Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Cumhur İttifakı geriledi, anketten İYİ Parti sürprizi çıktı

Konda’nın Eylül ayı araştırmasına göre İYİ Parti iki ayda oy oranını yüzde 3.6 artırdı. CHP’nin oyu yüzde 0.8 azaldı. AKP, MHP oy kaybetti; Cumhur İttifakı yüzde 41.6’ya geriledi.

Cumhur İttifakı geriledi, anketten İYİ Parti sürprizi çıktı
12
07 Ekim 2021 - 16:02

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA’nın eylül ayı anketinin sonuçlarına göre Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 41,6’ya geriledi. Millet İttifakı’nı oluşturan iki partiden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti’nin toplam oyu, eylül ayında yüzde 2,8 artarak yüzde 44,1 oldu.

AKP’nin temmuz ayında yüzde 36,1 olan oy oranı eylül ayında yüzde 32,7’ye indi. Cumhurbaşkanlığı seçimi göz önüne alındığında mevcut AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sonraki seçimi kazanmasını “olumsuz” olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 64 olarak hesaplandı. MHP’nin oy oranı yüzde 8,9’a düşerken, Cumhur İttifakı’nın toplam oyu yüzde 41,6’ya kadar geriledi. Cumhur İttifakı’nın oyu haziranda yüzde 46,5’e temmuzda ise yüzde 45,4’e gerilemişti.İYİ PARTİ’DE YÜKSELİŞ

İYİ PARTİ’DE YÜKSELİŞ

Ankete göre eylül ayında CHP’nin oy oranı yüzde 0,8 azalırken, İYİ Parti’nin oy oranı ise yüzde 3,6 arttı. Millet İttifakı göz önüne alındığında, eylül ayında CHP ve İYİ Parti’nin toplam oyu yüzde 2,8 artış ile yüzde 44,1 oldu.

HDP DE OYUNU ARTIRDI

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) oy oranı yüzde yüzde 11,7 olarak belirlendi. Temmuz ayında HDP’nin oy oranı yüzde 11,2 idi. Ankete göre eylül ayında HDP’nin oy oranı yüzde 0,5 yükseldi. Temmuz ayında Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi dâhil ‘diğer partiler’in toplam oyu yüzde 0,5 artarak ile yüzde 2,6’ya yükseldi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.