Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

01-02 Ekim Ülke Gündeminden

01-02 Ekim Ülke Gündeminden
3
02 Ekim 2021 - 9:39

02 EKİM 2021 (BUGÜN) YAPILACAK EYLEM VE ETKİNLİKLER:

-Bugün saat 12.00’de, Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 862’ncisini online gerçekleştirecek.

….

-Bugün saat 13.00’de, İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 497’inci “F Oturumunu” online gerçekleştirecek.

…..

-Bugün saat 13.00’de, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, eski Sümerbank önünde hasta tutsaklar ile ilgili açıklama yapacak.

….

-Bugün saat 12.00’de, Kayıp yakınları, Diyarbakır ve Batman’da “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemini gerçekleştirecek.

…..

-Bugün saat 09.30’da, MED TUHAD-FED ve ÖHD, “Bir ceza devleti olarak Türkiye’de hapishaneler” konulu paneli Diyarbakır’da bir otelde düzenleyecek.

…..

-Bugün saat 12.00’de, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların duruma dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri eylemin 369’uncu haftasında İHD Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyecek.

……….

=7 Ekim’de, İstanbul Aile Hekimliği Platformu, Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine karşı iş bırakacak, aynı gün saat 12.00’de, Yenikapı Miting alanında toplanacaklar.

…….

……

=7 Ekim’de, İstanbul Aile Hekimliği Platformu, Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine karşı iş bırakacak, aynı gün saat 12.00’de, Yenikapı Miting alanında toplanacaklar.

…….

-30 Haziran 2021’de çıkarılan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliğine karşı açıklama yapan İstanbul Aile Hekimliği Platformu, “Ceza yönetmeliğini kabul etmiyoruz” dedi. 7 Ekim’de iş bırakacaklarını duyuran Aile Hekimliği Platformu aynı gün 12.00’da Yenikapı Miting alanında toplanacaklarını bildirdi.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş Sendikası), İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED), Tüm Aile Sağlığı- Sağlık Memuru – Att – Hemşire ve Ebe Derneği (İSAHED), İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İstanbul Şubeleri (SES), Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası İstanbul Şubeleri (Türk Sağlık-Sen), Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) gibi kurumların birleşmesiyle oluşturulan İstanbul Aile Hekimliği Platformu İstanbul Beşiktaş Dedeman Otel’de ortak basın açıklaması düzenledi.

….

-TTB, sağlıkta yaşanan sorunlara ve sağlık emekçilerinin maruz kaldığı hak ihlallerine karşı basın toplantısı düzenledi. TTB Merkez Konsey Başkanı Fincancı, Sağlık Bakanlığı’yla görüşme talebinde bulunduklarını on gün içinde geri dönüş alamazlarsa eylem ve etkinlikler düzenleyeceklerini, tüm illerden Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

Türk Tabipleri Birliği sağlıkta yaşanan sorunlara ilişkin İstanbul şube binasında basın toplantısı düzenledi. TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın da katılımıyla düzenlenen toplantıya illerin tabipler odası başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

…..

-Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin sırt dönme ve nöbet eylemleri sürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, bugün (1 Ekim) nöbetlerinin 182. gününde bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbetlerinin 182. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

-İzmir Üniversite Dayanışması’nın Bornova’da battaniyelerle yürüyüşü sürüyor. Dün gece öğrencileri bir kez daha durduran polis gözaltına almakla tehdit etti.

……

-Validebağ Gönüllüleri, Üsküdar Belediyesi tarafından yapılmak istenen millet bahçesi projesine ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazı sonucu kaldırılan yürütmeyi durdurma kararının yeniden alındığını duyurdu.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan ve birinci derece doğal sit alanı olan Validebağ Korusu’na yapılmak istenen millet bahçesi projesi için bir kez daha yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Validebağ Gönüllüleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Millet Bahçesi Projesi için idare mahkemesi tarafından kaldırılan Yürütme Durdurma kararına, haklı itirazlarimiz sonrasında yeniden Yürütme Durdurma kararı verilmiştir. Hukuk kazanacak , kazanan Validebağ olacak…” denildi.

