Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Bilal’in TÜGVA’sı ortalığı karıştırdı: “Arsızlar İstanbulluların malına çökmüşler”

Büyükada iskelesinin üst katı İBB’ye geçtikten sonra TÜGVA çalışanları ile zabıtalar arasında kısa süreli arbede yaşandı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 39 ilçe başkanıyla birlikte Büyükada’da duruma tepki gösterdi.

Bilal’in TÜGVA’sı ortalığı karıştırdı: “Arsızlar İstanbulluların malına çökmüşler”
3
06 Ekim 2021 - 22:13

Büyükada iskelesinin üst katı mahkeme kararıyla İBB’ye devredildi. Bugün İBB’ye bağlı zabıta birlikleri binanın tahliyesi için Büyükada iskelesine gitikten sonra Zabıta ekiplerini engelleyen TÜGVA çalışanları durumu polise bildirdi.

 

Mahkeme kararına rağmen polis tahliyeyi gerçekleştirmek isteyen zabıta ekiplerine engel oldu. Polisle zabıta ekipleri arasında küçük çaplı arbede yaşandı.

CHP ADALAR İLÇE BAŞKANI: “DARP EDİLDİM”

CHP Adalar İlçe Başkanı Ali Ercan Polat, “Darp edildim. Bizim polisle sorunumuz yok. Ama polis TÜGVA’nın isteği üzerine bir yetki kullandı. Orası İBB’nin” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Büyükada İskelesi’nin Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından kullanılan üst katının mahkeme kararıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) geçmesinin ardından, tahliye işlemi için gelen İBB zabıtalarının polis destekli kişilerce engellenmesine tepki gösterdi. Kaftancıoğlu, “CHP ‘polise 3600 ek gösterge verilsin’ derken, devletin polisi demeyi ayıp sayarım, TÜGVA’nın polisleri içeri girmiş birkaç kişiyi koruyor, kimden koruyor” dedi.

Daha önce BELTUR’un işlettiği, Büyükada Şehir Hatları Vapur İskelesi üzerinde bulunan ve işletmesi AKP döneminde 2018’de TÜGVA’ya verilen kafeterya, mahkeme karıyla İBB’ye geçti. Ancak TÜGVA’nın burayı boşaltmaması üzerine İBB ve Adalar Belediyesi zabıtaları tahliye etmek istedi.

 

Tahliye için iskeleye giden İBB’ye bağlı zabıtalar, üst katta bekleyen polislerin engeliyle karşılaştı. Polislerin önünde TÜGVA çalışanları oldukları belirtilen kişilerle zabıtalar arasında arbede yaşandı.

Yaşananların ardından öğleden sonra Büyükada İskelesi’ne giden CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, burada bir açıklama yaptı.

Büyükada’ya, CHP’nin 38 ilçe başkanıyla birlikte gelen CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, şöyle konuştu:

‘ADALAR İLÇE BAŞKANIMIZ TÜGVA’NIN POLİSLERİ TARAFINDAN DARP EDİLDİĞİ İÇİN ŞU AN HASTANEDE’

Biz bugün burada 38 ilçe başkanımız, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanımız ve Büyükşehir Grup Başkanvekilimiz ve il yöneticilerimizle birlikteyiz. Dikkatinizi çekerim İstanbul’un 39 ilçesi var ve biz ‘38 ilçe başkanımızla buradayız’ dedik. Çünkü bugün Adalar İlçe Başkanımız (Ercan Akpolat), ev sahibi ilçe başkanımız şu anda aramızda değil. Niye acaba? Adalar İlçe Başkanımız, Adalar halkının hakkını savunmak için, hukuka uygun davranılmasını sağlamak için burada mücadele ederken, devletin polisi böyle bir şey yapmaz, ama tahmin ediyorum TÜGVA’nın polisleri tarafından darp edildiği için şu anda hastanede. Ve ilk tedavi gördüğü hastaneden Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Şu anda hastanede takipte.

