Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

06-07 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

06-07 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
27
07 Ekim 2021 - 10:59

 

TARİHTE BUGÜN- Sosyalist öncülerden İlyas Has, 12 Eylül cuntası tarafından 28 Aralık 1980 tarihinde gözaltına alındı. Askerî mahkemedeki yargılama sonucu 18 Ocak 1982 tarihinde Türk Ceza Kanunu‘nun 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına mahkûm edildi. ANAP hükûmeti ve TBMM‘nin onaylaması sonucu 7 Ekim 1984 tarihinde Buca Kapalı Cezaevi‘nde idam edildi.

…..

TARİHTE BUGÜN-Tuzla Köprüsü altında 7 Ekim 1988’de sosyalistlerden Konfeksiyon işçisi İsmail Hakkı Adalı, işçi Reha Şen, belediye şoförü Kemal Soğukpınar ve elektronik işçisi Fevzi Yalçın. katledildi. 300’e yakın kurşun yağdırılan sarı otomobil, o tarihten 1990’ların ortalarına kadarki, ‘yargısız infaz’ olarak anılan 10’larca cinayetin sembolik haliydi.

…..

-Boğaziçi öğrencilerinden çağrı: Bugün saat 12.30’da, Güney Kapı’da Kayyum rektör Naci İnci’nin tutuklattığı öğrenciler için nöbetteyiz.

…..

-Aile Sağlığı Merkezleri’nde “ceza sözleşmesine” karşı bugün iş bırakılacak

-Sağlık Bakanlığı’nın, yürürlüğe koyduğu ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı sağlık emek ve meslek örgütleri Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) iş bırakacak. Yönetmeliği “ceza sözleşmesi” olarak niteleyen İstanbul Aile Hekimliği Platformu, iş yükünü artıran, ücretlerde kesinti yapılmasının önünü açan ve iş güvencesini ortadan kaldıran sözleşme geri çekilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

…..

-Bugün saat 11.00’de, İHD’nin talebiyle 68 il ve 383 ilçede bin 285 katılımcıyla KONDA Araştırma Şirketi’nin cezaevlerine ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçları İHD Genel Merkezi’nde açıklanacak.

…..

-Bugün saat 12.30’da, Ankara, Diyarbakır, Batman ve İzmir’de sağlık çalışanları “Ceza Yönetmeliği”ne karşı açıklama yapılacak.

…..

-Bugün saat 09.50’de, Gazeteci Canan Çoşkun, Ali Açar ve Can Uğur hakkında açılan davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

….

-Bugün saat 10.30’da, ETHA muhabiri Ali Sönmez Kayar’ın yargılandığı dava duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

…..

-Esenyurt Akçaburgaz’da bulunan CarrefourSA deposunda direniş 30. gününde tehdit ve engellemelere rağmen devam ediyor.

…..

-Yurt talep eden üniversiteliler beş ayrı ara sokaktan İstiklal Caddesi’ne çıkarak battaniyeleriyle Taksim Meydanı’na doğru yürüdü ve kendilerini hedef gösteren Tayyip Erdoğan’ı protesto etti. Küçükparmakkapı Sokak’ta açıklama yapan üniversite öğrencileri eylemlerini yaptıkları kısa açıklamamın ardından sonlandırdı.

…..

-AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınan ve tutuklamaya sevk edilen öğrencilerden Elif Bayburt serbest bırakılırken, iki öğrenci tutuklandı.

……

-Dün akşam fabrika içinde Sinbo işçilerine İşçi Emekçi Mitingi bildirileri dağıtıldı.

……

-27 emek ve emekten yana parti, sendika, dernek ve işçi direnişçilerinden oluşan platform tarafından 24 Ekim’de Kartal’da gerçekleştirilecek olan Emeğimiz ve Özgürlüğümüz İçin İşçi ve Emekçi Mitingi için, platform üyeleri fabrika önlerinde meydanlarda işçi ve emekçilerin mitinge katılmaları ve taleplerine sahip çıkmaları için çağrılarını sürdürüyor.

İşçi ve Emekçi Mitingi platformu üyeleri bu sabah İstanbul, Bağcılar’da bulunan tekstil fabrikalarının önünde bildiriler dağıtarak itin için anonslar yaptılar.

…….

-RTÜK, Başak Demirtaş’ın katıldığı programı gerekçe göstererek, Fox TV’ye inceleme başlattı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Fox TV’ye eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın katıldığı program gerekçesiyle inceleme başlattığını duyurdu. RTÜK’ten yapılan açıklamada, “FOX yayın kuruluşunda bugün gerçekleşen bir programda konuk Başak Demirtaş’ın sözleri ve açıklamaları nedeniyle 6112 sayılı Kanun çerçevesinde inceleme başlatılmıştır” denildi.

Başak Demirtaş, bu sabah İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katılmıştı.

-Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin nöbet eylemleri sürüyor.

Boğaziçili akademisyenleri, bugün (6 Ekim) direnişin 276’üncü, nöbetin 185’üncü gününde akademisyenler bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbetlerinin 185. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Akademisyenlerin nöbetlerinin ardından “Kayyumluk” yazılı tabela yenilendi. Akademisyenler öğrencilerin çadır kurup masa açtıkları yerde yeniden masa açtı.

-Valilik, İstanbul Aile Hekimleri Platformu’nun 7 Ekim Perşembe günü yapmayı planladığı mitinge izin vermedi.

30 Haziran 2021’de yayınlanan Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin geri çekilmesi talebiyle sağlık örgütlerinin oluşturduğu İstanbul Aile Hekimliği Platformu eylem planı yapmıştı.

Platform, 7 Ekim Perşembe günü saat 11.00 ile 15.00 arasında Yenikapı Miting Alanı’nda yapacağı yürüyüş ve miting için 28 Eylül Salı günü valiliğe izin başvurusunda bulundu. Ancak valilik, 30 Eylül Cuma günü verdiği yanıtla mitingi engelledi.

…..

-Sivas katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın 26. duruşmasında Av. Özgür Piroğlu’nun dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in tanık olarak dinlenmesi istedi. Mahkeme talebi reddederken duruşma Ocak ayına ertelendi.

2 Temmuz 1993 tarihinde 33 kişinin katledildiği Sivas katliamına ilişkin devam eden davanın 26. duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

…..

-Eylül ayında en az 175 işçinin hayatını kaybettiğini açıklayan İSİG, ölümlerin en çok tarım-orman, ticaret-büro, eğitim, inşaat-yol, sağlık, taşımacılık, tekstil, belediye-genel işler, metal, madencilik, konaklama, güvenlik, gemi-tersane ve kimya iş kollarında meydana geldiğini kaydetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), eylül ayında en az 175, yılın ilk dokuz ayında ise en az bin 674 işçinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

….

-Öz Gıda-İş’in örgütlü olduğu ÇAYKUR’da 9 ayın ardından toplu sözleşme imzalanmasına dair açıklama yapan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, 9 aylık sözleşme sürecinde bir kez bile işçilerin bilgilendirilmediğini ifade etti. Aslan, “Öz Gıda-İş yöneticileri ÇAYKUR işçilerine sormadan, danışmadan görüş ve önerilerini almadan sözleşme imzaladılar. ÇAYKUR işçileri beş sözleşmedir aynı süreci yaşamak zorunda kalıyorlar. ÇAYKUR işçileri ve yöre halkı şunu çok iyi biliyor, kamu çerçeve protokolünde imzalanan neyse aynısı ÇAYKUR sözleşmesine yazılmıştır. Yani ÇAYKUR işçisinin tek bir kuruş kazanımı olmadığı gibi kayıpları söz konusudur” dedi.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.