Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

07-08 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

07-08 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
28
08 Ekim 2021 - 8:25

 

TARİHTE BUGÜN- Sosyalist Necdet Adalı 12 Eylül faşist cuntası tarafından 7 Ekim’i 8 Ekim’e bağlayan gece Ulucanlar cezaevinde idam edildi.

……

-Taksim Dayanışması: “Üçüncü kez açılan Gezi Davası’nda 8 Ekim Cuma günü görülecek duruşma için Çağlayan Adliyesi’ndeyiz. Gezi umuttur, umut yargılanamaz! “

……

-Bugün saat 17.30 İHD İstanbul Şubesinde DEV TEKSTİL, SML Etiket direnişçisi Derya Sırbudak’ın polis baskısı ve ajanlık dayatmasına uğramasıyla ilgili yarın basın toplantısı yapacak.

…..

8 Ekim günü saat 10.00’da görülecek davanın karar duruşması olması bekleniyor.

ODTÜ’de 2019’da Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 19 kişinin yargılandığı dava bugün görülecek. 10 Mayıs 2019’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsünde gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü’nü düzenledikleri ve yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle 19 kişi gözaltına alınmış ve haklarında dava açılmıştı.

-Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmış rektör Naci İnci’nin suç duyurusu üzerine 2 öğrenci tutuklandı. Tutuklanan öğrenciler için Boğaziçi Üniversitesi Güney Kapı önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere polis müdahalesi sonucunda 14 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan 14 öğrencinin 10’u serbest bırakıldı. 4 öğrencinin ise bugün adliyeye çıkarılması bekleniyor.

…..

-Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015’te IŞİD eliyle gerçekleştirilen katliamın 6. yıl dönümü vesilesi ile eylem çağrısı yapıldı.İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri’nin 10 Ekim saat 15.00’da Kadıköy’de yapacağı eylemin çağrısı şu şekilde:“Yağma, rant ve savaş üzerine kurulu, karanlıktan başka bir gelecek vaat etmeyen bu düzene karşı, insanca ve onuru ile eşit ve kardeşçe yaşamak isteyen herkesi birlikte mücadeleye, yitirdiğimiz canlarımızı anmaya ve sorumlulardan hesap sormaya çağırıyoruz.”Tarih: 10 Ekim Pazar.Saat: 15.00.Yer: Kadıköy İskele Meydanı.

……

-Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis saldırdı, 14 kişi işkenceyle gözaltına alındı.
Tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için Güney Kapı’da basın açıklaması yapmak isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis saldırdı, 14 öğrenci işkenceyle gözaltına alındı. Öte yandan gazetecilerin işkenceyi görüntülemesini engellemeye çalışan polis başarılı olamayınca basın emekçilerini kalkanlarla çembere aldı.

Kayyum Rektör Naci İnci’yi protesto ettikleri iki öğrencinin tutuklanmasını protesto etmek için Güney Kapı önünde toplanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ve haber takibinde olan basına polis saldırdı.

….

-Eğitim-Sen, tutuklanan ve gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilere yönelik tutuklama ve gözaltı saldırısına tepki gösteren Eğitim-Sen, “Tutuklanan ve gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin serbest bırakılmasını, Türkiye’nin bugünü ve yarını olan gençlerin özgür bırakılmasını istiyoruz” dedi.

….

-Boğaziçi Üniversitesi önünde açıklama yapmak isteyen öğrencilere yönelik polis saldırısı ve işkenceli gözaltı Kadıköy’de protesto edildi. Öğrenciler bu saldırılara karşı birlikte mücadeleye çağırdı.

Gençlik Örgütleri, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönlendirmesi ve kayyum rektör Naci İnci’nin ihbarı üzerine tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için Boğaziçi Üniversitesi önünde eylem yapmak isteyen öğrencilere yönelik polis saldırısını ve işkenceli gözaltıyı protesto etti.

….

-İstanbul Aile Hekimliği Platformu, Aile Hekimleri Yönetmeliğinin geri çekilmesi talebiyle İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

…..

-Sağlık emekçileri, aile hekimlerinin çalışma koşullarını düzenleyen ve cezalandırma yöntemi olarak gördükleri “Aile Hekimleri Sözleşmesi ve Ödeme Yönetmenliği”nin geri çekilmesini istedi.

Ankara, Antalya, Diyarbakır, Batman, İzmir olmak üzere birçok kentte sokağa çıkan sağlık emekçileri, aile hekimlerinin çalışma koşullarını düzenleyen “Aile Hekimleri Sözleşmesi ve Ödeme Yönetmenliği”nin geri çekilmesini istedi.

….

-37 emek ve emekten yana kurumlar ile direnişçi işçilerden oluşan organizasyon adına yürütülen miting çalışmalarına dün bir yenisi eklendi. SİNBO fabrikasında mesaisini tamamlayan işçilere mitinge davet bildirileri dağıtılarak çağrıda bulunuldu. Dağıtılan bildirilerde mitingin talepleri dile getirilip, 24 Ekim saat 15’00’de Kartal Meydanı’nda buluşma ve kurulacak işçi emekçi kürsüsünde taleplerini dile getirme çağrısı yapılıyor.24 Ekim’e kadar her yerde ve alanda çağrıların devam edeceği öğrenildi.