‘İSTANBUL’UN KAYNAKLARINI 3-5 KİŞİYE DEĞİL 16 MİLYON İSTANBULLUYA HİZMET İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ’
  • Değerli arkadaşlar, değerli Adalar halkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazandığımızda hatırlayacaksınız Ekrem (İmamoğlu) Başkan ne demişti? ‘Artık, adama, kişiye, kişilere, gruplara, cemaatlere, vakıflara hizmet işi bitti’ demişti. Ve o günden bugüne kadar tüm CHP’li belediyeler, İBB, İstanbul’un kaynaklarını, İstanbul’un mülklerini, İstanbul kentinin oluşturduğu rantı, 3-5 kişiye değil 16 milyon İstanbulluya sunmak, 16 milyon İstanbulluya hizmet etmek için çaba gösteriyor. Hep birlikte çaba gösteriyoruz. Adaletin ve hukukun olduğu bir yerde birazdan sizlere açıklayacağım durumun aslında hiç yaşanmaması gerekirdi. Ama ne yazık ki biz bugün siyasallaştırılmış yargı eliyle, kimi zaman da yargı kararına rağmen, halkın olanı, birilerinden kamu eliyle nasıl korumaya çalıştığımızı görüyorsunuz.
‘BİNLERCE ÖĞRENCİ 5-6 BİN LİRAYA EV BULAMAZKEN BU YER 2 BİN 500 LİRAYA KİRALANMIŞ’
  • Arkamızda gördüğünüz, bakmaya doyamadığınız Ada İskelesi, 2015 yılında bir protokolle İBB’ye devredilmiş. Sonrasında üst kısım 2018’de TÜGVA’ya 10 yıllığına kiralanmış. 10 yıllığına kiralanan bu yerin rakamını söyleyeyim, 2 bin 500 lira. Yani İstanbul’da barınma sorunu yaşayan binlerce öğrenci, 5 bin liraya, 6 bin liraya ev bulamazken bu arkamızda gördüğünüz yer 2 bin 500 liraya kiralanmış. Kiralanmakla da kalmıyor devamında İstanbul nefes aldıktan sonra belediyemiz ve belediye başkanımız biraz önce söylediğim cümlelerin gereğini yaparak buraları incelediğinde görmüş ki kiralayan vakıf burayı üçüncü kişilere devretmiş. Ada halkı faydalanamıyor. Hiç kimsenin girip kullanabileceği bir ortak alan değil. Bu üçüncü kişiler bir siyasi partinin ya da yandaşlarının ya da TÜGVA’lıların, her kimse bilmiyoruz. Çıkmaya korktukları için yüzlerini de göremiyoruz, burayı kullanmışlar. Ve İBB protokole aykırı olduğu için tahliye tebligatı yolladı ama tebligatın gereği yerine getirilmedi.
‘ARSIZLAR, ÇÖKMÜŞLER İSTANBULLUNUN MALINA’
  • Arsızlar, çökmüşler İstanbullunun malına. Tebligatın gereği yerine getirilmemiş. İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu, yargıya başvurmuş ve yargı eliyle de, bakın burası çok önemli, TÜGVA’nın tahliye işleminin iptali için bir dava açmışlar. Bu davada TÜGVA 27 Ocak 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı almış, tahliye sürecini durdurmuş. Çünkü telefonla nasıl kararlar aldırdıklarını biliyoruz.
‘HUKUK KARŞISINDA DA SUÇLULUKLARI TESCİL EDİLMİŞ’
  • İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 28 Mayıs tarihli kararıyla binanın tahliye edilmesi kararı yargı eliyle de tescil edildi. Adalar Kaymakamı mı, TÜGVA kaymakamı mı bilmiyorum, iki kez tahliye için tarih veriyor, sonra erteliyor. Sonrasında ise kaymakam tatilde. Ve daha acı olanı hakikaten benim bir vatandaş olarak içim acıyor, devletin kamu görevlileri neden vardır? Devlete hizmet etmek için halka hizmet etmek için vardır. Devletimizin polisi neden vardır? Sizlerin hakkını hukukunu korumak için vardır. Ve buraya kadar anlattığım süreçte muhatap yok, gerekçe yok, çünkü hukuk karşısında da suçlulukları tescil edilmiş. Ne yapılıyor? İşte arkamızda gördüğünüz şey yapılıyor. CHP, polise 3600 ek gösterge verilsin derken, devletin polisi demeyi ayıp sayarım, TÜGVA’nın polisleri içeri girmiş üç kişiyi koruyor, kimden koruyor?
ERDEM GÜL: ADALAR BELEDİYESİ’NİN NESİ VARSA ADALILARINDIR

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül de yaptığı kısa açıklamada, “Adalar Belediyesi’nin nesi varsa Adalılarındır. Böyle birkaç vâkıfa, derneğe, kuruluşa verilemez. Bütün halka verilir. Biz bunu savunuyoruz. Ve şu anda da savunduğumuz budur. Adalar İskelesi Adalılarındır ve İstanbullularındır” dedi.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.