Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/fcd5e375fd.png Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/c96eab9d96.gif

CHP’de Bunlar Neyin Peşinde

CHP’de seçim yok, kongre kararı yok, CHP Parti Meclisi eski üyesi Bedri Baykam’ın öncülüğünde bir araya gelen Fikri Sağlar, Ercan Karakaş, İlhan Cihaner, Ömer Faruk Ağaoğlu e Tolga Yarman tüzükte yapılması gereken değişikliklerle ilgili görüş açıklarken acaba bunlar neyin peşinde

CHP’de Bunlar Neyin Peşinde
636
04 Mart 2021 - 21:36

CHP Parti Meclisi eski üyesi Bedri Baykam’ın öncülüğünde bir araya gelen genel başkan adaylığı talebinde bulunan veya ismi genel başkan adayları arasında gecen milletvekilleri kongre kararının ortada olmadığı halde böyle bir açıklama yapmalarının nedeni acaba nedir diye insanı derin derin düşündürmektedir.

Tüzük değişikliği kararı alınarak bir kongre kararı ar da partililer olarak biz mi duymadık…

CHP 37’inci Olağan Kurultayında İlhan Cihaner ve Prof. Dr. Tolga Yarman genel başkan adayı olarak kurultay delegelerinden imza toplayamadıklarını ne çabuk unuttular.

Dostlar beni pazarda görsün diye CHP gibi köklü bir partide, kongreye bir-iki ay kala genel başkan adaylık açıklaması yapılmayacağını hala anlamamışlar ki ortada kurultay yokken tüzük çalışması açıklaması yapıyorlar.

Anlaşılan beyler parti içi muhalefet için bir çıkış yapmak istiyor, ama bunun da yolu yordamı var.

Parti içi demokrasinin olmadığını örgütlerde tartışırsın, tüm örgütün desteğini arlana alır toplumun karşısına öyle çıkarsınız.

Bir tüzük kurultayı talebinde bulunmak da gayet doğal… Bunu yapmak için de kurultay delegelerini ikna eder olağan üstü kongre yapacak çoğunluğu elde eder harekete geçersiniz. Yapılan bu tüzük çalışması doğru bir çalışma, emek verenlerin emeklerine sağlık, bunun için istediğiniz CHP’li bazı arkadaşları bir otele davet ederek kendi reklamınız adına alet edemezsiniz.

CHP’de Tabanın sesini dinlemeden bir çıkış yapamazsınız.

CHP Parti içi mücadele otel lobilerinden yapılmaz….

Partide elbette bir sorun var. Parti içi demokrasi mücadelesi ilçe kongrelerinden başlar… Genel Başkan adayı olacak kişi ilçe kongrelerinden başlamak üzere çalışmasını yapar. Bizim anlayışımız tabandan başlamak… Yeni bir anlayış, teni bir kadro, yeni bir yol e yeni bir liderlik anlayışı ile partimizi iktidara taşımak…. Ben anlayışı ile yola çıkarak, bize katılın demenin modası çoktan geçti. Eski alışkınlıklarınızı bırakarak siyaset yapmaya çalışın. Mevcut yönetim gitsin, biz gelelim anlayışı ile CHP iktidar olmaz, kimse bunu denemesin.

CHP’de iktidar olmanın yolu kimseyi ötekileştirmeden, parti içi demokrasiyi işleterek “YOLDAŞLIK AĞI” oluşturmaktan geçer…

İŞTE CHP’DE D3 HAREKETİ AÇIKLAMASI

CHP’li isimler Ömer Faruk Eminağaoğlu, Ercan Karakaş, İlhan Cihaner, Fikri Sağlar, Tolga Yarman, Tevfik Kızgınkaya, Kemal Akkurt, Suay Karaman ve Mustafa Pınar, “CHP için Demokratik Dijital Devrim (D3) Tüzük Taslağı” başlıklı açıklama yayımladı. Farklı isimlerin katkı verdiği bu hazırlığa katılımcıları, CHP’den ayrılmak veya kopmak gibi hiçbir niyetlerinin olmadığını söylediler.

CHP tüzüğünde değişiklik öneren açıklamada, neler yapılması gerektiği maddeler halinde sıralandı. CHP’li birçok isim de görüşleri ile tüzüğe katkılarını sundu. Öneriler arasındaki, “İki kere üst üste genel seçimi kaybeden Genel Başkan’ın koltuğunu kaybetmesi ve Parti’nin Olağanüstü Kurultay’a gitmesi” madde dikkat çekti.

Konuyla ilgili 5 Mart Cuma günü saat 11.30’da Taksim’deki Piramid Sanat’ta da basın toplantısı yapılacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

CHP’de uzun yıllardır görmeyi dilediğimiz parti içi demokrasi adına en gerçekçi adım olan ‘Demokratik Dijital Devrim’ (D3) tüzük taslağı, CHP Parti Meclisi eski Üyesi Bedri Baykam’ın öncülüğünde, Ankara-İstanbul-İzmir Parti içi Demokrasi Grupları’nın katılımı ve desteği ile hazırlandı.

Aşağıda özet örneklerini sunduğumuz D3 tüzük taslağının içeriği ve tüm metni ilk defa açıklanıyor.

· Cumhurbaşkanlığı adaylarının tüm üyelerin katılımıyla seçilmeleri…
· Genel Başkan, Parti Meclisi, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları’nın %3’lük Genel Merkez kontenjanı dışında tüm üyelerle seçilmesi…
· Cinsiyet ve gençlik kotaları kapsamına giren üyelerin, seçilebilir noktalardan listeye girmeleri…

· Güçlü Genel Sekreterlik kavramı ile beraber, üç Genel Sekreter Yardımcısı’nın alacağı önemli somut sorumluluklar…

· İki kere üst üste genel seçimi kaybeden Genel Başkan’ın koltuğunu kaybetmesi ve Parti’nin Olağanüstü Kurultay’a gitmesi…

· Tüm üyelere verilecek Akıllı Kartlar ile partinin dijital çağa uyum sağlaması, üyelerin aday seçimlerinde ve her konuda “karar verici” noktaya yükselmesi…

Kamuoyuna, medyaya ve Parti üyelerine ilk tanıtımının yapılacağı basın toplantısına Ankara, İstanbul ve İzmir’den gelen değerli CHP “Parti içi Demokrasi” grupları temsilcileri de katılıyor.

‘Demokratik Dijital Devrim’ (D3) tüzük taslağı, değerli basın mensuplarına hem basılı hem de PDF formatında sunulacak.

Bu tarihi çıkışta, sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

SOL MEDYA
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.