Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

24-25 Ağustos 2021 Ülke Gündeminden

24-25 Ağustos 2021 Ülke Gündeminden
7
25 Ağustos 2021 - 9:20

-Bugün saat 13.00’de, İstanbul Haber-Sen Şubeleri, işten atılan TRT emekçisi Deniz Salmanlı ve Haber-Sen üyeleri ile dayanışma için Harbiye Radyoevi önünde olacak.

……

-Bugün saat 11.00’de, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin planlamalarını Eğitim Sen 3 Nolu Şube binasında düzenleyecekleri basın toplantısıyla açıklayacak.

….

Bugün saat 12.00’de, Batman’da 1993 yılında katledilen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın 6 Eylül’de Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davasına ilişkin aile ve milletvekillerin katılımıyla İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenlenecek.

……

-Bugün saat 12.00’de, Bakırköy Belediyesi’nde çalışan işçiler, kurallı ve güvenceli çalışma talebiyle Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelerek açıklama gerçekleştirecek. (12.00)

….

-Bugün saat 19.00’da, KESK İstanbul Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) taleplerine ilişkin Kadıköy’de bulunan Beşiktaş Meydanı’nda açıklama gerçekleştirecek.

……

-Bugün saat 19.00’da, Ankara Kadın Platformu, Afganistanlı kadınlarla dayanışmak için Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama gerçekleştirecek.

-01.Eylül Çarşamba Günü saat 17.00’de Ankara Tandoğan Meydanı’nda Barış Mitingi düzenlenecek.

……

– Amed Emek ve Demokrasi Güçleri, 4 Eylül’de İstasyon Meydanı’nda “Barış Mitingi” düzenleyeceklerini açıkladı. Amed Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Eğitim Sen 1 No’lu Şube binasında açıklama yaptı.

…..

– Hükümet ve Memur-Sen arasında varılan TİS mutabakatına tepki gösteren KESK Antalya Şubeler Platformu, kamu emekçilerini 27 Ağustos’taki iş bırakma eylemine katılmaya çağırdı.

…..

-TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, hasta tutuklulara dair kararlarıyla öne çıkan ATK’lerin Adalet Bakanlığı’na bağlı bir kurum olmasının yargıyı da bağlı bir kuruluş haline getirdiğini söyledi. Fincancı, “Tek adam rejimine geçişle beraber bu bağımlılık çok daha tehlikeli bir hal aldı” dedi.

-Artan koronavirüs vakaları ile dördüncü pike yaklaşıldığı ve aşılamadaki yavaşlığa ilişkin açıklama yapan İstanbul Tabip Odası, “Aşılamayı hızlandırın, ölümleri durdurun” çağrısı yaptı.

İstanbul Tabip Odası, artan koronavirüs vakaları ile dördüncü pike yaklaşıldığı ve aşılamadaki yavaşlığa ilişkin Oda binasında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu katıldı.

Basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, siyasi iktidarın sahte umutlar dağıtıp asılsız “başarı hikayesi” yazmaya çalışsa da ölümler altı haftadır sürekli olarak arttığı, günlük iki yüzün üzerine çıktığına dikkat çekti. Toplam can kaybının 54 bin 765 olduğu, aktif vaka sayısı 455 bini geçtiğini ifade eden Ömeroğlu, Ağustos ayının ilk üç haftasında 2 bin 955 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 16-22 Ağustos arasında haftalık toplam ölüm bir önceki haftaya göre yüzde 43 arttığına dikkat çeken Ömeroğlu, bin 374 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti.

……

-Yemek Sepeti’nin Manisa deposunda üç üyelerinin işten atılmasını protesto eden TÜMTİS, atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikanın tanınmasını talep etti.

Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), Yemek Sepeti Bana Bi firmasında sendikanın yetki almasına patronun itiraz etmesini ve Manisa deposunda çalışan 3 işçinin işten atılmasını protesto etti.

