Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

11-12 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

11-12 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
20
12 Ekim 2021 - 9:24

 

-Bugün saat 12.30’da, Sağlık meslek örgütleri, Şehir Hastaneleri’ndeki usulsüzlükler ve hukuksuzluklara ilişkin Ankara Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenleyecek.

…..

 

-Metal iş kolundaki 150 bin işçiyi ilgilendiren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Toplu İş Sözleşmesi
(TİS) pazarlık süreci bugün başlıyor. Sözleşme ile metal işçisinin Eylül 2021 – Eylül 2023 dönemindeki mali ve sosyal hakları
belirlenecek.

Arçelik, Bosch, Ford Otosan,Mercedes, Renault, Siemens, Tofaş ve TürkTraktör’ün de araların yer aldığı metal sektöründe yaklaşık 150 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde patron tarafını MESS, işçi tarafını ise Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları ayrı ayrı temsil edecek.MESS ile Türk Metal Sendikası arasındaki ilk oturum bugün saat 10.30’da MESS Genel Merkezi’nde yapılacak.

…….

-Bugün saat 13.00’de, İstanbul Tabip Odası, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 15 Ekim’de Diyarbakır’da görülecek duruşmasına dair oda binasında basın toplantısı düzenleyecek.

…..

-Bugün saat 17.00’de, ÖHD ve İHD Urfa şubeleri, Urfa 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde toplu işkenceye dair hazırladıkları raporu, Ahmet Bahçıvan iş Merkezi’nde açıklayacak.

…..

-Bugün saat 10.00’da, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV) İstanbul Baro Başkan adayı avukat Sezin Uçar ile birlikte 21 kişi hakkında açılan davanın duruşması, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

…..

-Bugün saat 10.30’da, Gazeteci Hayri Demir hakkında açılan davanın duruşması, Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

…..

-Sendikal hakları için mücadele eden ve işten atmalara karşı direnen Mitsuba işçileri fabrikayı terk etmeme kararı aldı.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’de kurulu bulunan Japonya sermayeli Mitsuba Otomotiv’de DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenen işçiler mücadelelerini sürdürüyor. Toplam 9 işçinin iş akitlerinin feshedildiği fabrikada Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube örgütlenmiş, çoğunluğu sağlayarak mart ayında yetki belgesini almıştı.

08.00-16.00 vardiyasından çıkan ve 16.00-00.00 vardiyasına gelen işçiler, hep birlikte fabrikayı terk etmeme kararı aldı. Fabrikada bulunan bir odaya kendilerini kilitleyen işçiler, içeride sloganlar atarak seslerini duyurmayı sürdürüyor.

……

-Roman Diyalog Ağı (RODA), Sıfır Ayrımcılık Derneği Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile birlikte İstanbul Ümraniye’de bulunan Roman ve Abdalları ziyaret etti. Ziyarette atık toplayıcıların yaşadığı sorunları dinlediler.

Roman Diyalog Ağı (RODA), Sıfır Ayrımcılık Derneği son günlerde depolarına yapılan baskınlar ve tutuklamalarla gündeme gelen atık toplayıcıların yaşadığı sorunlarla ilgili 8 maddelik çözüm önerisini kamuoyuna paylaştıktan sonra, bugün de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Programlar Koordinatörü Mehmet Caner Demir ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Basın ve Enformasyon Yöneticisi İletişim Bölümü’nden Deniz Yenal ile birlikte İstanbul Ümraniye’de bulunan Roman ve Abdalları ziyaret etti.

-Dr. Kıvılcımlı’yı anan siyasi parti temsilcileri birleşik mücadelenin önemine dikkat çekti. Kıvılcımlı’nın teori ve pratiğin ayrılmaz olduğunu savunduğunu ve bu düşünceyle ömrünü mücadeleye adadığı kaydedilen konuşmalarda, yaşamı örnek alınarak devrim sözü verildi.

Dr. Hikmet Kıvılcımlı ölümünün 50. yılında İstanbul Topkapı’daki mezarı başında anıldı. Anmaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, SODAP Sözcüsü Sevtap Akdağ, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, TÖP Dönem Sözcüsü Pelin Kahiloğulları, SYKP Sözcüsü Mehmet Yücel, Halkevleri, Kaldıraç, Kıvılcımlı Enstitüsü, EHB üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.

….

-İzmir’de Eğitim Sen, hukuksuz şekilde görevden alınan Atatürk Lisesi Müdür Yardımcısı Bora Cangüloğlu’nun görevine iade edilmesini istedi. Öğrenciler de derse girmeyerek yaşananları protesto etti.

-İzmir Üniversite Dayanışması ve Yurtsuzlar, Ege Üniversitesi önünde yaptıkları eylemde, “Üniversite öğrencileri olarak fahiş kira fiyatları ve niteliksiz, yetersiz, cinsiyetçi KYK yurtlarına karşı günlerdir sokaklardayız” diyerek taleplerini sıraladı.

İzmir Üniversite Dayanışması ve Yurtsuzlar, İzmir Ege Üniversitesi Ana Kampüs girişinde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Barınamıyoruz, geçinemiyoruz. Hakkımızı alacağız” afişi açılırken, öğrenciler sık sık, “Müşteri değil, öğrenciyiz”, “Barınma hakkımızı alacağız”, “Eşit, parasız anadilde eğitim” sloganları attı.

….

-İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu, “‘Barınamıyoruz, barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız’ diyen gençlerimizin yanındayız” dedi.

İstanbul Barosu, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’nun oluşturduğu İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK), “‘Barınamıyoruz, barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız’ diyen gençlerimizin yanındayız” başlıklı açıklama yaptı.

