Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

05-06 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

05-06 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
25
06 Ekim 2021 - 10:28

 

-Bugün saat 12.00’de,Mimarlar Odası Ankara Şubesi Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında, Sakarya ve Kızılay yaya bölgelerinin yeniden kente kazandırılmasına ilişkin Sakarya Meydanı’nda açıklama yapacak.

…..

-Bugün saat 13.00’de, İHD İstanbul Şubesi, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan 2 kişi için dernek binalarında açıklama yapacak.

…..

-İHD İst şb çalışma yaşamı komisyonunun bir heyeti 6 ekim 2021 çarşamba günü saat 12:00’da Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda çadır kurmuş olan Bakırköy Belediyesi işçileriyle bir buluşma gerçekleştirecektir. Heyet izlenimlerini ve gözlemlerini daha sonra kamu ile paylaşılacaktır.

……

-Bugün saat 12.00’de, Diyarbakır ve 13.00’de, Mersin Eğitim Sen şubeleri, pandemi koşullarında eğitim sisteminde yaşanan sorunlara ilişkin açıklama yapacak.

……

-Bugün sat 14.00’de, Madımak Katliamı’nda firari 3 sanık hakkında devam eden yargılama Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

……

-Bugün saat 15.00’de, Meclis Genel Kurulu’nda Paris Anlaşması’na ilişkin kanun teklifini görüşülecek.

….

-Bugün saat 10.00’da, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) Eşbaşkanı Yüksel Almas hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

…..

-10 Ekim, Türkiye’nin gördüğü en kanlı katliamlardan birinin 10 Ekim’in yıldönümü… Yüzü aşkın insan özgürlük, barış ve demokrasi mitinginde hayatını kaybetti. Yüzlerce insan yaralandı ve milyonlarca yurttaşın hayatında sarılmaz yaralar açıldı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim saat 15.00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptı.

……

-9 Ekim Cumartesi günü, Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği,SODAP, SYKP ve TÖP tarafından, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde Dr. Hikmet Kıvılcımlı ve Devrimin Güncelliği’paneli gerçekleştirilecek. 11 Ekim saat 12.00’de, Davranış ve düşünce önderi Dr. Hikmet Kıvılcımlı,ölümünün 50 yılında, anılacak. Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği,SODAP, SYKP ve TÖP tarafından anma için çağrı yapıldı.

……

-24 Ekim’da Kartal Meydanı’nda düzenlenecek işçi ve emekçi mitingine çağrı için Tuzla İçmeler Köprüsü ile Cevizlibağ Metrobüs istasyonunda bildiri dağıtımı yapıldı. İstanbul Kartal Meydanı’nda 24 Ekim Pazar günü yapılacak “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için işçi emekçi mitingi”ne çağrı bildirileri dağıtıldı.Çağrıların ve bildiri dağıtımlarının süreceği açıklandı.

……

– Boğaziçi Üniversitesi Güney Kapı önünde oturma eylemi yapan öğrencilere polis saldırdı, çok sayıda öğrenci darp edildi.

Güney kapı önünde oturma eylemi yapan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kendilerine saldıran polisi işaret ederek, “Arkadaşlarımızı işkenceyle gözaltına aldılar. Bize ‘terörist’ diyenler gerçek teröristin kim olduğunu görsünler” dedi.

…..

-Manisa’da otomotiv yedek parça üretiminde bulunan Standard Profil Ege Otomotiv A.Ş.’de devam eden TİS görüşmelerinden sonuç alamayan işçiler grev kararı aldı.

Manisa’da faaliyet yürüten Standard Profil Ege Otomotiv A.Ş.’de devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar arasında anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alındı.

Petrol-İş’in örgütlü olduğu Standart Profil Ege Otomotiv A.Ş.’de bir süredir süren TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 4 Ekim Pazartesi günü grevi kararı asıldı. Şube Başkanı Emrah Yunus Saruhan, şube yöneticileri, temsilciler ve üye işçilerin katılımıyla alınan grev kararı 3 Kasım 2021’de uygulanacak.

…..

-Pandemi sürecinde hapishanelerde ve adliyelerde alınan Covid-19 tedbirlerinin hukuka ve insan haklarına uygun olmadığının altını çizen İstanbul Barosu ve İstanbul Tabip Odası, tutsakların sağlığa ve insani yaşam koşullarına erişiminin engellendiğini kaydetti. Basın toplantısında, alınması gereken önlemler sıralandı.

İstanbul Barosu ve İstanbul Tabip Odası, “Cezaevlerinde ve adliyelerde pandemi kuralları, hukuka ve insan haklarına uygun düzenlenmelidir” şiarıyla İstanbul Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenledi.

….

