Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Sol Medya

Sol Medya
89
26 Ağustos 2021 - 15:30

Ülke de doğru dürüst iktidar olamayan solun neden bu halde olduğuna baktığımız da sol basın ve medyaya bakmak yeter artar bile..

Birgün.. Benimde muhabirliğini ve bu gazetede yaptığım haberimle Metin Göktepe Gazetecilik ödülünü aldığım ve dünyaya soldan bakan sol bir gazete..

Kaç satıyor? En Son Tirajı: 5 bin 500’e yakın..

Evrensel.. ‘Patron düşman’ diyen işçi haberleri ağırlıklı ve dünyaya soldan bakan bir gazete..

Kaç satıyor? Yani En Son Tirajı: 3 bin 500

Sözcü: Ulusalcı bir anlayışla dünyaya bakan sol bir gazete..

Kaç satıyor? Yani En Son Tirajı: 178-180 bin arası

Aydınlık: Sözde solcu ve Maocu bakışlı bir gazete ama o da havuz medya arasında yer almak için MHP destekli Muhafazakâr iktidara yaranmaya çalışan bir gazete..

Kaç Satıyor? Yani En Son Tirajı: bin 702

Peki Havuz Medya, Besleme Medya diye ikiye ayrılan ve adına merkez basın denen gazetelerin 84 Milyona yaklaşan nüfusu ile günlük olarak ne satar ve tüm gazetelerin toplam tirajı nedir?

Kaç Satıyor? Yani ülkede en son gazete 84 milyonluk ülkede tirajı nedir: Bir Milyon 900’e yakın..

Ve bu tirajlara baktığımızda sağcı, muhafazakâr, orta hatta milliyetçi, kahroluşun patron denen, iş insanları denen kesimden reklam alıp, dünyaya soldan bakan medyaya ne demek gerek?

Bilmem ama sol medyanın ana sorununun solcuyum deyip, arkadan yada açıkça sağcı, muhafazakâr hatta milliyetçilerle ortak işler yapanların kendi basınına, medyasına karşı olan samimiyetsizliğini görmek mümkün.

Kürt medyası denen kesiminde sol medyadan farklı bir durumda olmadığı ülkede genelde sağ ve muhafazakâr kesimin iktidar oluşu ve devlet bankaları ve resmî kurumlarının reklamları ile kendisine yakın havuz medyasını beslerken HDP desteği ile yerelde iktidar olan sözde sol denenlerin aslında beyin altlarında ki faşist kafalı milliyetçilerden daha tehlikeli anlayışa sahip ulusalcıların sol medyaya değil, iyi niyetli bakışıyla günlük bir gazete alarak destek vermesi, dünyaya soldan bakan medyanın ölmesini bekler halde..

Öyle değil diyen varsa iktidar olacaklarının rüyasını görenlere bir bakın bugün günlük bir gazete almışlar mı, reklam vermişler mi, tv ve radyolarına sahip çıkmışlar mı?

Hayır tam tersi siyasilerden dert yanıp, özgür bir basının olmadığından yakınıp, ‘Satılık Basın’ diyerek işin içinden çıkan okur gibi onlarda gazete okumuyor, almıyor, tv ve radyolarını takip edip, reyting yaptırmıyor olmasındandır, solun bu ülkede iktidar olamayışı diye düşünüyorum, dünyaya soldan bakan bir gazeteci olarak..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.