Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Birleştirilen Gezi ve çarşı davalarında ilk duruşma: ‘Gezi umuttur, umut yargılanamaz’

Birleştirilen Gezi ve çArşı davaları, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Duruşma öncesi Çağlayan’da gerçekleştirilen basın açıklamasında “Gezi umuuttur, umut yargılanamaz” denildi.

Birleştirilen Gezi ve çarşı davalarında ilk duruşma: ‘Gezi umuttur, umut yargılanamaz’
5
08 Ekim 2021 - 11:05

 

Gezi Direnişi’ne ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Mücella Yapıcı’nın da olduğu, ayrıca Beşiktaş’ın taraftar grubu çArşı’nın da yargılandığı 52 sanıklı davanın ilk duruşması bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. ABD’li akademisyen Henri Barkey’nin de eklendiği dava kapsamında 52 kişi ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ olmakla suçlanıyor.

Önceki duruşmalarda her iki dava da beraat kararıyla sonuçlanmış, ancak beraat kararları bozulup sanıkların yeniden yargılanmasına hükmedilmişti. Gezi Parkı davası kapsamında Kavala’nın tahliyesine hükmedilmişti ancak Kavala cezaevinden çıkamadan tekrar gözaltına alınıp yeniden tutuklanmıştı. Beraatla sonuçlandığı halde aralarında bağ bulunduğu gerekçesiyle kararları bozulan Gezi Parkı ile çArşı Grubu davaları geçen temmuz ayında birleştirilmişti.

‘GEZİ UMUTTUR, UMUT YARGILANAMAZ’

Birleştirilen Gezi davası öncesi İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına Geziyi Savunuyoruz, Taksim Dayanışması, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP eski Milletvekili Melda Onur, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP İstanbul Milletvekilleri Zeynel Özen ve Züleyha Gülüm ile Sol Parti Meclis Üyesi Alper Taş’ın yanı sıra Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve Sami Elvan da katıldı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.