-DiSK Emekli-Sen Şube Başkanı Suat Başaraner, istinaf mahkemesi tarafından sendikalarının kapatılması kararının onandığını belirterek, “Kurulduğu günden by yana hakkında defalarca kapatılma kararı alınan ve fakat daha büyük bir örgütlülük ve kararlılıkla tekrar yola çıkan sendikamızın kapatılma kararı bugün bir kez daha istinaf mahkemesi tarafından onandı” diye konuştu.

‘Bu karar politiktir’ diyen Başaraner “Bizler, biz emekliler, bin yıldır süren sömürü ve zulme direnme sorumluluğunu bin yıllardır toprağı ekenlerden, ekmeği üretenlerden, yarını elleriyle kuranlardan devraldık, vazgeçmeyeceğiz. Bulunduğumuz her alanı sendikaya çevirerek, zihnimiz ve yüreğimiz bir mücadele edecek, güçlenecek ve mücadelemizi yaygınlaştıracağız. Sendikamız meşrudur, sendikamız vardır” dedi.

…..

-İnsanların temel ihtiyaçlarından olan gıda ürünlerindeki fiyat artışı ve emeklilere verilen ücretin yetersizliğine dikkat çeken Emekli-Sen, örgütlenme çalışmalarının engellenmek istendiğini kaydetti.

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Ege Bölge Temsilciliği Genel Bütçe ve vergi adaletsizliğine ilişkin Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme, HDP İzmir İl Örgütü yöneticilerinin yanı sıra CHP’liler de katıldı.

….

-Ümraniye’de gerçekleştirilen zabıta ve polis saldırının ardından gözaltına alınan 3 atık kağıt işçisi tutuklandı. Atık kağıt işçileri, dünkü saldırıyı yaptıkları eylemle protesto etti, gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul’un Ümraniye ilçesi Esenkent Mahallesi’nde zabıta ve polis, geri dönüşüm işçilerinin kullandığı depolara dün baskın düzenledi. Depolarına el konulmasına karşı direnişe geçen işçilere biber gazıyla saldıran polis 3 işçiyi gözaltına aldı. “Görevli memura mukavemet, kamu güvenliğini ve genel güvenliği tehlikeye sokma” iddialarıyla 3 atık kağıt işçisi tutuklandı. Polis ve zabıtanın dün gerçekleştirdiği baskına ilişkin açıklama yapan atık kağıt işçileri, sorunların çözülmesini ve tutuklanan arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

…..

-Baldur grevi 281. günde sona erdi. Birleşik Metal-İş Sendikası, “Tüm zorluklara rağmen Baldur grevi sendikal mücadelede büyük bir kararlılık ve dayanışma örneği oldu” dedi.

Kocaeli Çayırova ilçesinde kurulu İspanyol sermayeli Baldur Süspansiyon fabrikasında 25 Aralık 2020 tarihinde başlayan grev, 4 Ekim günü varılan anlaşma ile sona erdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu, “Yapılan anlaşma sonucu, halen grevi sürdüren 22 üyemiz ihbar, kıdem, birikmiş izin ve sendikal tazminat tutarında ek 12 maaş tazminat alacak. Grev sırasında hukuksuz biçimde işte çıkarılan 16 üyemiz ise aynı şekilde ihbar, kıdem ve açılmış işe iade davaları sonucu alacakları en yüksek tazminat tutarı olan 4+12 maaş ödeme alacak. Üyelerimizin tüm alacakları toplu sözleşme taslağımızdaki ücret artışı üzerinden hesaplandı” dedi.

….

Ücretsiz izni kabul etmedikleri için işten çıkarılan Tay Tekstil işçileri, fabrika önünde başlattıkları eylemin 7’nci gününde haklarını alarak eylemi sonlandırdı.

İspanya’da kurulan ve bünyesinde hazır giyim şirketlerini barındıran uluslararası İnditex grubunun ana markası Zara’nın Türkiye’deki taşeron firmalarından biri olan Tay Tekstil, ücretsiz izni kabul etmeyen 30 kişiyi işten çıkardı. İşçilerin, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, maaşlarının yatırılması, işten çıkarılmanın istifa gibi gösterilmemesi talepleriyle başlattığı eylem ise 7’nci gününde devam etti. İşçiler “Zara’nın taşeronu Tay Tekstil bizi işten attı. Haklarımızı geri istiyoruz” pankartı açarken, “Birleşe birleşe kazanacağız, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganları attı. Gün boyu fabrika önünde bekleyen işçiler ile patronla yapılan görüşmeler sonucunda haklarını alarak eylemlerini sonlandırdı. Anlaşma imzalayan işçiler firma önünde kutlama yaptı.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.