Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Sanatçı İrşad Aydın ile “Bir yangındır yüreğim single albümü hakkında konuştuk

Deniz Yılmaz; Sanatçı İrşad Aydın ile “Bir yangındır yüreğim single” albümü hakkında konuştuk

Sanatçı İrşad Aydın ile “Bir yangındır yüreğim single albümü hakkında konuştuk
97
11 Ekim 2021 - 16:14

Röportaj : Deniz Yılmaz

Ben tanıyorum ama kısaca kendinizi ve geçmiş müzik yaşamınızı tanıtır mısınız İrşad bey?

– Belki klasik olacak ama müzik yaşantısı ilkokul yıllarında mandolin ve bağlama ile başladı. Daha sonra grup yorum ile devam eden müzik yaşantım daha sonraki yıllarda dizi ve film müziklerine evrildi. Elveda Rumeli, Balkan Düğünü, Bu Kalp Seni Unutur mu? gibi dönemin sevilen dizilerinin müziklerinde yer aldım. Beşiktaş Çarşı belgesel filmi Asi Ruh’da film müziklerine örnek olabilir.


Şimdiki single hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl çıktı ortaya? Aynı zamanda yine eski grup yorum üyesi Nuray TANRIVERDİ’nin de sesini duyuyoruz eserinizde nasıl yollarınız kesişti? Ne kadar süredir çalışmaktaydınız üzerinde? Armonisi nasıl oluştu ,ilham kaynağınız ne oldu?

– Sondan başlarsam, aslında çıkış noktam, yazın gerçekleşen orman yangınları oldu. Herkesi olduğu gibi beni de derinden yaraladı ve üzdü. Bunun üzerine halihazırda üzerinde çalıştığım projeye kısa bir ara vererek daha hızlı bir parça yapmak istedim. Tabii ki direkt bu konu üzerine değil de kısmen anımsatan ancak daha genel bir tema olmasını tercih ettim.. Yani dinleyen herkes kısmen de olsa çeşitli anlamlarla kendinden bir şey bulabileceği bir çalışma olmasını istedim.. yani aslında uzun sürece yayılmış bir çalışma olmadı. Hızlı bir süreçte akılda kalıcı ve dile dolanan bir meloni olmasını istedim, sanırım parça da bunda başarılı oldu.

Nuray ile ise zaten uzun bir dostluğumuz vardı. Birlikte okumak için ona bir teklifim oldu, Sağ olsun o da hemen dahil oldu ve oldukça başarılı güzel bir okuma ile sürece dahil oldu.. Nihayetinde ise sanırım başarılı bir çalışma ortaya çıktı ve Anadolu Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu.


Besteleme sürecinde besteciler fiziksel, düşünsel veya dış etkenlere bağlı olarak sınırlayan faktörler var mıydı?

– Aslında sorunun cevabı oldukça net: hayır. Besteleme sürecinde kendimi sınırlamadım. Bahsettiğim gibi anlatmak istediğim tema üzerinde yoğunlaştım ve istediğim şekilde bi üretim oldu.. Hızlı bir süreç ile 1-2 haftalık yoğunlaşmanın ardından ortaya çıkan bir çalışma oldu.. Ardından, bilindiği üzere günümüz dünyasında görselliğin önemi de ortada.. bu parçayı bir klip ile dinleyiciye ulaştırmak istedim ve nihayetinde böylesi klip çalışması ile yayınladık..

– Yeni albüm çalışmalarınız var mı önümüzdeki süreçte? Ne zaman gelecek albüm?

Aslında üzerinde çalıştığım bir albüm vardı. Böylesi bir single ise hızlıca albümün önüne geçen bir süreç oldu. Yani bu çalışmanın hemen ardından albüm gelecek. Şimdilik planlanan 8 parçadan oluşan bir albüm. Bunların 2 tanesi enstrümantal, 6 tanesi ise sözlü parçalardan oluşuyor. Nitelim 1 sözlü parça, daha önce Elveda Rumeli dizisinde yer alan Rüzgar isimli parça. O dönem dizi albümü yayınlandıktan sonra yaptığım bir parçaydı Rüzgar, bundan dolayı albümde yer alamamıştı. Yine Yasemin Göksu’nun solistliğinde yayınlanacak.

Bunun yanında, yine Nuray’ın okuyacağı bir parça olacak. Hilmi Yarayıcı da bir parça ile albüme ses katacak.. Single bir çalışmaya göre daha renkli, daha kapsayıcı, daha geniş bir çalışma olacağını planlıyorum. Umuyorum ki Bir Yangındır Yüreğim’deki gibi beğeniyle karşılanacaktır.

Tabii sizi yaptığınız film ve dizi müziklerinden de tanıyoruz. Yeni projeleriniz var mı bu anlamda adınızı görecek miyiz tekrar?

– Şu an halihazırda böyle bir çalışma yok ama süreçler hızlı ilerleyen ve değişen bir ivmede, her an böylesi bir çalışma da olabilir ama şuan için böylesi bir çalışmam yok.

Pandemi döneminin, müziğin gelişiminde etkide bulunduğunu düşünüyor musunuz?

– Pandemi süreci müzisyenler için ekonomik anlamda çok ağır bir süreç oldu, nitekim etkileri hala devam etmekte. Ancak üretim ve ileriye dönük planlamalar, yoğunlaşma açısından iyi bir süreç olduğunu da düşünüyorum. En azından kendi açımdan böyle oldu. Bir Yangındır Yüreğim bu süreçte ortaya çıktığı gibi uzun süredir üzerinde çalıştığım albüm çalışmasının büyük bir çoğunluğu pandemi sürecinde şekillendi.

Bu açıdan kendi açımdan olumlu yönleri de oldu diyebilirim veya süreci kısmen de olsa olumluya çevirebildiğimi düşünüyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.