Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/fcd5e375fd.png Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/c96eab9d96.gif

8 Mart kadınların mı, kapitalistlerin mi !

8 Mart’ta kimimiz Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacak , kimimiz de bu özel günün Emekçi Kadınlar Günü olduğunun bilincinde olarak; erkek egemenliğine, kapitalizme, emperyalizme, işkenceye, baskıya, yani kısacası elimizden alınan tüm haklara karşı tek yumruk olacağız. 

8 Mart kadınların mı, kapitalistlerin mi !
Yusuf Ziya LEBLEBİCİ
Yusuf Ziya LEBLEBİCİ( yusufziyaleblebici@gmail.com )
52
03 Mart 2021 - 11:47

 

Bu özel günde kimileri, kapitalizmin yarattığı ve dayattığı sıradan kadınlar gününü hediyeler ve nutuk kutlamalarıyla geçiştirirken, kadın hakları, emeği ve eşitliği savunan ve bu uğurda mücadele veren insanlar ise yine bir avuç azınlıkta kalacak.

Sistem, her zamanki gibi; hak arama yerine bireysel hediyelerle, yani bireysel rüşvetlerle geçiştirmeyi teşvik ederek kapitallere yolları açacak.

Emekten ve eşitlikten yana olmayanın kadın haklarında konuşacağı bir şey yoktur. O gün açın TV’lerinizi izleyin. Konuklardan ev sahiplerine kadar piyon göreceksiniz… Kadını cinsel obje gören şiirler, şarkılar duyacaksınız ! Emeği, sömürüyü, eşitsizliği göz ardı ederek sözde kadınlar günü kutlanacak !

*   *   *

 

8 Mart, erkek egemen kapitalist sistemin kadınları maruz bıraktığı baskıya, şiddete, ayrımcılığa, yoksulluğa karşı daha iyi bir yaşam için, daha iyi çalışma koşulları için verdikleri mücadelelerle tarihimize yazılmış bir gündür.

Çıkış noktasına baktığımızda; 1857’de Amerika’da yükselen kapitalizmin getirdiği insan sömürüsüne karşı, insanca çalışabilme, insanca yaşayabilme hakkını müdafaa etmek isteyen 40 bin işçi ayaklandı. New York polisi olaya sert bir biçimde müdahale etti. Polislerin aşırı şiddet kullanımı, işçilerin fabrikaya hapsedilmesi ve çıkan yangında çoğunluğu kadınlardan oluşan 129 işçinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

1910 tarihinde düzenlenen Dünya Sosyalist Kadınlar Kongresinde Alman Sosyal Demokrat Partisi üyesi Clara Zetkin’in bugünün Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilmesi teklifiyle önem kazanmış oldu.

Hayatımızın tüm evresine yerleşmeye çalışan kapitalist gömlekli emperyalistler, kapitalizme kafa tutan ve hak arama mücadelesi günü olan 8 Mart’tı kazanca çevirmeye başladılar ve büyük oranda da başarılı oldular.

*   *    *

Kadın cinayetleri nedeniyle kaybettiğimiz canların sayısı her yıl artıyor. Son yıllara baktığımızda; 2016’da 329 kadın öldürülürken, 110 kadına tecavüz edilmiş ve 350 kadın şiddet görmüş.

2017’de 409 kadın öldürülürken, 154 kadına tecavüz edilmiş ve 320 kadın şiddet görmüş.

2018’de 439 kadın öldürülmüş, 140 kadına tecavüz edilmiş ve 296 kadın şiddet görmüş.

2019’da 374 kadın öldürülürken, 166 kadına tecavüz edilmiş ve 96 kadın şiddet görmüş.

2020’de ise, 269 kadın öldürülmüş….

Yani, son 5 yılda 1820 kadın cinayeti…

İş yerlerindeki cinsel tacize, törelerdeki ikinci sınıf insan muamemelerine, haklarının eşitsizliğine, daha bir çok soruna maruz kalan kadınların bu simgesel mücadele günlerini bir parfümle, bir demek çiçekle veya hediyelerle kutlamak ne derece doğrudur !

 

Biz ve bizim gibi düşünenler, kadının emeğini, direnişini ve insanlığını kutlayıp, birlikte hak arama mücadelesi vereceğiz. Savaşta-barışta, her koşulda kadınsız bir dünyanın olmayacağını-olamayacağını cinsiyetsiz bir dille haykıracağız !

 

twitter beğeni al

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.