……

-Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin nöbet eylemleri sürüyor.

Boğaziçili akademisyenleri, bugün (7 Ekim) direnişin 277’inci, nöbetin 186’ncı gününde akademisyenler bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbetlerinin 186. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

…..

-Yenikent Zamlara Hayır Platformu, Kocaeli’nin Derince ilçesi Yenikent Mahalle Muhtarlığı önünde ‘zamlara hayır’ diyerek eylem yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği yöneticisi Selda Arslan, “Bizler işçi, ev kadını, öğrenci, esnaf Yenikent halkı olarak zamlara karşı buradayız. Hepinizin bildiği gibi pandemi öncesinde de varlığını biz bu ülkenin emekçilerine fazlasıyla hissettiren ekonomik kriz bugün emekçilerin hayatındaki yoksulluğu derinleştirmiştir. Markette çarşıda pazarda temel tüketim malzemeleri başta olmak üzere her kaleme yapılan zamlar, bizlerin yaşamını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Bizlerin ekonomisi her geçen gün küçülüyor, aldığı maaşlar eriyor ama ne hikmetse ülke ekonomimiz yüzde 21,7 büyüyor” dedi.

…..

-İzmir ve Manisa’da yapılan ev baskınlarında, 70 yaşındaki Barış Annesi Şükriye Kızıldağ’ın da aralarında bulunduğu en az 16 kişi gözaltına alındı.

İzmir ve Manisa’da bu sabah saatlerinde Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (EGE-TUHAYDER), Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İDAYDER) ile Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle-Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (ANYAKAY-DER) üye ve yöneticilerinin evlerine polisler tarafından baskın düzenlendi. Yapılan baskınlarda en az 16 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Öte yandan İzmir’in Konak ilçesinde bulunan EGE-TUHAYDER binasına da baskın düzenlendi.

….

-EGE-TUHAYDER, DİAY-DER ve ANYAKAY-DER, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına “Baskı ve sindirme politikaları başarılı olmayacaktır. Gözaltılarla bizleri yıldırmayacaklar” diye tepki gösterdi.

Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (EGE-TUHAYDER), Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAY-DER) ile Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle-Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (ANYAKAY-DER), sabah saatlerinde üye ve yöneticilerinin evleri basılarak gözaltına alınmasına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya derneklerin üye ve yöneticilerinin yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), İHD İzmir Şube yöneticileri ve Barış Anneleri katıldı.

….

-Gezi direnişi sırasında polis tarafından kaledilen Berkin Elvan soruşturmasıyla ilgili yaptıkları haberler nedeniyle, yargılanan gazeteciler Canan Coşkun, Can Uğur ve Ali Açar beraat etti.

Gezi direnişi sırasında Okmeydanı’nda başına polisin attığı gaz fişeğinin isabet etmesinin ardından aylarca komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın soruşturmasıyla ilgili yaptıkları haber nedeniyle, haklarında “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla dava açılan gazeteciler Canan Coşkun, Can Uğur ve Ali Açar beraat etti.

Coşkun, Uğur ve Açar’ın yargılandığı davanın altıncı duruşması, bugün İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

….

-Adana’da, “Çok Güleceez Gardaş…” sloganıyla Komedi Oyunları Festivali düzenlenecek.

Adana Komedi Oyunları Festivali, “Çok Güleceez Gardaş…” sloganıyla 8-14 Kasım tarihleri arasında Kaptan Yapım ve Epizot Yapım işbirliği, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek. Adana Belediyesi Tiyatro Salonu önünde açıklama yapan festival sorumlusu Sabri Ejder Öziç, geçen yıl pandemi nedeniyle festivali gerçekleştiremediklerini söyledi.

6 tiyatro grubunun katılımıyla yapılacak olan festivalde sergilenecek oyunların saat 20.00’da gösterileceğini belirten Öziç, “Bereketli toprakların güzel insanlarının festivalimize sahip çıkarak, kentimize yakışan bir festivale dönüştüreceklerine sonsuz inanıyor” dedi.

….

-Aliağa ilçesi Yukarı Şehitkemal Mahallesi’nde yapılması planlanan atık tesisini istemeyen yurttaşlar, şirketin toplantı yapmasına izin vermedi.

İzmir Aliağa ilçesi Yukarı Şehitkemal Mahallesi’nde yapılması planlanan, “Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık (Cüruf) Bertaraf Tesisi” projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında faaliyetle ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak şirket yetkilileri tarafından halk toplantısı yapılmak istendi.

Bölge halkı ve yaşam savunucuları toplantının yapılacağı alana giderek, projeyi istemediklerini ve toplantıya katılmayacaklarını söyledi. Burada şirket yetkililerine tepki gösterilirken, İzmir Valiliği’nden gelen yetkililer ise toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu.

Yapılması planlanan tesise çevre illerin atıkları da akıtılarak, faaliyete geçmesi halinde yıllık 180 bin ton atık kabul edilecek.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.