Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Oğuzhan Asiltürk son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede dün vefat eden Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk için Ankara’da Hacı Bayram Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Oğuzhan Asiltürk son yolculuğuna uğurlandı
2
02 Ekim 2021 - 14:33

Tedavi gördüğü hastanede dün vefat eden Saadet Partisi YİK Başkanı Oğuzhan Asiltürk son yolculuğuna uğurlandı. Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve birçok siyasetçi katıldı. Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Asiltürk ağabeyimize son görevimizi yapıyoruz. Gençlik yıllarımdan tanıdığım abimizle uzun yıllar bir arada olduk. Siyaset hayatı içerisinde bu ülkeye, bu millete çok büyük emekleri geçti, çok büyük emekleri oldu” dedi.

Korona virüsü sonrası gelişen zatürreye bağlı nefes darlığı şikayetiyle Ankara Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Oğuzhan Asiltürk, dün sabah tedavi gördüğü hastanede vefat etmişti.

GENEL BAŞKANLAR KATILDI

Asiltürk için Hacı Bayram Veli Camii’nde düzenlenen cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.

ERDOĞAN: BU MİLLETE ÇOK BÜYÜK EMEKLERİ GEÇTİ

Törende “Ağabeyim” dediği Asiltürk için konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyden önce şu anda musallada bulunan değerli büyümüz Asiltürk ağabeyimizi Hakk’a uğurlarken son görevimizi yapıyoruz. Uzun yıllar beraber olduk. Siyaset hayatı içerisinde bu ülkeye bu millete çok büyük emekleri geçti, çok büyük emekleri oldu. Bizleri haşru cem eylesin, bu yolculukta bizleri yalnız koymasın. Dualarımızı ihmal etmediğimize inanıyorum. Haklarımızı helal ettik. İnşallah cennetiyle bizleri müşerref kılsın” dedi.

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

Oğuzhan Asiltürk Bir dönem T.C. İçişleri ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak da hizmet veren Mevcut Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, 25 Mayıs 1935 tarihinde dünyaya geldi. Asiltürk ilkokul, ortaokulu ve liseyi Malatya’da okudu.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunu olan Oğuzhan Asiltürk bir süre Serbest Müşavir Mühendislik, yaptıktan sonra siyasete atıldı.

Siyasi kariyeri boyunca 14 ve 15. Dönem Ankara; 19, 20 ve 21. Dönem Malatya milletvekilliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yapan Oğuzhan Asiltürk evli ve dört çocuk babasıdır.

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kalan Asiltürk sonrasında yargılandı ve beraat etti. Bunun üzerine 10 yıl süreyle siyasetten yasaklanan siyasetçinin yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP’nin genel sekreterliğine seçildi. Asiltürk, 11 yıl sonra tekrar Malatya’dan milletvekili seçildi ve Fazilet Partisi’ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın ölümünün ardından Saadet Partisi’nin YİK başkanlığına seçilen Asiltürk’ün, ayrıca kaleme aldığı “Sosyal Yapının Güçlendirilmesi” adlı bir kitabı bulunmaktadır.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN KALDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Saadet Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Oğuzhan Asiltürk, 7 Ocak 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş ve Erdoğan’ın kendisine İstanbul Sözleşmesi’nin kalkacağını söylediğini belirtmişti. 20 Mart 2021’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden çekildi.

OĞUZHAN ASİLTÜRK NEDEN ÖLDÜ?

Geçtiğimiz günlerde Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Covid-19’a bağlı nedenlerle İstanbul’da hastaneye kaldırılmış, ardından partiden yapılan açıklamada Asiltürk’ün zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı nedeniyle fenalaştığı ve Ankara’ya getirilerek tedavi altına alındığı bildirilmişti.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.