Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/01c2ac1344.gif

AKP’de Canan yasağı

AKP’de Canan yasağı
188
25 Mart 2021 - 21:23

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın İstanbul’da kadın gerçekliği konusunda yaptığı kamuoyu araştırmasının sunumu ve “CHP İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı’nın” tanıtımını gerçekleştirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Burada yaptığı konuşmanın ardından Kaftancıoğlu, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Kaftancıoğlu, AKP İstanbul İl Başkanlığı’na seçilen Osman Nuri Kabaktepe’nin katıldığı bir sosyal medya sohbet toplantısında yapacağını söylediği kahve davetiyle ilgili bir gelişme olup olmadığı sorusu üzerine “Herhangi bir geri dönüş olmadı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde kişiler kendi düşüncelerini ifade ederken bir tek adama sormadan ifade etmemesi gerektiğini sanıyorum henüz yeni il başkanı olduğu için o cümleleri kurarken öğrenememiş diye tahmin ediyorum” yanıtını verdi.

“BUYURSUN KARATEPE BİZE GELSİN, ONUN İKRAM EDEMEDİĞİ KAHVEYİ BİZ İKRAM EDELİM”

CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, şöyle konuştu:

“AKP İl Başkanı ile bir karşılaşmadan ziyade iki farklı platformda ikimize de soru sorulmuştu. Bana sorulan ‘Yeni seçilen il başkanını tebrik edecek misiniz?’ sorusuna ‘Ben tebrikten ziyade kongreye davet bekliyorum çünkü siyasette kaliteli rekabet vatandaşa hizmeti artırır düşüncesindeyim’ demiştim. Bunun üzerine AKP İl Başkanına sorulan ‘CHP İl Başkanını kahveye davet edecek misiniz?’ sorusuna ‘Çok büyük bir memnuniyetle davet edeceğim, gelsin hemşerime bir kahve etmekten mutluluk duyarım’ demişti. Ama biliyorsunuz Adalet ve Kalkınma Partisi’nde kişiler kendi düşüncelerini ifade ederken bir tek adama sormadan ifade etmemesi gerektiğini sanıyorum henüz yeni il başkanı olduğu için o cümleleri kurarken öğrenememiş diye tahmin ediyorum. Çünkü, ben bu söylem üzerine kutlamak için randevu için kendileri ile iletişime geçtim. Ama herhangi bir geri dönüş olmadı. Şaşırtıcı değil, benim siyasette bildiğim tek bir şey var ki; bir şeyi ya inanarak söylemeyeceksiniz ya da inanarak söylediğiniz bir şeyin gereğini yapacaksınız. Görünen o ki davet gelmeyecek. Allah’tan CHP gibi bir partide siyaset yapıyorum, bizim il başkanlığımız vatandaşa hizmeti artırma anlamında bütün siyasi partilere açıktır. Buyursun Kabaktepe bize gelsin. Onun ikram edemediği kahveyi biz il başkanlığımızda edelim.”

KADIN İSTATİSTİĞİ YÜREK BURKTU

Canan Kaftancıoğlu’nun’ İstanbul Sözleşmesi Dayanışma Ağı’nın tanıtımındaki kadın istatistiği yürek burktu.

Kaftancıoğlu’nun açıklamasından bazı bölümler şu şekilde:

‘Sizce Türkiye’de kadınlar hangi sorunlarla karşılaşmaktadır’ sorusuna verilen ilk üç yanıt % 89,5 ile şiddet, %84 ile taciz, %72 ile aile baskısı.

Çağ dışı, insanlık dışı bu sorunların peşi sıra oran olarak azımsanamayacak başka olumsuz yanıtlar da geliyor. %89.5 olan şiddet ile %84 olan taciz kadının kendi söz konusu olduğunda sırasıyla %22.3 ve %30.5’e düşüyor.

Kadına şiddete ailesinde ve çevresinde tanık olup olmadığını sorduğumuzda kadınların %73,3’nün şiddete tanıklık ettiğini görüyoruz. Dikkatinizi çekmek isterim kendi yaşadığı değil tanıklık ettiği.

Otobüste yanımızdaki, iş yerinde karşımızdaki, markette kasa sırasında önümüzdeki kadınlar, apartmanda komşumuz, annemiz, teyzemiz, arkadaşımız, halamız; biz kadınlar şiddetle her an yüz yüze yaşıyoruz. Kadınların sosyo-ekonomik statüleri farklı, demografileri farklı, siyasi tercihleri farklı fakat talepleri aynı. Cezalar yetersiz! Cezaları yeterli buluyor musunuz sorusuna kadınların %94,6’sı yetersiz bulduğunu ifade ediyor.

İstanbullu kadınların sadece %33,7’si gıda alışverişinde zorlanmadığını ifade etmekte. Sağlık harcamalarında ise sadece %33,5’lik bir oran zorlanmadığını ifade ediyor.

İstanbullu kadınların yalnızca %28,8’i eğitim masraflarını karşılamakta zorlanmadığını belirtmiş. Faturalarını öderken zorlanmadığını ifade eden İstanbullu kadınların oranı yalnızca %20,3. Bu ülkenin kadınlarının %79,7’si faturalar için her ay para denkleştirmeye çalışıyor. Bu verilerden sağlık, eğitim gibi ücretsiz ulaşılması gereken sorunlara kadınların ne zor ulaştığını görüyoruz

Kadınların %76,3’ü kırmızı et almakta zorlandığını belirtiyor.

İstanbullu kadınların yalnızca %28,6’sı beyaz et tüketiminde zorlanmadığını ifade etmekte. İstanbullu kadınların yalnızca %28,2’si temizlik ürünlerinin alımında zorlanmadığını ifade etmekte.

Pandemide psikolojisinin olumsuz etkilendiğini belirtenlerin oranı %77. Pandemi demişken, evlerdeki artan sorumluluklarına değinmemek olmaz. İstanbullu kadınların %67.3’ü pandemide evdeki sorumluluklarının arttığını söylüyor. Görüldüğü üzere biz kadınlar her alanda güvencesizleşirken sorumluluklarımız da bir o kadar artıyor

İstanbullu kadınların sadece %23,2’sinin ise Türkiye’de bir kadın olarak yaşamaktan memnun hissettikleri sonucuna ulaştık.

Odatv.com

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.