Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Demokrasi İçin Birlikte Çözüm: HDP’nin deklarasyonu siyasete soluk aldırdı

Demokrasi İçin Birlikte Çözüm: HDP’nin deklarasyonu siyasete soluk aldırdı
97
02 Ekim 2021 - 0:15

DİBÇ, HDP’nin açıkladığı deklarasyonla iktidarın muhalefeti sıkıştırma hamlelerine yanıt verdiği ve siyasi ortama soluk aldırdığını belirtti.

Demokrasi İçin Birlikte Çözüm, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 27 Eylül’de açıkladığı ve 11 ilkeden oluşan “Demokrasiye, Adalete, Barışa Çağrı Deklarasyonu”na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin acil bir şekilde demokratik bir değişim ve dönüşeme ihtiyacı olduğu vurgulandı.

SOLUK ALDIRDI

Deklarasyonun kapsamlı bir çözüm ortaya koyduğu belirtilen açıklamada, “Tek adam rejiminin def edilmesine, seçimlere-seçim ittifaklarına indirgenemeyecek, halkın temel sorunlarına ve değişim arayışına yanıt verecek bir demokratik mücadele anlayışının gerekliliğini ortaya koyuyor. İktidar tarafından baskı ve operasyonlarla demokratik siyaset alanının dışına itilmeye çalışılan HDP’nin açıkladığı tutum belgesi Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin siyasi alandaki ağırlığını bir kez daha ortaya koyarken, iktidarın muhalefeti sıkıştırma hamlelerine de yanıt vererek siyasi ortama soluk aldırdı” denildi.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ

Kürt sorunun yerel demokrasi, eşit yurttaşlık, evrensel hak ve özgürlüklerin tanınmasıyla çözülebileceğine işaret edilen açıklamada, sorunun çözümünde tüm toplumsal kesimlerin olması gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Ekonomik adaletten, yerel demokrasiden, halkın doğrudan yönetime ve denetime katılacağı mekanizmalardan yoksun, siyasi islamın yukarıdan aşağı dincileştirme ve rejimi değiştirme çabalarına laiklikten yana karşı çıkışı içermeyen bir demokratikleşme perspektifi her alanda yaşanan yakıcı sorunlara çözüm getiremez. HDP’nin tutum belgesiyle açıkladığı demokratik mücadele perspektifini, halkın yakıcı sorunlarını temel alan ve halkın doğrudan katılımına dayanan bir halkçı seçeneğin yaratılabilmesi ve demokrasi güçlerinin birliği yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.