Sol Medya

CHP: Kayıp 128 milyar doların 7’de 1’i ile tam kapanma gerçekleşebilir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bir an önce ekonomik ve sosyal koşullar sağlanarak, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma uygulanması çağrısı yaptı.

CHP: Kayıp 128 milyar doların 7’de 1’i ile tam kapanma gerçekleşebilir
86
10 Nisan 2021 - 17:48

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, salgının artık yönetilemez hal aldığını belirterek bir an önce ekonomik ve sosyal koşulları sağlanmış, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanma çağrısında bulundu. İlgezdi, “Biz Merkez Bankasının kayıp olan 128 milyar doları nerede diye soruyoruz? Bu paranın, yani 128 milyar doların 7’de 1’i ile bu kapanmanın finansmanının sağlanabileceğini biliyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığının koronavirüs nedeniyle bugüne kadarki en yüksek ölüm ve vaka sayılarını açıkladığını ifade ederek, “Kovid-19 salgının önlenemeyen yükselişini kesmek için ekonomik ve sosyal şartları oluşturulmuş, gelir güvencesi sağlanmış 28 günlük tam kapanma derhal gündeme alınmalıdır” dedi.

“KAYIP 128 MİLYAR DOLARIN 7’DE 1’İ İLE TAM KAPANMA GERÇEKLEŞEBİLİR”

Tam kapanmanın aylık maliyetinin gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 3,3 olduğunu belirten CHP’nin sağlıktan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Buradan soruyorum, bunun sağlanması mümkün mü? Elbette mümkün. Biz Merkez Bankasının kayıp olan 128 milyar doları nerede diye soruyoruz? Bu paranın, yani 128 milyar doların 7’de 1’i ile bu kapanmanın finansmanının sağlanabileceğini biliyoruz. Böylesi bir pandemi dönemine ilaç olacak bu paranın nerede olduğunu sormaya devam edeceğiz. Önemli olan niyetin ne olduğudur. Kaynakları pandemi için, halkın ihtiyaçları doğrultusunda dağıtmak ya da dağıtmamak bir niyettir” dedi.

“VAKA SAYILARINDA AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ”

İlgezdi “7 Nisanda ölü sayısında yeni bir rekor kırıldı maalesef. 276 yurttaşımız yaşamını yitirdi, 8 Nisanda ise 55 bin 941 yeni vaka rekoru ile karşı karşıya kaldık. Salgınla böyle mücadele edilemez. Şu anda vaka sayıları açısından Avrupa’da birinci sıradayız. Salgının başından beri, zor koşullar altında, mücadele eden sağlık emekçilerimiz canlarından oldu. Geç kalınmış da olsa, bugün alacağımız sahici önlemlerle salgın zincirini kırmak hala mümkün” diye konuştu.

“Eğer bugün gerekli önlemi almazsak yakın geleceğimizi de tehdit edecek bir sürece girmemiz kaçınılmazdır” diye uyaran İlgezdi, “İktidar derhal gereğini yapmak zorundadır” diye seslendi. (HABER MERKEZİ)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.