….

-1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde iktidarın yaşlılar ve emeklilere yönelik politikalarının muhtaç ve mağdur etme odaklı olduğunu kaydeden İHD İstanbul Şubesi, Emeklilerle Dayanışma Sendikası, yaşlılıkta bakımın hastalık değil bir ihtiyaç ve hak olduğunu kaydetti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ile Emeklilerle Dayanışma Sendikası 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ne ilişkin açıklama yaptı.

İHD İstanbul Şube binasında basın açıklaması düzenleyen Emeklilerle Dayanışma Sendikası ve İHD, iktidarın yaşlılara yönelik politikasının muhtaç etme ve mağdur görme odaklı olduğunu kaydetti ve “Yaşlı haklarının sağlanması konusunda devletin taşıdığı sorumluluk yanında, birey ya da toplum olarak yaşlılara, emeklilere sırtını dönmek, sorunlarını görmezden gelmek, sesini duymamak, onları yok sayan, ekonomiye yük gören, yoksullaştıran, ayrımcılık yaparak muhtaç ve mağdur eden siyasi yönetimlerin suçuna ortak olmak demektir. Biz bu suça ortak değiliz” dedi.

…..

– Bodrum’da PTT-Sen üyesi işçiler işten atıldı. Direnişlerine devam eden işçiler dayanışma çağrısı yapıyor.

Direniş alanın “Taşeron kardeşlerimizi kanun tanımaz Yavuz Çakır’a bırakmıyoruz” pankartı açıldı.

PTT-Sen sosyal medya hesabında şu paylaşımı yaptı:

“Direnişimizin 3. günündeyiz Bodrum’da işten atılan üye ve temsilcilerimiz Handan, Narlıdere’de Tanju, Karabağlar’da Murat’ı işe geri alacaksınız. Sürgün etmeye çalıştığınız temsilcilerimizden elinizi çekeceksiniz. Üyelerimiz üzerindeki baskılara son vereceksiniz. O kadar!”

-DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Gelirde adalet vergide adalet” şiarıyla düzenledikleri açıklamada, hükümete halkın nefes alabilmesi için acilen uygulaması gereken somut önerilerde bulundu.

Çerkezoğlu, acilen alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
▪ “Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın.
▪ Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın.
▪ En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.
▪ Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.
▪ Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.”

Çerkezoğlu, şöyle devam etti: “Bu adaletsiz düzene karşı, sömürüye karşı örgütlenmeli, sendikalı olmalı, hakkımızı aramalıyız. Bir araya gelerek, omuz omuza vererek, örgütlenerek kazanabiliriz. Mücadelemizi ve örgütümüzü işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan büyüteceğiz. Herkese iş, ekmek ve güvenli bir gelecek sunan bir düzeni omuz omuza kuracağız.”

…..

-Van Barosu Cezaevi Komisyonu ve ÖHD Van Şubesi, Ağrı Patnos L Tip Kapalı Hapishanesi’nde gardiyanların işkencesine uğrayan kadın tutsaklarla görüştü. Görüşme sonrası izlenimlerini aktaran heyet, tutsakların ağır işkence gördüğünü kaydetti.

Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Mızgin Kayıtbey ve Lale Kabişen, 23 Haziran’da 20’ye yakın gardiyan tarafından darp edildi. Van Barosu Cezaevi Komisyonu ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, hapishaneye giderek, darp edilen tutuklularla görüştü.

-İklim savunucularının ısrarlı mücadelesi sonucu AKP’li Erdoğan, Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’e gönderdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaşam savunucularının ve iklim aktivistlerinin ısrarlı mücadelesi sonucu Paris İklim Anlaşması’nı Meclis’e gönderdi. Türkiye, 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’nı imzalamayan ilk yirmi ülke arasında yer alıyordu.