Açıklamada, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi der ki; ‘Herkes, eğitim hakkına sahiptir’. Yani Türkiye’nin de imzacısı olduğu bu bildirgeye göre, eğitim, insan haklarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 42. Maddesi açık biçimde ‘Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz’ der” denildi.

…..

-Boğaziçi akademisyenlerinin her gün rektörlük binasına sırtlarını dönerek yaptıkları eylem 281’inci gününe girdi. Akademisyenler, nöbetlerini kampüse alınmayan Can Candan’ın yanında tuttu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kayum rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor.

Direnişin 281. gününde Boğaziçililer, bu sabah Güney Meydan’da açık ders vermek için okula gelen ancak güvenlik tarafından ‘rektörlüğün talimatıyla’ içeri alınmayan Can Candan’a destek olmak için Kale Kapısı önünde nöbet tuttular.

….

-Sinbo fabrikasında TOMİS üyesi Dilbent Türker, Kod-29’a karşı direnişinin 261. günündeydi.

Sinbo önünde direniş çadırını açan Türker diğer yandan 24 Ekim’de gerçekleşecek olan “Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için İşçi Emekçi Mitingi”nin hazırlıklarını sürdürdü.Türker bugün direniş çadırına gelen sınıf dostları ile birlikte sohbetler gerçekleştirdi.

…..

-DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarının vardiyalarını 12 saatlik nöbetler yerine 8 saatlik üçlü vardiyalar şeklinde düzenlenmesine dair Çemberlitaş’ta bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde açıklama yaptı.

Açıklamaya, DİSK Genel Başkanı ve Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, “Üçlü vardiya sistemi kabul edilemez” yazılı pankartı açan sendika üyeleri, “Sağlık işçisi köle değildir” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

…..

-DİSK-AR “Temmuz 2021’de 506 bin artan işsiz sayısının ağustos 2021’de sadece 11 bin artması; temmuz 2021’de 287 bin azalan sanayi istihdamının Ağustos 2021’de 217 bin artması; Temmuz 2021’de 454 bin artan hizmet sektörü istihdamının ağustos 2021’de 341 bin azalması izahı zor bir dalgalanmadır” denildi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), “İşsizlik ve istihdam görünümü raporunu” yayınladı.

….

-Paris İklim Anlaşması’nın imzalandığı gün Türkiye’yi nükleer çöplüğe dönüştürecek 2 anlaşma daha meclisten geçirilmiş. Bu kanun teklifinin meclisten geçmesinde tüm siyasi partilerin sorumlu olduğunun altını çizen Mersin NKP, iptali için milletvekillerini göreve çağırdı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan NKP, “Türkiye’nin, uzun süre önce imzaladığı, ancak çeşitli çekinceler öne sürülerek gündeme almadığı ancak Paris İklim Anlaşması, 3 milyar dolarlık finansal kaynak pazarlıkları üzerine ani bir manevrayla 6 Ekim 2021 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda tüm partilerin oy birliği ile onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Aynı gece geç saatlerde başka ülkelerin nükleer santral atıklarının ülkemize kabulü ve kazalardan zarar görecek üçüncü tarafların tazmin hakları gibi hayati konuları içeren iki kanun teklifinin, üzerlerinde hiçbir görüşme yapılmadan TBMM’de kabul edilmesi Paris İklim Anlaşması’nın amaçları hakkında kamuoyunda şüphe uyandırmıştır” denildi.

……

-Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS)’nin demiryollarının özelleştirilmek adı altında sermayeye peşkeş çekilmesine ve bunu itiraz eden emekçilerin sürgün sevklere maruz kalmasına karşı başlattığı eylem 39. haftasında. Alsancak Garı önünde bir araya gelen BTS üyelere, baskılara karşı kurumlarına sahip çıkacaklarını kaydetti.

….

-Dargeçit Davası’nda konuşan avukat Erdal Kuzu, Vartinis davasında verilen cezayı hatırlatarak sanıkların cezalandırılmasını isterken, mahkeme duruşmayı erteledi.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ile 8 Mart 1996 tarihleri arasında 3’ü çocuk 7 sivil ile birlikte Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin 18 kişi hakkında açılan davanın 23. duruşması Adıyaman 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Davada dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmren, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Dargeçit Merkez Jandarma Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Karakol Komutanı Yardımcısı Haydar Topçam ve Uzman Çavuş Kerim Şahin’in de aralarında bulunduğu 18 kişi “taammüden” öldürmekle yargılanıyor.

….

-Tutuklanan yüzde 98 engelli Bekir Güven, ATK tarafından onaylanan raporu sonrası serbest bırakıldı.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen 22 aylık hapis cezasının onaylanması üzerine 20 Eylül’de tutuklanan yüzde 98 engelli Bekir Güven serbest bırakıldı.

Avukatların girişimleri üzerine Güven, savcılık kararıyla 3 gün tutuklu kaldığı hapishaneden Eskişehir Şehir Hastanesi’ne kaldırıldıktan sonra hastanenin Sağlık Kurulu tarafından Güven’e verilen “sağlık gerekçesiyle cezanın ertelenmesi” yönündeki rapor İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından onaylandı.

Hastane raporunun ATK tarafından onaylanmasıyla Eskişehir İnfaz Savcılığı kararıyla Güven serbest bırakıldı.

….

-TTB, SBÜ tarafından açıklanan akademik kadroların yıllardır eğitim kliniği olup asistan eğitimi veren ve uzman yetiştiren kliniklerde atama bekleyen birçok öğretim görevlisi varken, aynı veya farklı hastanelerin eğitim kliniği olmayan kliniklerine, hatta eğitim hastanesi olmayan kliniklere dışarıdan getirilen akademisyenlerine kadro verilmesinin hakkaniyet ilkesi ile uyuşmadığını kaydetti.

…..

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.