Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Karamollaoğlu’ndan AKP ve Erdoğan’a ‘İşsizlik Fonu’ eleştirisi

İşsizlik Fonu üzerinden AKP’ye sert sözlerle yüklenen Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, “Ne yazık ki bu fon maksadı dışında kullanılmakta ve erimektedir” diye konuştu.

Karamollaoğlu’ndan AKP ve Erdoğan’a ‘İşsizlik Fonu’ eleştirisi
3
25 Ağustos 2021 - 22:25

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasete girdiği ilk yıllarda verdiği ‘çay-simit’ örneği üzerinden sert eleştirilerde bulunan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Bugün içine sürüklendiğimiz ekonomik sıkıntı geçmişi mumla aratıyor” ifadelerini kullandı.

 

Elektrik zamlarına tepki gösteren Karamollaoğlu; işçi, memur ve emekli maaşları üzerinden hükümeti eleştirdi.

“ERDOĞAN’IN ‘ÇAY-SİMİT’ HESABIYLA BİR AİLE GEÇİNEMİYOR”

Karamollaoğlu, “Elektrik Mühendisleri Odasının hesaplarına göre 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası 5 yılda 94 TL’den 210 TL’ye yükselmiş. Yani yüzde 100’ün üstünde bir artış söz konusu. Bu sadece bir gider kalemi. Bütün giderleri hesaba katarsak bir ailenin geçimi Erdoğan’ın yaptığı ‘çay-simit’ hesabına göre altından kalkamayacak konuma geldi” açıklaması yaptı.

“İŞSİZLİK FONU MAKSADI DIŞINDA KULLANILIYOR”

AKP’ye İşsizlik Fonunun sadece kuruluş maksadına uygun kullanılması gerektiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Son zamanlarda en önemli konu 6. Dönem Toplu Sözleşme oldu. Sözleşmeye gelmeden önce İşsizlik fonudur. İşsizlik fonu işsiz kalanların derdine derman olmak için işçilerin kendi maaşlarından alınan paylarla oluşturulmuştur. Tamamen çalışanlara yönelik bir fon olarak değerlendirilmelidir. Ne yazık ki bu fon maksadı dışında kullanılmakta ve erimektedir.

“BU GİDİŞLE İŞSİZLİK FONU SIFIRLANACAK”

Pandeminin başında 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle İşsizlik Fonunda 131.5 milyar TL para vardı. Ama 9 Ağustos 2021 itibariyle bu miktar 86 milyar TL’ye geriledi. Yani neredeyse 3’te bir nispetinde eridi. Bu eriyen miktar sadece işsiz kalan vatandaşlarımız için mi kullanıldı? Bunun böyle olmadığını görüyoruz. 2021 yılının ilk üç ayından itibaren devam eden düşüş önlenemez ise iki yıla kalmadan tamamen sıfırlanacaktır” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN 2000’DE BAŞKA BUGÜN BAŞKA TÜRKÜ SÖYLÜYOR”

Zamlarla emekli ve memurların ciddi sıkıntı içinde olduğunu vurgulayan Karamollağlu, açıklamasını şöyle tamamladı:

Sayın Erdoğan, 2000’li yılların başında “Benim vatandaşım çöpten rızık topluyorsa, pazarlarda artık topluyorsa, meydanlarda açız diye bağırıyorsa, ev kirasını su ve elektrik parasını ödeyemiyorsa; bunun sorumlusu bugünkü hükümettir” diyor. Sayın Cumhurbaşkanına bundan dolayı iktidara gelmeden önce iktidara geldikten sonra bizzat kendisinin ne söylediğini dinleyerek hatırlamasını öneriyoruz. O gün söylediği türkü başkaydı bugün bambaşka bir türkü söylüyor. Bugün içine sürüklendiğimiz ekonomik sıkıntı geçmişi mumla aratıyor.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.