Advert
Advert

Sol Medya

ABD’de ‘ağır silahlar taşıyan yüzlerce Siyah’ yürüyüşe geçti

Büyük çoğunluğu Siyahlardan oluşan, ‘ağır silahlı’ protestocular, ABD’nin Georgia eyaletindeki Konfederasyon anıt parkına geldi. Silahlı grup, parktaki kayalıklara oyulu olan ve ırkçı kabul ettikleri bir taş kabartmanın kaldırılmasını istiyor.

ABD’de ‘ağır silahlar taşıyan yüzlerce Siyah’ yürüyüşe geçti
228
05 Temmuz 2020 - 20:32

 

Twitter’da paylaşılan bir videoda, çoğunluğu Siyahlardan oluşan; tamamı siyah, paramiliter kıyafetler giyen ve ağır silahlar taşıyan protestocular, ‘Bağımsızlık Günü’ etkinlikleri kapsamında sessizce yürüyüş yaparken görülüyor.


Reuters’ın haberine göre protestocular, ağır silahlar da dahil olmak üzere çeşitli tipte ateşli silahlar taşıyor ve bazılarının ise omuzlarına astıkları mühimmat kemerleri dikkat çekiyor.

Her ne kadar yürüyüşçülerin büyük bir kısmı Siyahlardan oluşsa da, çeşitli etnik gruplardan erkek ve kadınların protestoya iştirak ettiği görülüyor.

Protestocular, adını ‘Black Lives Matter Plaza’ olarak değiştirdikleri, Beyaz Saray’a yakın bir meydanda, yanan ABD bayrağının etrafında görülüyor. 4 Temmuz 2020 Cumartesi, Washington (Fotoğraf AP / Maya Alleruzzo)

BEYAZLARA SESLENDİLER: NEREDESİNİZ?
Videodaki görüntülerde, silahlı eylemci gruba komuta eden liderlerden biri, parkta özellikle, ‘Bağımsızlık Günü’ etkinliklerinde gövde gösterisi yapan ‘Beyaz Irk Üstünlükçüleri’ne şu sözlerle seslendi:

“Burada hiç Beyaz milis göremiyorum …Biz buradayız, siz neredesiniz? Evinizdeyiz…”

Stone Mountain Memorial Association sözcüsü John Bankhead, protestocuların barışçıl olduklarını söyledi.

ABD’DE SİYASİ KUTUPLAŞMA TIRMANIYOR
Silahsız Siyah Amerikalı George Floyd’un 25 Mayıs’ta polisler tarafından öldürülmesi, ABD’de geniş katılımlı ve yer yer şiddet olaylarına evrilen protesto gösterilerini beraberinde getirdi. Koloni dönemine ait liderlerin heykellerini yıkan protestocular, daha çok ABD’nin güneyinde rastlanan Konfederasyon Dönemine ait simgelerin kaldırılmasını istiyor. O simgelerle gurur duyduklarını söyleyen bazı ırkçı gruplar ise gerekirse şiddete başvurarak heykelleri koruyacaklarını ifade ediyor.

PARK’TAKİ ANIT NE ANLAMA GELİYOR?
Yerden 20 metre yükseklikte, kayalara kabartma şeklinde işlenmiş olan Stone Mountain heykeli, yaklaşık bir futbol sahası uzunluğunda. Kayalıklara oyulu üç süvariden biri 11 eyaletli Konfederasyonun başkanı olan Jefferson Davis ve yanındakiler de efsanevi generalleri Robert E. Lee ve Thomas “Taş Kaya” Jackson.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.