Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

25-26 Ağustos Ülke Gündeminden

25-26 Ağustos Ülke Gündeminden
34
26 Ağustos 2021 - 9:50

 

-Bugün saat 12.30’da, İHD Mardin Şubesi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin açıklama yapacak.

….

-Bugün saat 12.30’da, Mersin Tabip Odası, hemşirelerin hasta yakınları tarafından darp edilmesinine ilişkin hastane önünde açıklama yapacak.

……

-Bugün saat 12.30’da, KESK Van Şubesi, maaşların iyileştirilmemesi nedeniyle gerçekleştirilen iş bırakma eylemlerine ilişkin açıklama yapacak.

……

-Bugün saat 10.00’da, HDP’nin kadın il eşbaşkanları, partinin Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran başkanlığında partinin genel merkezinde toplanacak.

…..

-İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin Bakırköy Halk Pazarı’nda miting düzenleyeceğini açıkladı. 5 Eylül’de yapılacak mitinge katılım çağrısı yapıldı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin programını Şişli’de bulunan Eğitim Sen 3 Nolu Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Salona, “Barış, halkların mücadelesiyle gelecek” pankartı asıldı.Toplantıda ilk konuşan miting tertip komitesi üyesi Cemalettin Yüksel, Dünya Barış Günü’ne ilişkin 5 Eylül saat 15.00’de, Bakırköy Pazar Meydanı’nda miting düzenleyeceklerini açıkladı. Mitingin hazırlıklarına dair ayrıntılar veren Yüksel, sürecin barışa ihtiyaç duyulan bir dönem olduğunu vurguladı.

…..

-Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül’de “Savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı eşitlik” şiarıyla Anıtpark’ta olacaklarını açıkladı.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü kapsamında gerçekleştirecekleri etkinlik ve mitinge ilişkin Kızılay’da bulunan Mülkiyeliler Birliği Salonu’nda açıklama yaptı. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Güngör, savaş politikaları nedeniyle halklarının sefalete, işsizlik ve yoksulluğa mahkum edildiğine dikkati çekti.

Güngör, “Savaşlar sadece insanlar için değil doğa ve doğadaki tüm canlılar için de tam anlamıyla bir yıkım olmaya devam ediyor. Savaşlardan sadece silah tekelleri, emperyalist devletler ve yerli işbirlikçiler karlı çıkarken, işçilerin, emekçilerin sofrasındaki ekmek küçülmekte, eğitime, sağlığa ve temel ihtiyaçlara ayrılacak bütçe savaşa ve silahlanmaya harcanmaktadır” dedi.

– Resmi Gazete’de yayınlayan TİS’e göre sendikası yüzde 1 üye sayısını aşmayan kamu emekçileri, 400 TL’lik toplu sözleşme ikramiyesi alamayacak.

İktidar ile Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) arasında imzalanan 6’ncı Dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS), Resmi Gazete’de yayınlandı. Sözleşmeye göre kamu emekçisi ve emeklilerin maaş ve aylıklarına 2022 yılının ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 7 ve enflasyon farkları; 2023 yılının ilk altı ayında yüzde 8, ikinci altı ayında yüzde 6 ve enflasyon farkları oranında zam yapılacak.

Toplu sözleşme görüşmeleri sırasında, kamu emekçilerine toplu sözleşme ikramiyesi olarak 400 TL verileceği açıklandı. Ancak Resmi Gazete’de yayınlanan sözleşme metninde bütün kamu emekçilerinin bundan yararlanamayacağı belirtildi. Sözleşmenin 23’üncü maddesine göre; 400 TL’lik ikramiye, sadece üye sayısı toplam sendikalara üye memur sayısının yüzde 1’ini geçen sendikaların üyelerine verilecek.

…..

-Boğaziçi Dayanışması, Melih Bulu’nun yerine Naci İnci’nin “kayyım” rektör olarak atanmasına ilişkin açıklama yaptı.

8 aydır verilen direnişin Boğaziçi Kampüsü sınırlarını aştığına vurgu yapılan açıklamada, “Ülkenin dört bir yanında öğrenciler Boğaziçi Direnişi’nden aldığı cüretle kayyum rektörlere karşı omuz omuza mücadeleyi bir adım öteye taşıdı. Sadece üniversite kampüslerinde değil kent meydanlarında da yankılanan direniş sloganları saray rejimine karşı demokrasi mücadelesi verenlerin, belediyelerine kayyum atanan Kürt halkının, açlığa mahkum edilen işçilerin, kadınların LGBTI+ ların mücadelesi ile buluştu” diye belirtildi.

‘KAYYUMLAR GİDECEK’

Boğaziçi Dayanışması, taleplerini şöyle sıraladı:

“* Boğaziçi’nde ve diğer üniversitelerde bileşenler seçimi yapılacak.

