Advert
Advert

Sol Medya

AKP’li vekile ‘Memleketi bitirdiniz’ diyen köylünün tarlasına iş makineleriyle girdiler

Konya Ilgın’da kömür madeni için tarım arazilerinin kamulaştırılmasına karşı çıkan Çavuşcugöl köylülerinin tarlalarına jandarma eşliğinde iş makineleriyle girildi. Köy sakinlerinden bir kişi, AKP’li Milletvekili Özdemir’e, “Memleketi bitirdiniz. Siz de hiç mi Allah korkusu yok?” sözleriyle tepki göstermişti.

AKP’li vekile ‘Memleketi bitirdiniz’ diyen köylünün tarlasına iş makineleriyle girdiler
44
17 Temmuz 2020 - 8:20

 

Konya Ilgın’da kömür madeni için tarım arazilerinin kamulaştırılmasına karşı çıkan Çavuşcugöl köylüleri, direnmeye devam ediyor. Jandarma eşliğinde sabah saatlerinde tarlalarında iş makinelerinin çalıştığını gören köylü eylem yaptı. Jandarma engeliyle karşılaşan bir köylü, “Ben bugün devletime, cumhurbaşkanıma küstüm. Bir gün sizi yalnız bırakmadım, bir gün size ihanet etmedim ama bugün devletime küstüm” derken başka bir köylü ise “Benim vergimle maaş alan adamları benim karşıma dikiyorlar, yazıklar olsun” diyerek tepki gösterdi.

Çavuşlugöl girişinde TOMA’larla önlem alınırken iş makineleri jandarma korumaında çalışma başladı. Bunun üzerine köylüler, iş makinelerinin çalıştığı tarlalarına doğru yürüyüş yaparken jandarma yolu kesinle hep birlikte İstiklal Marşı söyledi. Ancak güvenlik güçleri köylülerin geçmesine izin vermedi.

BAKANIN İMZASI OLAN SİT AMARI KAZILIYOR

Defalarca Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un danışmanını aradığını söyleyen bir köylü, “Her gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un danışmanı Akif Bey’i arıyorum. Bakanın imzaladığı SİT alanı bugün kazılıyor diyorum. Ne olur duyun diyorum. Nasıl duyurayım başka türlü sesimi. Varsa başka yolu söyleyin öyle duyurayım. Bu millet 18 yıldır sizi yalnız bırakmadı. Bir kere bu millet için ne olur gelin burada olun diyorum. Sadece ben yalvarmıyorum, bin tane köylü yalvarıyor. Daha nasıl anlatalım derdimizi” dedi.

“BENİM VERGİMLE MAAŞ ALAN ADAMLARI BENİM KARŞIMA DİKİYORLAR”

38 yaşında olduğunu ve Çavuşcugöl köyünde doğup büyüdüğünü söyleyen bir başka köylü, “Milliyetçi bir Türk genciyim. Benim Müslümanlığımda, Türklüğümde devletine itaat edeceksin diye emreder. Ben itaat ediyorum ama ben bugün devletime, cumhurbaşkanıma küstüm. Bir gün sizi yalnız bırakmadım, bir gün size ihanet etmedim ama bugün devletime küstüm” diye konuştu.

Jandarmanın kalkanlarla yolu kapatarak köylülerin geçişini engellemesine başka bir köylü, “Benim vergimle maaş alan adamları benim karşıma dikiyorlar, yazıklar olsun. Ben bu memlekette alnımın teriyle kaç tane çocuk okuttum” diyerek tepki gösterdi.

NE OLMUŞTU?

Konya’nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşcugöl Mahallesi’nde açılması planlanan kömür ocağı için tarlalarının kamulaştırılmasına karşı gelen mahalle sakinleri, 11 Temmuz’da karayolunu trafiğe kapatmıştı. Eylemlerini sonlandırmaları için bölge halkıyla görüşmeye gelen Ilgın Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu, vatandaşlardan birine “Terbiyesizlik yapma lan” diye çıkışmıştı. Bunun üzerine bölge halkı kaymakamın sert tavrını yuhalayarak protesto etmişti.

Tepkiler üzerine Kaymakam Kadiroğlu’nun bölgeden ayrılmak için aracına gittiği sırada Jandarma ve halk arasında arbede yaşanmıştı. Gelişmelerin ardından Konya Valiliği, Kaymakam Kadiroğlu’nun Valilik emrine alındığını, yerine ise geçici olarak Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın’ın görevlendirildiğini açıklamıştı. Ardından Kadiroğlu, Bilecik Vali Yardımcılığı görevine getirilmişti.

“MEMLEKETİ BİTİRDİNİZ”

AKP Konya Milletvekili Hacı Ahmet Öztemir de, kendi köyü olan Çavuşlugöl’de vatandaşlarla tartışmıştı.

Kamulaştırma kararına ilişkin AKP’li vekil Özdemir’e sert tepki gösteren bölge sakinlerinden yaşlı bir kişi, “Ahmet senin babanın da arazisi var burada. Benim 40 tane yerim gidiyor, hayatım bitiyor. Utanmıyorsunuz da. Sizi ne dinleyeceğim, memleketi bitirdiniz. Siz de hiç mi Allah korkusu yok?” diyerek sitemde bulunmuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.