Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

2-3 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

2-3 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
7
03 Ekim 2021 - 9:30

 

-Boğaziçi Dayanışması’ndan öğrencilere çağrı:

Boğaziçi Dayanışması, yeni akademik yılın açılışı yaklaşırken öğrencilere meclis kurma çağrısı yaptı.

“Tüm Boğaziçili arkadaşlarımızı, taslak halinde sunduğumuz ilke ve taleplere son halini vererek Boğaziçi Öğrenci Meclisi’ni kurmaya çağırıyoruz. 4 Ekim günü, Güney Meydan’da düzenleyeceğimiz piknikte buluşalım, kayyıma karşı direnişi beraber yürütmeyi tartışalım.”

……..

-KESK İstanbul Kadın Meclisi, 4 Mayıs 2017’de şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Şengül Karaca’nın katilinin yargılandığı davaya çağrı yaptı. KESK İstanbul Kadın Meclisi davanın karar duruşmasında adliye önünde yapacağı açıklamaya çağrı yaptı. “Davanın 4 Ekim 2021 Pazartesi günü, saat 10.45’te Anadolu Bölge Adliye Mahkemesinde karar duruşması var.Yapacağımız basın açıklamasına katılımınızı bekliyoruz.”

……

-DEÜ mezuniyet törenindeki “Kayyum rektör istemiyoruz” ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” protestosu sonucunda öğrencilere ve akademisyenlere rektörlük tarafından soruşturma açıldı.

Geçen hafta mezuniyet töreninde katılan öğrencilerin “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılı maske takmaları ve “Kayyum rektör istemiyoruz” yazılı pankart açılması gerekçesiyle Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldız Akpolat’ı dekanlık görevinden istifa ettirildi. Öğrencilerin ise bu süreçte okul tarafından baskıya ve soruşturmaya maruz kaldığını öğrenildi.

…..

– İzmir’de deprem nedeniyle bazı bölgelerde bir binada 3 okulun hizmet verdiğini belirten Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şubesi Başkanı Veysel Beyazadam, bu durumun halk sağlığı için sorun oluşturduğunu söyledi.

….

-Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2021 Eylül ayı raporunu yayınladı. Raporda Eylül ayında 26 kadın cinayeti yaşandığı, 19 kadının ise şüpheli bir şekilde ölü bulunduğu bilgisine yer verildi.

Raporda şunlar ifade edildi:“Bu ay 26 kadın cinayeti işlenmiş, 19 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 26 kadından 16’sının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi, 10’u da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü. 16 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur.”

…..

-Pandemi koşullarında artan iş yükü ve ağır çalışma koşulları nedeniyle, 18 ayda 8 binin üzerinde hekim istifa etti. Yurtdışında çalışmak için Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) iyi hal belgesi talep eden hekim sayısı ise binlere ulaştı. Her ay yaklaşık 80 hekimin yurtdışına göç ettiği belirtiliyor.

……

-Cumartesi Anneleri 862 hafta eylemlerini 16 Ekim 1993’te kaybedilen Sevim kardeşler için düzenledi. Anne Naile Sevim’in çocuklarının akıbetini öğrenemeden hayatını kaybettiğini hatırlatan kayıp yakınları, mücadelesini sürdüreceklerini belirtti.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması ve sorumluların yargılanması için mücadele eden Cumartesi Anneleri, 862. hafta eylemlerini 28 yıl önce kaybedilen Hüseyin ve Selim kardeşler için düzenledi.

….

-İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, 497. F oturmasında hasta tutsak Abdülhalim Kırtay’ın serbest bırakılması çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonu, 497. F Oturması açıklamasında hasta tutsak Abdülhalim Kırtay’ın serbest bırakılması çağrısı yaptı.

İHD Şube binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Hatice Onaran, “Şakran T Tipi Cezaevi’nde tutulmakta olan 73 yaşındaki, 29 yıllık mahpus Abdulhalim Kırtay, ileri derecede prostat, diyabet, yüksek tansiyon, fıtık ve hemoroit hastası olup, hastalıkları ve bağlı rahatsızlıkları nedeniyle hapishanede yaşamını sürdüremeyecek durumdadır” diye belirtti.

……

-Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, haftanın 3 günü diyalize girmek zorunda olan tutsak Ramazan Durmaz’ın böbrek nakli olması gerektiğini vurgulayarak, infaz ertelemesi çağrısında bulundu.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutsakların durumuna dikkati çektiği eylemlerinin 369. haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında basın toplantısı düzenledi.

İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Hapishanesinde bulunan ve haftanın 3 günü diyalize girmek zorunda olan hasta tutsak Ramazan Durmaz’ın durumuna dikkati çekti.

Durmaz’ın tek başına yaşamını devam ettiremeyeceğini aktaran Çevirmen, “Haftanın 3 günü diyalize girmek zorunda olması nedeniyle bir an önce infazı ertelenmeli ve ailesine yakın bir hastanede böbrek naklinin yapılarak tedavisine dışarıda daha sağlıklı koşullarda devam etmesi sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

…..