* BULGBTİ+ kulübü tekrar açılacak.

* CİRTÖK yeniden işler hale gelecek.

* Hocalarımız Can Candan ve Feyzi Erçin derslerini vermeye devam edecek.

* YÖK kapatılacak, kayyumlar gidecek biz kalacağız!”

…..

– KESK İstanbul Şubeler Platformu, Memur-Sen ile AKP iktidarı varılan TİS mütabakatını protesto ederek, kamu emekçilerine 27 Ağustos’ta bir günlük grev çağrısı yaptı.

Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, Memur-Sen ile AKP iktidarı arasında 5,5 milyon kamu çalışanı ve emeklisini ilgilendiren 6’ncı dönem Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine dair varılan mütabakatı protesto etti. Kadıköy’de gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda sendikacı katıldı. “Satış Sözleşmesi’ni Kabul Etmiyoruz”, pankartı açan kitle “Sadaka değil toplu bir sözleşme”, “Hükümet Sözleşmeyi Al Başına Çal” sloganları attı.

….

-Ankara Tabip Odası (ATO), Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi ve Ankara Diş Hekimleri Odası “Şehir Hastaneleri Ülkemiz İçin Bir Kara Deliktir” başlığıyla bir ortak açıklama yaptı.

Açıklamada sağlık emek ve meslek örgütleri Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) yöntemiyle yapılan şehir hastanelerinin devlet hazinesinde büyük zararlara yol açtığını vurguladı.

Şehir hastanelerini yapan şirketlerin sözleşmelere uymadığını ve kamuyu zarara uğrattığı belirtilen sağlık emek ve meslek örgütleri Sayıştay’ın 2018 ve 2019 Şehir Hastaneleri denetim raporlarından örnekler verdi.

“Kamusal kaynakların yerli ve yabancı şirketlere nasıl peşkeş çekildiğini göstermek istiyoruz” denilen açıklamada “Bahsettiklerimiz sadece bir kısmı ve buzdağının görünen yüzüdür” diyerek şunlar aktarıldı:

….

-TRT çalışanının Deniz Salmanlı’nın OHAL kararıyla ihraç edilmesini protesto eden Haber-Sen, ihracın asıl nedeninin sendikal faaliyetler olduğunu belirterek işine iade edilmesini istedi.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası Şubeleri (Haber-Sen), 22 yıldır TRT’de çalışan Deniz Salmanlı’nın ihraç edilmesine ilişkin Harbiye’de bulunan TRT İstanbul Radyosu önünde açıklama yaptı. Eylemde, “22 yıllık TRT emekçisi Deniz Salmanlı’yı hukuksuz şekilde ihraç eden TRT yönetimini tanımıyoruz” pankartı ve “Zorbalar gider Deniz’ler kalır” ve “İhraç belgeseli çekti ihraç edildi” dövizleri taşındı.Basın açıklamasını Haber-Sen 5 Nolu Şube Başkanı Özlem Berkit okudu.

….

-İzmir Kadın Platformu, grevdeki Indomie AdkoTurk işçilerine destek için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde basın açıklaması yaptı. “AdkoTurk işçisi yalnız değildir, AdkoTurk grevi kazanacak” yazılı pankart açan kadınlar sık sık, “Sendika haktır engellenemez”, “İşçilere değil patronlara barikat”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Pelin Açıkgöz, AdkoTurk işçilerinin süren grevlerine selam göndererek, patron sendikalaşmayı kırmak için çoğunluğu kadın 21 öncü işçiyi Kod 29 bahanesiyle işten attığını hatırlattı.

-KESK Manisa Şubeler Platformu, imzalanan kamu toplu sözleşmesiyle ilgili “Satış sözleşmesini labul etmiyoruz” diyerek Manolya Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı İsmail Şener, “Beş buçuk milyon kamu emekçisini ve emeklisi oldubitti durumu ile karşı karşıya bırakılmıştır” dedi. Şener, durumun beş buçuk milyon kamu emekçisine ve emekliye verilen değeri ortaya koyduğunu belirtti.

Artıştan sendika üyesi olmayan toplamda 1 milyon 800 bin kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisinin yararlanamayacağını söyleyen Şener, sözleşmeli personellerin taleplerinin ise “3+1 sistemi üzerinde çalışacağız” gibi net olmayan vaatlerle geçiştirildiğini vurguladı.

Şener, KESK’in sürecin dışında tutulduğunu söyledi.

“Tüm kamu emekçilerini Cuma günü bir günlük hizmet üretmemeye çağırıyoruz” diyen Şener, “Mevcut sisteme karşı grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

….

-Afganistanlı kadınlarla dayanışmak için bir araya gelen Ankara Kadın Platformu, tüm kadınları uluslararası dayanışmaya, Afganistanlı kadınların çığlığına ortak olmaya çağırdı.

