade hürriyeti, liyakatın işleyişi, bölgesel ekonomik gelişmişlik farklılığın kaldırılması, refahın adil bölüşümü, fırsat eşitliği altında sürdürülen, güçlendirilmiş, örgün bir zorunlu eğitim sistemi, kadına şiddetin indirimsiz, bahanesiz cezalandırılması ve kadının toplumdaki rolünün güçlendirilmesi adımları, suç oranının azaltılması, rüşvet ve yolsuzlukla ödünsüz mücadele, özgür ve nitelikli basın, demokratik ve bilim üreten üniversitelerin oluşumunun sağlanması, edebiyatta, kültürde, sanatta, sporda ilerici adımlar, örgütlenmenin teşviki, örgütlü toplum adımları, tarımda ve sanayide üretim artışı, yaşam standardı ve mutluluk endeksi yüksek bir toplum ve umudu, hayali yurtdışında aramayan bir gençlik beklemek, talep etmek gerekmiyor mu?
Dr. Başar ERGÜN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.