Advert
Advert

Sol Medya

Tarım Torba Kanunu teklifinde yer alan düzenlemeyle “Şunu yiyin onu yemeyin” yorumlarına ceza geliyor

Meclis Tarım Komisyonu’nda kabul edilen Tarım Torba Kanunu teklifinde yer alan düzenlemeyle, gıda güvenliği ve güvenirliği konusunda yanıltıcı reklam yapılamayacak.

Tarım Torba Kanunu teklifinde yer alan düzenlemeyle “Şunu yiyin onu yemeyin” yorumlarına ceza geliyor
38
06 Temmuz 2020 - 19:23

 

Mecliste bulunan yasa teklifinin kanunlaşmasıyla birlikte yurttaşlara ‘şunu yiyin bunu yemeyin’ şeklinde önerilerde bulunarak gıdada bilgi kirliliğine neden olan, insan sağlığını tehlikeye atanlar cezalandırılacak. Meclis Tarım Komisyonu’nda kabul edilen Tarım Torba Kanunu teklifinde yer alan düzenlemeyle gıda güvenliği ve güvenirliği konusunda yanıltıcı reklam yapılamayacak. Tüketicide endişe, korku ve güvensizlik yaratarak tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen, gerçeğe aykırı yayın yapılamayacak.

Yanıltıcı yayın yapan kişilere 20 bin Türk Lirası’ndan 50 bin Türk Lirası’na kadar idari para cezası verilecek.

“KİME İNANACAĞIMIZI BİLELİM”
Dünya Gazetesi’nden Canan Sakarya’nın haberine göre, yasa teklifinin görüşmeleri sırasında televizyonlarda yapılan farklı farklı açıklamaların vatandaşlarda yarattığı kafa karışlığına dikkat çeken TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, “Televizyonlarda çıkıp ‘Koronadan çok da korkmayın kelle paça yiyin geçer’ diyen insanlar var. Bunlar doktor, profesör, televizyonlara bilim adamı hüviyetiyle, uzman olarak çıkıyorlar. Biz istiyoruz ki her alanda bilen adam çıksın konuşsun, bilen adamdan yararlanalım, onun sözünü dinleyelim ama kime inanacağımızı da bilelim” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.