Paris İklim Anlaşması, küresel ısınmanın 2°C’nin olabildiğinde altında tutulması hedefliyor. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) raporuna göre 2025’e kadar, dünyanın sanayi öncesi seviyelerin 1.5 C derece üzerinde ısınması ihtimali yüzde 40 oranında. Öte yandan Paris İklim anlaşması finansal ve politik sonuçlara da neden olacak.

….

-Baldur’da işten atılan işçilerin başlattığı direniş 335. günde, TİS hakkı için başlatılan grev ise 281. günde sona erdi. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş Sendikası ve işçiler, kıdem, ihbar ve sendikal tazminatlarını alarak işten atılmayı kabul etti, grevi sona erdirdi.

Kocaeli Gebze’de kurulu bulunan Baldur Süspansiyon’da işten atılan işçilerin başlattığı grev sona erdi. Kıdem, ihbar ve sendikal tazminatlarını alan işçiler, “Haklarımızı aldığımız için mutluyuz yeniden sendikalı olarak işe giremediğimiz için içimiz buruk” dedi.

….

-Hopa sahili için yapılmak istenilen doldurma projesi için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Yürütmenin durdurulması kararında mahkeme şunları ifade etti:

“Hopa halkının dava dilekçelerinde belirttikleri gibi dolgu imar planlarının imar ve kıyı mevzuatına, şehircilik ilkelerine, plan yapım tekniğine, planlama esasları ile kamu yararına uygunluk bulunmadığını, idarenin itiraz ettiği bilirkişi raporunun kusurlanamayacağı ve mahkemece verilecek kararda esas alınabilecek nitelikte olduğunu, planların hukuka aykırılığının açık olduğunu, plana yürütmeyi durdurma verilmediği taktirde kıyının doldurulup, yapılaşmaya gidilebileceğini ve kamu kaynaklarının israf olacağı

….

-Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, öğrencilerin barınma hakkına ilişkin yaptığı basın açıklamasında “Barınma hakkı cemaatlere terk edilemez” dedi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen 1980 sonrası barınmaya dair politikaların piyasa eksenli geliştirildiğine dikkat çekerek şunları ifade etti:

“Sonuç olarak kamunun yokluğunda vakıf/dernek yurtları, özel yurtlar, pansiyonlar, cemaat/tarikat destekli evler, paylaşımlı kiralık evler şeklinde çeşitlenen biçimlerde yeni barınma modelleri piyasa koşulları içinde açığa çıkmıştır. Bugün ise devlet yurtlarında barınma imkânı bulamayan ve özel yurtlarda kalacak maddi imkanı bulunmayan ya da cemaat/tarikat/vakıf/dernek yurtlarında kalmak istemeyen öğrenciler için paylaşımlı şekilde bir konutta yaşamak da imkansız hale gelmiştir.”

…..

-Ahmet Arif’i tanıyan yazarlar ve oğlu Filinta Önal’ın anlatımlarının yer aldığı “Ahmet Arif Hasreti” belgeselinin Diyarbakır’da yapılan gösterimine izleyiciler yoğun ilgi gösterdi.

Yöentmenliğini Dilek Gül’ün yaptığı “Ahmet Arif Hasreti” belgeseli Forum Alışveriş Merkezi’nde (AVM) izleyicilerle buluştu. Şehmus Diken, Zeynep Oral, Ecevit Kılıç, Halil Ergün ve Arif’in oğlu Filinta Önal’ın anlatımlarından oluşan belgesel Arif’in acı ve işkencelerle dolu hayatını konu ediniyor. Kendisi için “Ben halkımın mazlum bir ozanıyım” diyen Arif’in şiirleri ve o şiirlere konu olan hikayelerinin anlatıldığı belgesel izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Açılış konuşmasının ardından başlayan belgesel gösterimine belgeselin yönetmeni Dilek Gül, yazar Şehmus Diken ve Ecevit Kılıç katıldı.

DOSTLUK VE DÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.