-İHD İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu, Konak eski Sümerbank önünde yaptığı eylemde, 84 yaşında ve 25 yıldır tutsak olan Mehmet Emin Özkan’ın tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutsak Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dikkat çekmek için Konak eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan İHD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Çiçek, Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde bulunan Mehmet Emin Özkan’ın 1996 yılında 2 itirafçı ifadesi ile tutuklandığını belirtti. İtirafçıların ifadelerini geri çekmelerine rağmen ağır müebbet hapse mahkum edildiğini kaydeden Çiçek, Özkan’ın davasının yeniden görüldüğünü ifade etti. Çiçek, Özkan’ın en son 16 Eylül’de hakim karşısına çıktığını ve ağır hasta ve ileri yaşta olmasına rağmen tahliye edilmediğini söyledi.

……

-KESK’liler, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri, Urfa’da mezarları başında andı.

Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015’te emek ve demokrasi güçleri tarafından düzenlenen mitinge yönelik DAİŞ’in düzenlediği bombalı saldırı sonucu meydana gelen katliamın yıl dönümünde, yaşamını yitirenler anlıdı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Urfa, Adana ve Diyarbakır şubeleri, katliamda yaşamını yitiren 103 kişiden Yılmaz Elmascan, Başak Sidar Çevik ve Nilgün Çevik’i Urfa’nın Suruç ilçesindeki mezarları başında andı. İlk olarak heyet Suruç Aile Mezarlığı’nda Elmascan’ın mezarını ziyaret etti. Ziyarete aile üyeleri de katıldı. Mezar ziyaretleri özgürlük, barış ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı. Anmada konuşan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Aydoğan, Ankara’ya “savaş olmasın” diye gittiklerini söyledi. Aydoğan, “Ankara’ya hep beraber gittik. Bizler tesadüfen yaşıyoruz. Barış için o nedenle ısrarcı olmalıyız. Savaşın olduğu bir yerde kadın katliamları, işçi katliamları oluyor. Doğa ayrımcı bir şekilde katlediliyor. Bizler bunlara karşı birlik olmak zorundayız” dedi.

Bergamalılar doğa talanına karşı çıktı.

Okçular köyüne açılmak istenen taş ocağı için düzenlenen halk toplantısı köylüleri engelledi. Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Engel, insanların soluduğu havanın dahi gasp edilmek istendiğini tüm canlıların yaşamının tehdit altında olduğunu kaydetti.

Okçular köyüne açılmak istenen taş ocağı için düzenlenen halk toplantısı köylüleri engelledi. Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Engel, insanların soluduğu havanın dahi gasp edilmek istendiğini tüm canlıların yaşamının tehdit altında olduğunu kaydetti.İzmir’in Bergama ilçesine bağlı, çam fıstığı ile ünlü Kozak Yaylası’ndaki Okçular köyünde açılmak istenen taş ocağı için düzenlenen Halkın Katılım Toplantısı, köylülerin tepkisi üzerine iptal edildi.

……

-Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Assos Dostları, Kazdağları Ekoloji Platformunun çağrısı ile bir araya gelenler Assos Antik Kenti-Behramkale Köyü girişinde, “Assos’ta Katliamı Durduralım, Assos’uma Dokunma!” diyerek basın toplantısı gerçekleştirdi.

Assos’ta yapılan “kaya ıslahı” projesine karşı bir araya gelen yaşam savunucuları, “Assos Antik Limanı acilen rehabilite edilmeli, yöre halkının mağduriyetleri acilen giderilmeli” dedi.

……

-Tarımsal üretimin en önemli girdilerinden olan gübrede son dönemlerde yaşanan fiyat artışları üreticiyi sarsmaya devam ediyor.
Fiyat artışları konusuna vurgu yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, 2-24 Eylül arasında yapılan zamlarla azotlu gübre fiyatlarında önemli artışlar yaşandığını açıkladı. Buna göre amonyum sülfat gübresinde yüzde 21 artış olurken, amonyum nitrat gübresi yüzde 16 ve üre gübresi yüzde 14 arttı. Aynı tarihte DAP gübresi yüzde 3 ve 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 2 oranında arttı. Böylece son bir yıllık artış DAP gübresinde yüzde 146 ve üre gübresinde yüzde 145 olurken, amonyum sülfat gübresinde yüzde 157’lik, amonyum nitrat gübresinde yüzde 135’lik ve 20.20.0 gübresinde yüzde 117’lik bir artış yaşandı.

Gübre fiyatlarındaki bu artış üretimin düşmesine ve pahalılığın artmasına neden oluyor. Yeni sezon için hazırlık yapan üreticiler tedirgin bekliyor.

….

-Artvin Hopa’da ÇAYKUR’un kota ve kontenjan uygulamalarını protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyen ancak gözaltına alınan 50 çay üreticisinden 10’a yakınına Hopa Kaymakamlığı tarafından ayrı ayrı 3 bin 400 TL para ceza kesildi.

Anka’dan Uğur İstanbullu’nun haberine göre, cezalara tepki gösteren Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, “2911 sayılı yasaya göre gösteri ve yürüyüş yapma özgürlüğünü kullanmak istendi. Yerel yasamızdaki karşılığı bu. Bunun dışında gösteri ve yürüyüş yapma hakkı Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce de güvence altına alınmış bir hak” dedi. Baronun sürecin takipçisi olacağını belirten Varan, idari para cezasına itiraz edeceklerini söyledi.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.