Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

COVİD-19 Enfeksiyonu Tedavisinde Yeni Bir Antiviral İlaç Bizleri Umutlandırdı!

COVİD-19 ENFEKSİYONU TEDAVİSİNDE YENİ BİR ANTİVİRAL İLAÇ BİZLERİ UMUTLANDIRDI!

COVİD-19 Enfeksiyonu Tedavisinde Yeni Bir Antiviral İlaç Bizleri Umutlandırdı!
Mustafa Torun( drmustafatorun@gmail.com )
147
01 Ekim 2021 - 20:55

 

Uzm.Dr.Mustafa Torun

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı
mtorun3@gmail.com

Covid-19 enfeksiyonu Savaşı’nda koruyucu hekimlik çok önemli olup, aşılama çalışmalarında müthiş bir ilerleme olduğunu kısa zamanda birçok aşının acil kullanım iznini aldığını, Biontek’in aşısına da FDA’den tam kullanım onayı verildiğini biliyoruz.. Acaba tedavi hekimliğinde antiviral ilaçlar ne zaman devreye girecek diye beklerken müjdeli bir haber aldık…Klimik Derneğimizin bu konudaki duyurusunu olduğu gibi aktarıyorum..

✓YENİ BİR ANTİVİRAL COVID-19 TEDAVİSİNDE YÜKSEK ETKİLİ VE HASTALIĞIN BİR HAPLA TEDAVİ EDİLEBİLECEĞİ UMUDUNU ARTTIRIYOR

1 Ekim 2021

Cuma günü yayımlanan ve virusun yakında hapla tedavi edilebileceğini vadeden bir araştırmaya göre, deneysel bir ilaç, insanların hastaneye yatmasına neden olacak COVID-19 infeksiyonlarının yarısını önledi.
Merck & Co. ve Miami’deki Ridgeback Biotherapy tarafından üretilen antiviral ilaç molnupiravir, COVID-19 teşhisi konulduktan sonraki beş gün içinde 385 kişiye verildi. Testi pozitif çıkan 377 gönüllüye ise plasebo verildi.

Tüm katılımcıların şiddetli COVID-19 için en az bir risk faktörü vardı. Şirketler, katılımcıların 60 yaşın üzerinde olduklarını ya da diyabet, obezite veya kalp hastalığına sahip olduklarını bildirdiler.

Aslen Atlanta’daki Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen molnupiravir, beş gün boyunca günde iki kez alınan dört hap olarak verildi.

Bir ay süren deneme sırasında molnupiravir alan katılımcıların 28’i (%7.3) hastaneye kaldırıldı. Plasebo grubunda ise 53 kişi (%14) hastaneye kaldırıldı ve bunlardan sekizi yaşamını yitirdi.

Çalışmaya 750 katılımcının daha katılması gerekiyordu, ancak bağımsız bir izleme kurulu, ilacın çok etkili olduğuna ve herhangi birine plasebo vermeye devam etmenin etik olmayacağına karar verdi.✓

Benim düşünceme göre antiviral tedavinin giderek daha gelişeceği yönünde…

Sevgilerimle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.