Advert
Advert

Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/0944b191af.jpg

İHD: Suruç anmalarına yapılan saldırıları kınıyoruz

İHD İstanbul Şubesi, İstanbul Anadolu Adliyesi önünde Suruç katliamı ve anmasına yönelik polis saldırıları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

İHD: Suruç anmalarına yapılan saldırıları kınıyoruz
24
21 Temmuz 2021 - 15:24

SOLHABER-İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Suruç katliamının 6. yılı dolayısıyla düzenlenen anmalara polisin saldırısı ve yaşanan göz altılara ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Barışı ve eşit, özgür, çocukları mutlu bir yaşam düşünü hedef alan Suruç katliamının 6. yılı vesilesi ile düzenlenen bütün anma etkinlikleri polisin sert müdahalesine maruz kaldı. İstanbul, İzmir, Ankara ve Adana’da onlarca kişi şiddet uygulanarak gözaltına alındı” denildi.

Bu saldırıların barışçıl toplanma ve gösteri hakkının ve işkence yasağının ihlali olmasının ötesinde katliamın açtığı derin yaraları bir kez daha kanattığı vurgulanan açıklamada, “Bu saldırılar, katliama maruz kalanların adalet beklentisini boşa düşürmenin ötesinde, o gün bombayı patlatanların halen aramızda olduğu duygusunu güçlendirerek topluma korku yaymaya devam ediyor. Bu korkuyu daim kılmak isteyenler ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ diyerek yola çıkan ve 33 düş yolcusunun geride kalan düşlerini yaşatan Suruç ailelerini susturmak istiyor” diye kaydedildi.

Bir daha yaşanmasın diyerek, geçmişte yaşanan bütün katliamlar için hakikat ve adalet talebini yineleyen İHD İstanbul Şubesi, “‘Suruç için adalet, herkes için adalet’ diyen sese eşlik ediyor, anma etkinliklerine yapılan müdahaleleri kınıyoruz” diye belirtti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.