Ankara Kadın Platformu, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesiyle birlikte kadın haklarına getirdiği kısıtlamalar ile kadınların maruz kaldığı sorunlar nedeniyle Afgan kadınlarla dayanışmak için Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. Polis kadınların Sakarya Caddesi’nde yapmak istediği basın açıklamasına engel oldu. Kadınlar polis engeli üzerine zılgıt ve alkışlarla Çankaya’da bulunan Çankaya Belediyesi önüne yürüdü. “Afganistanlı kadınlar yalnız değildir” pankartının açıldığı açıklamada kadınlar, “Öfkemiz sınır tanımaz”, “Direnen kadınlara bin selam” ve “Jin Jiyan azadi” yazılı dövizler taşındı. Açıklamada sık sık “Kadınlar birlikte özgürleşecek” “Kadın yaşam özgürlük” ve “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atıldı.

-Sincan Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklular Mehmet Ali Çelebi ve Yusuf Yakşi’nin tahliye edildi.

Sincan Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklular Yusuf Yakşi ve Mehmet Ali Çelebi’ye ilişkin tahliye kararı verildi. Yakşi ve Çelebi’nin yakınlarını arayan cezaevi yönetimi tahliye edildiklerine yönelik bilgi verdi.

ÇELEBİ 6 AYLIĞINA TAHLİYE EDİLDİ

Çelebi’nin yeğeni Filiz Çelebi, “Cezaevinden aradılar. Dayımın 6 aylığına tahliye edildiğini söylediler. Dayımın cezaevinin ziyaretçi kabul kısmında bekletildiğini belirttiler” dedi. Yakşi’nin yakını Adem Yakşi de cezaevi tarafından arandığını ve tahliye haberinin verildiğini belirtti. Kaç aylığına tahliye edildiğine dair bir bilginin verilmediğini söyleyen Yakşi, “Sabah aradıklarında hastaneye yatıracaklarını söylediler, sonra aradılar tahliye ettik dediler” bilgilerini paylaştı.

……

-Barış ve Güvenlik İçin, İşgale ve Kadın Kırımına Karşı Mücadele Girişimi, Taliban’ın, Afganistan’da başkent Kabil başta olmak üzere birçok yerleşim yerini ele geçirmesiyle ilan ettiği şeriat yönetimine karşı, kadın haklarına ancak şeriat düzeninde saygı duyacaklarını açıklayan ve şimdiden kadınların temel haklarını yok sayan, onlara yaşam alanı bırakmayan bir dizi kararı uygulamaya başladığına dair bilgilerin geldiğini söyleyerek tüm uluslararası kuruluşlara kadın düşmanı Taliban yönetimine karşı harekete geçme çağrısı yaptı.

“Barış ve Güvenlik İçin, İşgale ve Kadın Kırımına Karşı Mücadele Girişimi” adına, uluslararası tüm kuruluşlara yapılan çağrıda şu hususların yerine getirilmesi istendi:

Taliban’ın bir an önce silahsızlandırılması için acilen harekete geçilmelidir!

Talibab’ın silanlanmasına yardımda bulunan tüm güç ve devletlere karşı hemen yaptırımlar uygulanmalıdır!

Afganistan’daki kadın ve çocuklar başta olmak üzere Taliban karşıtı tüm kesimlerin yaşam hakkı gözetilerek bu köktendinci rejiminin karşısında acilen her türlü önlem alınmalıdır!

Bu önlemler alınırken aynı zamanda Taliban hükümetinin tanınmasına karşı durmaya ve Afgan kadınların gerici erkek faşizmine karşı direniş ve mücadelesine destek vermeye çağırıyoruz.

……

– Karataş ilçesindeki göç mağduru tarım işçilerine, kaldıkları çadırları kaldırmaları için 2 gün süre verildi.

Adana Valiliği, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ’ye ait sulama kanalının temizlenmesi çalışmalarını gerekçe göstererek Karataş ilçesine bağlı Karagöçer ve Çavuşlu mahallelerinde kanal kenarında bulunan çadırları kaldırmak istiyor. Aşağı Seyhan Ovası Sulaması İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü’nün 23 Ağustos’ta Karagöçer Mahalle Muhtarlığı’na tebliğ ettiği yazıda, tarım işçilerinin bulunduğu çadırların 2 gün içerisinde tahliye edilmesini istedi. Tebliğde, tahliye işlemi yapmayanların zor kullanılarak, çadırlarının kaldırılacağı ve haklarında işlem yapılacağı belirtildi.

Çadırdaki tarım işçileri, yetkililerin kendilerine bir yer göstermediğini ve gidecek bir yerlerinin olmadığını belirtti.

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.