Firmanın Manisa’nın Yunusemre ilçesinde işten çıkarılan üç işçinin de çalıştığı deponun önünde yapılan eylem

-Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesiyle birlikte Türkiye’de bulunan Afganlara yönelik nefret söylemlerinin artmasına tepki gösteren İzmir Barosu, Afganların iltica hakkının kabul edilmesi çağrısı yaptı.

İzmir Barosu, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesiyle birlikte Türkiye’de bulunan Afganlara yönelik nefret söylemlerinin artmasına dikkat çekti. Konuya ilişkin baro binası önünde bir basın açıklaması yapan İzmir Barosu, Afganistan halkının temel haklarını kullanabilmesi yolunda gerekli tedbirlerin alınması için ulusal ve uluslararası mercilere seslenirken, Türkiye’deki Afganlara da İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi (İHEB) gözetilerek iltica hakkının kabul edilmesi çağrısı yapıldı.

-Boğaziçi akademisyenleri, “kayyım” rektör atamalarına karşı 155’inci kez bir araya gelerek, sırtlarını rektörlük binasına döndü.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanması sonrası başlayan protestolar, Bulu’nun yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından da devam ediyor. Akademisyenler, 155’inci kez bir araya gelerek, rektörlük binasına sırtlarını döndü.

Akademisyenler, “Kabul etmiyoruz”, “Vazgeçmiyoruz”, “Feyzi Erçin yalnız değildir”, “Cemre Baytok işine geri dönsün” ve “Can Candan yalnız değildir” yazılı dövizler taşıdı. Akademisyenler, eylemlerini rektörlük binası önünde gerçekleştirdikleri oturma eylemiyle sürdürdü.

-Aydın Ekoloji ve Yaşam Platformu (AYEP), Çine Yaşam Platformu (ÇİYAP), Yatağan Yeşil Yaşam Derneği ve köylüler, Çine’de yaşanan yangın ve madencilikle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi yanan ormanda inceleme yapıldı.

Açıklamada, Çine’nin dağlarının bir yandan madenlerle yok edilirken diğer yandan yangında yüzlerce ağacığın kül olduğu hatırlatılarak, “Peki bu yangınların nedeni ne? Madenlerle ilgisi ne? Topçam’da neler oluyor?” soruları soruldu.

‘ÇİNE ORMANLARI BİZİMDİR’
Madenlerin hem çevreye hem de köylülere zarar verdiği ifade edilen açıklamada, “Gerek Milas tarafında gerekse Çine tarafında yanan yerlerin maden çıkarılmak istenen yerler olması, felaket ganimete mi çevrildi şüphesini uyandırmaktadır. Şu anda Topçam köyü susuzluk çekmektedir. Hiçbir maden, su kadar değerli ve yaşamsal değildir. Gökbel ve Madran Dağları, havasıyla suyuyla ağacıyla kurduyla köylüsüyle çobanıyla, madencilere teslim edilmemelidir. Çine ormanları bizimdir, bizden de çocuklarımıza temiz hava, temiz su olarak miras kalacaktır. Tüm Çine ve Aydın halkını çocuklarımızın geleceği için doğamıza, çevremize, havamıza, suyumuza sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.

….

-Halkın tüm itirazına rağmen Cengiz Holding’in Bayramiç-Çan ilçelerinde yapmak istediği madene ilişkin “ÇED olumlu” kararı verildi. Bölgedeki köylerin suyunu kurutacak, tarım alanları ve kaynak sularını ağır metallerle zehirleyecek, arkeolojik alanları yok edecek, endemik bitki ve hayvanların yaşamını tehlikeye atacak olan projeye karşı dava açılıyor.

Kazdağları Ekoloji Plotformu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Halilağa Bakır (Altın) Madeni, “ÇED olumlu” kararına karşı dava açıyor.

Bayramiç-Çan ilçelerinde Cengiz Holding tarafından gerçekleştirilmek istenen ve onlarca köyü etkileyecek olan Halilağa Bakır (Altın) Madeni Projesi için tüm itirazlara ve halkın tepkilerine rağmen 26 Temmuz 2021 tarihinde “ÇED olumlu” kararı verildi.

