Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Babacan: Türkiye’yi güçlendirilmiş parlamenter sisteme davet ediyoruz

Babacan, değişiklik için sadece Anayasa’daki birkaç maddenin değil Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu ile Meclis İçtüzüğü’nde değişiklikler yapılması gerektiğini belirtti.

Babacan: Türkiye’yi güçlendirilmiş parlamenter sisteme davet ediyoruz
3
05 Ekim 2021 - 0:32

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisini açıkladı.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemin en önemli hedeflerinden biri olduğunun altını çizen Babacan, “ ‘Demokrasiye geçiş eylem planımızı’ kamuoyuyla paylaşıyoruz. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin, ülkemizi içinde bulunduğu çoklu kriz ortamından çıkartacak en önemli araç olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. DEVA partisinin açıkladığı güçlendirilmiş parlamenter sistem önerileri arasında, Cumhurbaşkanının 1 dönem 7 yıl görev alması kuralı, kayyım uygulamasına son verilmesi, OHAL kararnamelerini yargı denetimine açılması ve seçim barajını düşürmesi de yer aldı.

‘TÜRKİYE BİR KİŞİNİN DUDAĞI ARASINDA’

Türkiye’nin gün geçtikçe yalnızlaşan ve yoksullaşan bir ülke olduğunu belirten Babacan, taraflı cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye’ye büyük zararlara neden olduğunu dile getirdi. Adına sistem bile denmeyecek sistemsizlik sürecinin bilançosunun her alan da ağır olduğunu altını çizen Babacan, Türkiye’nin bir kişinin iki dudağı arasında sıkıştığını, hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığını söyledi.

Sistemin özgürlükçü, katılımcı ve çoğulcu bir demokrasi anlayışı ile yenilenmesi gerektiğine vurgu yapan Babacan, “Türkiye’yi, vatandaşlarımızın yönetimin her aşamasında ve her kademesinde; etkin ve güçlü olduğu yeni bir sisteme davet ediyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.