Sol Medya

Kadıköy Belediye Meclisi’nde CHP ve AKP Grupları Arasında Tartışma

Kadıköy Belediyesi CHP Grubu geçen hafta Meclis Başkan Vekili, Encümen, Grup Başkan Vekili ve komisyonları seçmek üzere toplanmış ve bir değişikliğe gidilmemişti.

Kadıköy Belediye Meclisi’nde CHP ve AKP Grupları Arasında Tartışma
130
08 Nisan 2021 - 18:12

Kadıköy Belediyesi CHP Grubu geçen hafta Meclis Başkan Vekili, Encümen, Grup Başkan Vekili ve komisyonları seçmek üzere toplanmış ve bir değişikliğe gidilmemişti. Murat Karayalçın‘ın CHP İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile birlikte il yönetiminde olan ve geçtiğimiz aylarda Meclis Başkan Vekili görevi esnasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür içeren bir tweet atarak gündeme gelen Sait Yılmaz, Belediye Başkanı’nın da desteği ile yeniden Meclis Başkan Vekili olarak seçildi.

31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde Kadıköy’de alınan ilçe belediye meclis üyeliği seçimi oy oranları; CHP % 68,55, AKP % 19,57, İyi Parti % 8,76 şeklinde gerçekleşmişti.

Şerdil Dara Odabaşı’nın göreve geldiğinde yeni dönem için ilk kez Belediye Meclisi’nde komisyonlar kurulacakken komisyonlardan dört tanesine ( İmar Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu, Hukuk Komisyonu ve Tarife Komisyonu) AKP’den de birer üye alınmıştı. Meclis’te bu dört komisyon için üyeler oylandıktan sonra yapılan ilk komisyon oylamasında AKP grubuna üye verilmediğini gören AKP’liler, o zamanın AKP İlçe Başkanı Av. Aydoğan Ahıakın ile itiraz etmişlerse de sonuç değişmemişti.

Ancak yeni dönem için komisyonlar kurulurken bu kez AKP Grubu’na hiçbir komisyonda yer verilmedi. Bunun üzerine AKP Grubu, AKP Kadıköy İlçe Başkanı Av. Fatih Kaya öncülüğünde olayın hukuksal takipçisi olunca bu kez Kadıköy Belediyesi komisyonları çalışamaz hale geldi. Daha önce Belediye Meclisi’nde alınan kararlarla ilgili iptal endişeleri oluştu.

Bu durum üzerine AKP’li üyeler dört komisyona önceki dönemdeki gibi tekrar alınarak sorun çözüldü. Bu kez AKP’den birer üyenin dört komisyona yeniden girmesi ile birlikte CHP’den birer üye silinmiş oldu.
Önceki Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu döneminde de AKP’liler ilk başta komisyonlara alınmış, sonraki dönemde alınmamış ve bir sorun yaşanmamıştı.
Dr.Başar ERGÜN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.