Advert
Advert

Sol Medya

Ayrımcılık Kapitalizmin dümenine su taşımaktır

Ayrımcılık Kapitalizmin dümenine su taşımaktır
Burhanettin YILMAZ( tcburhanettin@gmail.com )
171
19 Temmuz 2020 - 18:22

Gücümüzde ayrımcılık yapmayan pek az insan var. Az da olsa bu insanlara saygı duymamak elde değil.

Sosyal yaşamımın içinde ilk defa bir araya gelen insanlar tanışmaya başlarken, hemen nerelisin, Alevi misin, Sünni misin, Kürt müsün, Türk müsün diye sorarak ilk tanışma anında ayrımcılık yapar…

Böyle bir tanışmayı ben doğru görmüyorum.

Sünnilik, Alevilik, Kürtlük, Türklük diye ayrım yapmak yanlıştır.

İnsan olarak bizim yaptığımız bu kavga yoksul-zengin kavgasıdır.

Kimden olursa olsun bütün yoksulların birleşmesi şarttır.

Biz kapitalist emperyalizmin, Amerikan emperyalizminin boyunduruğu altında yarı-bağımlı bir ülkeyiz. Amerika ile Rusya arasında çıkacak bir harpte ilk ölecek Türk halkıdır. Doğru. Ama bizi bu dar boğaza sokan Amerikan emperyalizminin menfaatleridir.

Emperyalist ülkeler, geri kalmış ülkelere sermaye ihraç ederken, buralarda demiryolları vs. inşa ederken, yüksek faiz bedellerini, düşük toprak fiyatlarını, düşük ücretleri, ucuz hammaddeleri düşünmektedirler ve onların asıl amacı, bütün toprakların ve hammaddelerin rakipsiz sahibi olmak, buraları sömürgeleştirmek, emekçi halkları köleleştirmektir. Emperyalizmin asıl karakteri ve amacı budur.

Yoksul köylüler, varlıklı köylüler tarafından ücretli işgücü ve borç faizi yolu ile, kasaba ve şehirlerdeki tefeci ve vurguncu tüccarlar tarafından, büyük sermaye sahipleri tarafından ve inşaatlarda ücretli işgücü yolu ile müteahhitler tarafından sömürülürler.

İşçi sınıfını siyasi bilincine nasıl ulaştıracağız?

Bunun için toplumun bütün sınıfları arasına gitmeliyiz. Bütün haksızlıklara karşı zamanında ve geniş mücadele kampanyaları örgütlenmeli, canlı olayları, çevremizde olup bitenleri yığınların gözleri önüne sermeliyiz. Bütün alanlarda örgütlenen bir siyasi gerçekleri açıklama kampanyası, “Ancak böyle bir kampanya, yığınların siyasi bilincine ulaşmasını sağlayabilir ve yığınların devrimci eylemini hızlandırabilir.”

Bununu için din, dil, ırk ve mezhep ayrılıklarını kafalarımızdan silip atmalıyız. Aksini yaparsak kapitalizmin dümenine su taşımaktan başka bir şey yapmamış oluruz.

Aydınlık bir gelecek için birlik ve dayanışma umuduyla, tüm yurtseverlere esenlikler dilerim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.