Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Z Kuşağındaki Temel Problemler

Bu yazımda Z kuşağının temel problemlerine dair bazı konuları ele almak istiyorum. Benim de dahil olmak üzere içerisinde bulunduğum gençlerin ve toplumun dinamikleri ile görüşlerim şu şekilde.

Z Kuşağındaki Temel Problemler
Ersan CAN( ersan.can.tr@gmail.com )
78
31 Ağustos 2021 - 13:09

Gectiğimiz son 20 yılda Globalleşme ile beraber, büyük teknolojik ve toplumsal değişimler meydana gelmiştir. Konuyu genel olarak ifade etmek gerekirse, toplumun bir kısmı, aya roketle gider gibi refah seviyesine erişebilirken, diğer bir kesimi ise yerin yedi kat altına inmektedir. Bunun sonucunda gençlerde hayata karşı bir küslük oluşmuştur. Umutlar, geleceğe dönük planlar, hayaller yerini hızlı tüketim alışkanlığı ve cinsi dürtülere bırakmıştır. Gençlerin düşünce sistemini etkileyen temel unsurlar şunlardır.

– Sürekli Dopamin salgılanması, hızlı tüketmeye yönelik sahte mutluluk verici ürünlerin pazarlanması,
– Fakirlik ve Parasızlık, Birinci Dünya ülkelerin gençleriyle eşit haklara sahip olamama,
– Özentilik
– Yeni bir tüketim tekniğinin pompalanması, ( kullan at.)
– Ailelerin çocukları geleceğe göre yetiştirmemesi.

SÜREKLİ DOPAMİN SALGILANMASININ SONUÇLARI

Dopamin, beyni kokain kadar uyarabilen kişinin duygusal ve fiziksel tepkilerinde rol oynayan bir hormondur. Zevk ve ödül duygularını yaratarak benzer davranışların devamını sağlar. Düşük ve dengesiz dopamin seviyesi insanlarda ruhsal bunalımlar yaratır ve depresyona sebep olur.
Globalleşme ile birlikte Dünyanın her yerinden çok ucuza ulaşabileceğimiz internet adında yeni bir uyuşturucu türü çıkmıştır. İlkokul çocuklarının dahi kolaylıkla erişebildiği bu uyuşturucu, görmezden gelinmekte ve yanlış kullanımlar sonucu insanlarda kişisel bozukluklara sebep olmaktadırr. Devlet, STK’lar, Parti Örgütleri, Tıp, Psikologlar bu durumları görmezden gelinmektedir.
ADSL ve VDSL teknolojisinin son 15 yılda gelişmesi ile İnternet ve hızlı tüketim bağımlılığı pik yapmış, Türkiye toplumu bu konuda direnme yeteneğini kaybedip girdaba girerek ruhen ölmeye başlamıştır. İnternetin yanlış kullanımının vermiş olduğu bu kısa süreli haz dürtüsü, odaklanma, unutkanlık, hayatla mücadele edememe, dik duramama gibi sorunlara sebep olmaktadır. Dopamin bu kadar fazla salgınlandıgında insanlar sorumluluklar altına girmekten kaçınarak, hayata karşı karamsar bakmaktadırlar. Kısaca, Hayattan memnun olmayan bireyler haline geliyoruz…

EKONOMİ

Federal Reserve’in dünyaya ucuz dolar dağıttığı günümüzde insanlar borç batağında yaşıyor ve parasızlıktan intihar ediyor. Ülkeyi batırmak için uyguladıkları politikaları, her hafta farklı gündem maddesi üreterek üstünü kapatıyorlar ve sürekli olarak insanları oyalayacak yeni problemler üretiyorlar.
Bu durum, asosyallik, özgüven eksikliği, eziklik hissi, aşağılık kompleksi gibi sorunlara sebep oluyor.

ÖZENTİLİK

Gençlerin bir diğer büyük sorunu özentiliktir. Özentilik, Sosyal medya sayesinde çok büyük bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Gelir eşitsizliğiyle beraber bu durumu ilkokuldaki çocuklar arasında bile görmek mümkündür.
Asgari ücret yada ona yakın bir maaş ile köle gibi çalıştığı için kendini toplumdan soyutlayan ve haset içinde büyümeye başlayan gençler kendini sürekli olarak baskıladıklarından, sermayeyi ellerine geçirdiğinde güç zehirlenmesi yaşarlar ve diğer kesimlere saldırmaya başlarlar. Aynı zamanda bu kişiler toplumda saygı görmeye ve maddi imkanlara sahip olmaya başladıklarında yolsuzluk, adam kayırma ve açgözlülükler baş göstermektedir. Bu durum bir takım özentiliğin birleşmesinin sonucunda meydana gelmektedir. Benzer manzaralara, Avrupa’da çok rastlayamazsınız. Bunun nedeni ise çok basittir. İnsanlarda alım gücü yüksek olduğu için markalı ürünlere rahatlıkla sahip olabildiğinden, hızlı tüketim ürünlerini değersiz bir madde olarak görürler . Bu yüzden Avrupadaki gelişmiş ülkelerde insanlar, marketlerde sadece ihtiyacı olan ürünleri alırlar.

BENCİLLİK

Son yıllarda televizyon dizilerinde genel olarak toplumsal ahlakı bozacak biçimde içerikler üretilmektedir. Yayınlanan içeriklerde akrabalar birbirinin kuyusunu kazmakta , onların güzel hayatlarını baltalamaktadır. Özentilik , kıskançlık, haset vb olumsuz duygular toplumun bilinçaltına işlenmektedir. Toplum yapısının da müsait olduğu ahlaksız düşünceler, kurgusal olmaktan çıkıp gerçek olaylara dönüşmektedir. Bunlarla birlikte sosyal medyanın hayatımıza girmesi ve sürekli olarak birbirimizi takip etmemiz sonucu bencillik toplumda kronik bir hastalık haline evrilmiştir. İnternet ortamında, En mutlu hayat benim, en çok parayı ben kazanıyorum şeklindeki paylaşımlar giderek artmaktadır. Sosyal medyada bu akıl dışı içeriklere maruz kalan kişiler yakın çevreleri ile konuşmayı kesmekte yada onlara benzeyip sürekli bir yarış haline girmektedirler…

Konuyu toparlamak gerekirse ; gelecekte çok farklı toplumsal sorunlarla karşı karşıya geleceğiz . Hiçbir siyasi parti yada toplumsal vakıf ,dernek, STK a bu soruna bir çözüm bulmaya vakit ayırmamakta ve yozlaşma görmezden gelinmektedir.
Geleneksel siyasetin Dünya arenasından silineceği bir döneme giriyoruz. Gereken aksiyonlar alınmazsa Endüstri 4.0 ve yapay zekanın gelişimi ile işsizlik, susuzluk ve açlık gibi daha büyük sorunları yaşayacağız gibi görünüyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.