Sol Medya

27-28 Kasım 2020 Ülke Gündeminden

TARİHTE BUGÜN – 28 KASIM 1820- Proleteryanın büyük önderlerinden, sosyalizmin teorisyenlerinden, Karl Marx ile birlikte “Komünist Manifesto”yu yazan, Alman politik düşünür Friedrich Engels doğdu.

27-28 Kasım 2020 Ülke Gündeminden
37
28 Kasım 2020 - 13:20

 

-Bugün saat 12.002de, Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 818’inci haftasını koronavirüs salgını nedeniyle online gerçekleştirecek.

……

-Bugün saat 11.00’de, MED TUHAD-FED Diyarbakır ve İstanbul’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan üye ve yöneticilerine ilişkin dernek binalarında basın toplantısı düzenleyecek.

……

-Bugün saat 11.00’de, Antalya Emek ve Demokrasi Platformu, HDP’li vekil Kemal Bülbül’e verilen mahkumiyet kararını protesto etmek için Attalos Heykeli önünde açıklama yapacak.

……

-Bugün saat 11.30’da, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 325’incisini İHD Ankara Şubesi’nde; İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F Oturumu”nun 453’üncüsünü salgın nedeniyle sosyal medya hesabı üzerinden yapacak. (11.00-

……..

-Bugün saat 12.00’de, Roboski İçin Adalet Girişimi, Roboski Katliamı’nın 107’inci ayı nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesinde basın toplantısı düzenleyecek.

……

-Bugün saat 12.00’de, Kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 616’ncısını düzenleyecek.

…….

-Bugün saat 12.30’da, KESK Adana Şubeler Platformu, “KHK karanlığına teslim olmayacağız” sloganıyla Atatürk Parkı’nda açıklama yapacak.

…….

-Bugün saat 10.30’da, Diyarbakır Barosu, Adliye binası önünde Tahir Elçi’nin öldürülmesini temsili yürüyüşle protesto ettikten sonra, kabri başında anma töreni düzenleyecek.

Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015’de Sur İlçesi’ndeki tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Başkanları Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümüne ilişkin yarın bir dizi etkinlik düzenleyecek. Baro tarafından yapılacak etkinliklere, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle temsili düzeyde katılım sağlanacak. Etkinliklere, Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu, kentteki sivil toplum örgütleri, diğer illerden gelecek baro başkanları temsili olarak katılacak.

Adliye binası önünde saat 10.30’da bir araya gelinerek buradan Dört Ayaklı Minare’nin önüne kadar yürüyüş yapılacak. Daha sonra saat 11.00’de yapılacak basın açıklamasının ardından Elçi’nin mezarına gidilerek anma töreni yapılacak.

…….

-2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

2021 bütçesinin giderleri 1 trilyon 346,1 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166,6 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101,1 milyar lira, vergi gelirleri 922,7 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörüldü.

Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine 1 trilyon 223,5 milyar lira, özel bütçeli idarelere 119,9 milyar lira, düzenleyici ve denetleyici kurumlara da 2,7 milyar lira ödenek verildi.

Vergi gelirleri ise şöyle sıralandı:

“Gelir vergisi 195,3 milyar lira, Kurumlar Vergisi 105,2 milyar lira, Özel Tüketim Vergisi 213,7 milyar lira, dahilde alınan KDV 70,6 milyar lira, ithalatta alınan KDV 194,9 milyar lira, Motorlu Taşıtlar Vergisi 18,5 milyar lira, BSMV 28,5 milyar lira, Damga Vergisi 23,8 milyar lira, harçlar 34,4 milyar lira, diğer vergiler 37,9 milyar lira.”

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2019 yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi de görüşülerek kabul edildi.

…….

-ANKA’da yer alan habere göre, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasındaki Ziyaret Dağı’nda Kanadalı bir altın madeni şirketi, ağaçlandırma alanında, ağaçlara keserek ‘altın arama’ çalışmaları başlattı.

…..

-İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada koronavirüs vakalarındaki artış gerekçe gösterilerek dernek ve odaların tüm etkinliklerinin 3 ay daha ertelendiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Koronavirüs salgınında yaşanan artış nedeniyle, derneklerin genel kurulları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler (genel kurul toplantıları dahil) 3 ay süreyle tekrar ertelendi” denildi.

……

-Avrupa Barolar Birliği Konseyi, 2020 yılı İnsan Hakları Ödülü’ne adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunda yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’i layık gördü. Ödül, Timtik’in yanı sıra hapiste tutulan yedi Mısırlı avukata da verilecek.

Online gerçekleşen törende ödülü, Timtik adına birlikte ölüm orucuna giren Avukat Aytaç Ünsal aldı.

Ebru Timtik, adil yargılanma talebiyle girdiği ölüm orucunda, 27 Ağustos’ta, direnişin 238. gününde İstanbul’da Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Avukat Aytaç Ünsal ise, Yargıtay’ın verdiği tahliye kararı üzerine 4 Eylül’de ölüm orucunu sonlandırmıştı.

……

-İktidarın politikaları nedeniyle yeniden artan korona salgını nedeniyle hizmet sektöründeki işyerleri kapandığı için çok sayıda öğrenci işsiz kaldı. Hem okuyup hem çalışmak zorunda olan öğrenciler DİSK/ Dev Turizm-İş’te Öğrenci Komisyonu’nun kurdu. Öğrenciler, öğrenim ve geçim bursu istiyor.

İktidarın politikaları nedeniyle yeniden artan korona salgını nedeniyle diğer bir çok sektörde olduğu gibi hizmet sektöründe çalışan binlerce öğrenci işçi de işsiz kaldı. Hem okuyup hem çalışmak zorunda kalan öğrenciler, kafe, restoran gibi işletmeler korona tedbirleri nedeniyle kapandığı için işsiz kaldı. Öğrenciler bu nedenle, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası altında buluşarak, Öğrenci Komisyonu kurdu.

…..

-Amasya’da Tarım Kredi Kooperatifine olan borçlarından dolayı traktörleri haczedilen çiftçiler, çiftçi borçlarını yapılandırmayan hükümeti protesto etti.

Yöredeki köylerde yaşayan çiftçiler merkeze bağlı Büyük Kızılca köyündeki Tarım Kredi Kooperatifi şubesi önünde bir araya geldi. Çiftçiler, kredilerin faiziyle birlikte ödenemeyecek boyuta gelmesi nedeniyle çok sayıda traktörün haczedilmeye başlanmasına tepki gösterdi.

Meclis’te geçen hafta kabul edilen kredi borçlarının yapılandırılması yasasında, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları kapsam dışı tutulunca köylülerin borçları yüksek faiz uygulanarak daha da katlandı.

Büyükkızılca köylülerin eylemine çevre köylerde haciz baskısı aslında olan diğer çiftçiler de destek verdi.

…….

-Çanakkale Ayvacık, ilçesi Tuzla Mahallesi, Dikilitaş Mevkiinde MTN Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Babadere Jeotermal Enerji Santrali projesi ile yine aynı bölgede Tuzla-Gülpınar-Kocaköy Mevkii’nde Transmark Enerji Üretim San. Ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan jeotermal enerji santrallerine Çanakkale Valiliğince verilen ÇED Gerekli Değildir kararı verildi. MTN Enerji’nin projesine verilen ÇED Gerekli Değildir kararına karşı Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ile Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği dava açtı. Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği aynı şekilde Transmak Enerji şirketine verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına da dava açtı. Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odasının davaya müdahillik talebi ise mahkeme tarafından reddedildi.

……

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.