Advert
Advert

Sol Medya

Mahmut Alınak’a elektronik kelepçe işkencesi

Müebbet hapis cezasıyla yargılanan ve çıkarıldığı ilk duruşmada “ev hapsi” cezasıyla serbest bırakılan eski HEP milletvekili, ezilenlerin, yoksul ve kimsesizlerin karşılıksız savunucusu yurtsever siyasetçi Mahmut Alınak’ın bu kez de ayaklarına elektronik kelepçe takıldı. Alınak, “Tarihte kölelere halka takılıyordu. Kölelere reva görülen uygulama şimdi burada bize uygulanmaktadır. Biz bu ülkenin modern köleleriyiz. Bunu ret ediyoruz” dedi.

Mahmut Alınak’a elektronik kelepçe işkencesi
456
06 Temmuz 2020 - 8:56

 

SOLMEDYA – Hakkında müebbet hapis cezası talebiyle iddianame hazırlanan ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen eski HEP milletvekili ve siyasetçi Mahmut Alınak’a elektronik kelepçe takıldı.
Alınak’ın oğlu ve avukatı Bişar Abdi Alınak, sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Tutuklarken takamadıkları kelepçenin rövanşını almaya geliyorlar. Adliyeden aradılar. Babama elektronik kelepçe takmak için eve geleceklermiş birazdan. Mafyaya, tecavüzcülere güvenip serbest bırakan akıl. Evinde hapis tuttuğu Mahmut Alınak’a yine işkence yapacak. ALIN SİZE ADALET!”
Mahmut Alınak ise, “TEM’de kelepçe takmak istediler, izin vermedim. Daha sonra adliyede takmaya çalıştılar, ona da izin vermedim ve hevesleri kursaklarında kaldı. Mahkemede de söyledim, ‘ancak cenazeme kelepçe takabilirler’ diye. Bunu bile bile kelepçe takmak istediler. Elektronik kelepçe takacaklarını söylediklerinde de tepki gösterdim. Ancak kelepçe takmasam hapis yatacağım. Bu arada dostlarımla görüştüm. Bana, ‘Kelepçeye karşısın ama kelepçe takmazsan bu sefer hapishaneyi meşrulaştıracaksın’ dediler. Bir de kurşun kalemle yazdığım ve ‘Değişim’ adlı romanımı bilgisayara geçiriyorum. Hem dostlarımı dinledim hem de romanımı yayına hazırlayabilmek için razı oldum elektronik kelepçeye” ifadelerini kullandı.
Kısa bir süre önce Kars Adliyesi’nden gelen memurlar evde ölçüm yaptıktan sonra Alınak’ın ayaklarına kelepçe takarak evden ayrıldı.

‘BİZ BU ÜLKENİN MODERN KÖLELERİYİZ’
Ayaklarına takılan kelepçeyi, ABD’de ve Afrika’da siyahlara takılan kölelik halkasına benzeten Alınak, “Tarihte kölelere halka takılıyordu. Sömürgeciler Afrika’da ve Amerika’da siyahlara aynı kölelik halkası takıyorlardı. Orada kölelere reva görülen uygulama şimdi burada bize uygulanmaktadır. Biz bu ülkenin modern köleleriyiz. Bunu ret ediyoruz. Ben emniyet ve adliyede kelepçeye direnmiş ve kelepçe kattırmamıştım. Ayak bileğime kelepçe takmakla bunun rövanşını almaya başladılar. Ben cezaevindeyken hiç olmasa hücremin avlusunda güneş alabiliyordum ama şimdi kapatıldığım evimde bir zerre güneş dahi alamayacağım. Çünkü evden dışarı bir adım dahi atmak yasaktır” dedi.
Tüm bunların kendisini yıldırmaya dönük uygulamalar olduğunu söyleyen Alınak, “Ama yılmayacağımı ve düşüncelerimden geri adım atmayacağım en çok onlar biliyorlar. Halkımıza, mazlum insanlığa karşı tarihi sorumluluklarımız vardır. Aydın olarak bunun bedelini ödemeye hazırız” ifadelerini kullandı.


Kars’ta 17 Şubat’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” gerekçesiyle tutuklanan Alınak, Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Mayıs’ta görülen duruşmada tahliye edilmişti. Alınak hakkında müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamede, husumetli aileleri barıştırması, Kürtçenin Türkçe ile aynı statüde yer alması için BM’ye dilekçe vermesi ‘ağır suç’ sayıldı. İşsizlik ve zamlara karşı yapılmak istenen eylemler de suçlama gerekçesi yapıldı. (HABER MERKEZİ – MA)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.