Advert
Advert

Sol Medya

Birleşik Devrimci Parti baskılara karşı kampanya başlattı

İSTANBUL – Birleşik Devrimci Parti, ülkede yaşanan baskıcı politikalara karşı “Umut sosyalizmde” kampanyasının startını verdi. Kampanya kapsamında 2 ay boyunca çeşitli eylem etkinlikler yapılacak.

Birleşik Devrimci Parti baskılara karşı kampanya başlattı
128
04 Temmuz 2020 - 20:56

 

İSTANBUL
Birleşik Devrimci Parti, ülkedeki saldırılara karşı “Faşizmi yeneceğiz, umut sosyalizmde” sloganıyla 2 ay boyunca alanlarda yapacağı eylem ve etkinlik kampanyasının startını Kadıköy Süreyya Operası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla verdi. Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “Gecelerinde aç yatılmayan gündüzlerinde işsiz gezilmeyen bir dünya için umut sosyalizmde” pankartı açıldı.

‘SONU GELDİĞİ İÇİN SALDIRIYOR’
Burada konuşan HDP milletvekili Musa Piroğlu, ülkede yaşananlara dikkat çekerek, adil yargılanma talebi için ölüm orucunda olan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın taleplerinin kabul edilmesini istedi. Çoklu baro sistemine karşı avukatların eylemlerine işaret eden Piroğlu, “Hukuku bitiren iktidar savunmayı teslim almak istiyor. Hukukçular direniyor” dedi. Muhalefete yönelik saldırılara dikkati çeken Piroğlu, “İktidar kendisinden olmayanları düşman gözüyle bakıyor. Bize cehennemi dayatıyorlar. Sanıyorlar ki bu cehennem ömür boyu sürecek. İktidar bitiyor. Bu kin öfke budan kaynaklıdır. Kaybedecekler. Bu cehenneme izin vermeyeceğiz. Hep birlikte zulme dur diyelim” çağrısında bulundu.

‘AÇLIK ÇIĞLIĞI BÜYÜYOR’
Ardında ülkede yaşanan güncel gelişmeleri geniş kapsamlı ele alan basın metinini Birleşik Devrimci Parti’nin MYK Üyesi Doğan Adalı okudu. Dünya genelinde salgın ve yürütülen savaşlara dikkat çeken Adalı, Türkiye’de açlık çığlığının büyüdüğünü işaret etti. Adalı, pandemi sürecinde esnetilen zorunlu çalışma alanları, sokağa çıkma yasaklarında sermaye için alınan izinler, fabrikalarda, işyerlerinde ya virüs ya işsizlik tehdidi ile çalıştırıldığını aktardı.

‘KADINLARI HEDEF ALAN KONSEPT DEVREDE’
“Erkek-devletin en sadık temsilcisi AKP eliyle, erkek şiddeti yaşamın her alanında arttı” diyen Adalı, kadınların adeta şiddetle yola getirilmek istenildiğine vurgu yaptı. Kadın örgütleri ve LGBTİ’nin direkt hedef alındığı bir konseptin devreye girdiğini belirten Adalı, AKP’nin yürüttüğü politikalarla kadın düşmanı olduğunu söyledi.

2 AY BOYUNCA EYLEM ETKİNLİK YAPACAKLAR
Adalı, “AKP saldırılarla mutlak sonunu değiştiremeyecektir. Bu iktidar gidicidir. Ancak saldırdıkça batan, battıkça daha da saldıran iktidara can simidi olmamak; çıkaracağımız her bir ses, birlikte vereceğimiz mücadele ile olacaktır. Aç kalmamak, şantiyelerde, hastanelerde, evlerde, okullarda ölmemek, ezilmemek ellerimizdedir. Gelecek mücadelemizdedir” diyerek “Umut Sosyalizmde” kampanyası kapsamında 2 ay boyunca alanlarda eylem ve etkinlikler düzenleyeceklerinin bilgisini paylaştı.
Açıklama sloganlarla eşliğinde son buldu.

NETHABERAJANSI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.