….

-TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, “Taliban tarafından yaşamı tehdit edilen tüm kadın ve LGBTİ+ gazetecilere koşulsuz sığınma hakkı tanınmasını, Afganistan’dan ayrılmak isteyen gazetecilerin aileleriyle birlikte güvenli geçişlerinin sağlanmasını ve korunmalarını talep ediyoruz” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından yaşamı tehdit edilen tüm kadın ve LGBTİ+ gazetecilere ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “On yıllardır işgalcilerin, savaş ağalarının ve köktendinci Taliban’ın talan ettiği, küresel cinsiyet eşitliği endekslerinde 20 yıldır en kötü ülkeler arasında yer alan Afganistan’da yaşananları büyük bir kaygı ve öfkeyle takip ediyoruz. Kadınlara yönelik vahşi, insanlık dışı uygulamaları ile bilinen Taliban’ın ülkede yönetimi yeniden ele geçirmesiyle, yeni rejim altında can güvenliği kalmadığını söyleyen kadınlar, dünyaya seslerini duyurmaya çalışıyor” denildi.

-Kocaeli Kadın Platformu ve Kocaeli İstanbul Sözleşmesi İnisiyatifi, İzmit Belediye İş Hanı önünde “Hayatları için direnen Afganistanlı kadınların yanındayız” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına açıklamayı okuyan Avukat Elif Yetigin, “Afganistan’da Taliban rejimi altında can güvenliği olmadığı söyleyen kadınların çığlığı bütün dünyaya yayılıyor. Taliban karşıtı olan hiç kimse için can güvenliği yok” dedi.

Türkiye açısından da durumun farklı olmadığını söyleyen Yetigin, “NATO çatısı altında yürütülen işgal operasyonuna Türkiye daha en başından dahil oldu, 20 yıl boyunca Afganistan’da işgale hizmet etti. Şimdi de Taliban’la irtibat halindeyiz diye açıklama yapıyor Erdoğan. Taliban’ın Kabil’i devralmasıyla önce kadınların dayanışma çığlığı ülke sınırlarını aştı. Biliyoruz ki bu tesadüf değil. Çünkü biz kadınlar dünyanın neresinde, hangi koşullar altında olursa olsun hayatlarımız için direniyoruz” diye konuştu.

….

-İstanbul’da Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisleri, ‘riskli yapı’ kararıyla tek katlı gecekondularının yıkılmaya çalışıldığını söyleyerek Yenidoğan Kırbaç Sokak’ta basın açıklaması düzenledi.

24 Ağustos’ta verilen tahliye ve yıkım kararı için bir araya gelen mahalle halkı, “Acele kamulaştırma vahşettir”, “Dönüşüm bahane rant şahane” dövizleri açtı. Açıklamada sık sık “Barınma hakkımız engellenemez” sloganları atıldı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Belediye şirketi GOPAŞ’ın hak sahibi Gaziosmanpaşalılar ile anlaşarak yaklaşık 9 yıl önce kentsel dönüşüm için ilk adımların atıldığını söyleyen mahalle halkı, “Ancak projelerin eş zamanlı başlatılması, insanların eş zamanlı tahliye edilmesi bu bölgelerde büyük sorunlara neden oldu. Birçok bölgede projeler başlatılmadı, bitirilen projeler belediye ile yapılan sözleşme ile örtüşmüyor, hak sahipleri kira ödemelerini alamıyor” diyerek tepkilerini ve yaşadıkları sorunları dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta pazartesi günü Gaziosmanpaşa Belediyesinin zabıta ve polisleri evlerine gönderdiklerini söyleyen mahalle halkı, “Tahliye ve yıkım tarihi verdiler. GOP Belediyesi ‘riskli yapı’ bahanesi ile tek katlı gecekondularımızı yıkmaya çalışıyor. Başka mahallelerde yıkılmış yüzlerce evin kiralarını dahi ödeyemeyen yıkım kararına karşı evlerimizi savunuyoruz” dedi.

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.