Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

08-09 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

08-09 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
7
09 Ekim 2021 - 10:05

TARİHTE BUGÜN- Küba devrimi önderlerinden ve dünya sosyalist hareketinin öncülerinden Ernesto “Che” Guevara Guevara 9 Ekim 1967’de Vallegrande yakınlarındaki La Higuera‘da, CIA ve Bolivya Ordusu tarafından katledildi.

…..

TARİHTE BUGÜN-Bahçelievler Katliamı .7 Üniversite öğrencisi,1978 tarihinde 8 Ekim’i 9 Ekim’e bağlayan gece Türkiye İşçi Partisi üyesi Latif Can, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar, Serdar Alten, Faruk Ersan ve Salih Gevence faşistler tarafından katledildi.

……

-Bu sabah, 24 Ekim’de Kartal’da gerçekleşecek olan Emeğimiz Ve Özgürlüğümüz İçin İşçi Ve Emekçi Mitingi için, miting bileşenleri tarafından Çorlu ve Çerkezköy’de Adkotürk ve Bel Karper grevleri ziyaret edilerek, hem destek sunulacak hem de mitinge davet edilecek.

……

-Bugün İzmir’de, 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler için Doğançay, Ayrancılar, ve Kaynaklar mezarlıklarında ziyaret ve anmalar yapılacak. Saat 11.00’de, Büyükşehir Belediyesi yanından otobüsler kalkacak. !0 Ekim’de de, 10 Ekim anıtı önünde anma yapılacak.

…..

-Bugün saat .09.00’da, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için İHD Ankara Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyecek.

…..

-Bugün saat 10.00’da, İHD Genel Merkezi, 20’nci Olağan Genel Kurulu’nu Ankara’da bulunan Hacı Bektaş’ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirecek.

…..

-Bugün saat 11.00’de, 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu ve 10 Ekim Barış Derneği, “2015’ten bugüne katliamlar ve cezasızlık” paneli Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

…..

-Bugün saat 12.00’de, İHD ve kayıp yakınları “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile Diyarbakır’da Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde, Batman’da ise dernek binasında eylem gerçekleştirecek.

…..

-Bugün saat 12.00’de, Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 863’üncüsünü online gerçekleştirecek.

……

-Bugün saat 13.00’de, İHD İzmir Şubesi, Konak eski Sümerbank önünde, gözaltında kayıplar ile ilgili açıklama yapacak.

…..

-Bugün saat 12.30’da, Mersin Tabip Odası, hekimlerin sorunlarına ilişkin binalarında açıklama yapacak.

….

Bugün saat 13.30’da, İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, 498’incisini “F Oturumunu” online gerçekleştirecek.

……..

Bugün saat 13.00’de, Kadınlar Birlikte Güçlü, İzmir Kültürpark’ta hareket atölyesi ve yeryüzü sofrasında kadınlarla bir araya gelecek.

…..

-Hayatını kaybedenler barış şehitleri için İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “10 Ekim’i unutmadık, affetmeyeceğiz” şiarıyla 10 Ekim Pazar günü saat 15.00’de Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde açıklama yapılacak.

……

-12 Eylül askeri darbesinin faşist generalleri tarafından idam edilen ilk devrimci olan Necdet Adalı Ankara’da Karşıyaka mezarlığında, mezarı başında anıldı.

12 Eylül askeri faşist darbesinin ardından 8 Ekim 1980 tarihinde idam edilen ilk devrimci Necdet Adalı mezarı başında anıldı.

…..

-Mitsuba ve DGC VE Alba işçilerine miting çağrısı…

24 Ekim’de Kartal’da gerçekleşecek İşçi Emekçi Mitingi için bileşenlerle Gebze’de ortak ziyaretler gerçekleştirdi. Mitsuba ve DGC Lojistik direnişleri ziyaret edildi. Miting çağrısı yapıldı. Miting bileşenleri, öğle yemeği saatinde Alba direniş alanını ziyaret etti. Direnişçiler, yürüyüşle gelen sınıf dostlarını fabrika önünde karşıladı.Hep beraber yemek molasında çardakta olan işçilere seslenildi. Miting bileşeni adına ortak sorunlara karşı mitingde yer alma çağrısı yapıldı. Miting çağrısının ardından Alba direnişçileri neden mitingde olmak gerektiğine dair konuşma yaptı.

…….

-Boğaziçi Üniversitesi’nde iki öğrencinin tutuklanma kararını protesto etmek için üniversitenin Güney Kampüs kapısına yapılan çağrıya destek için gelen öğrencilerden gözaltına alınanlardan dört öğrenci mevcutlu istenmiş ve geceyi nezarethanede geçirmişti. Bugün (8 Ekim) dört öğrenci adliyeye getirildi. Tutuklamaya sevk edilen öğrenciler adli kontrol ile serbest bırakıldı.

-Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin nöbet eylemleri sürüyor.

Boğaziçili akademisyenleri, bugün (8 Ekim) direnişin 278’inci, nöbetin 187’nci gününde akademisyenler bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbetlerinin 187. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

……

-İşçi ve emekçi mitingine katılım çağrıları sürüyor. İstanbul’da birçok bölgede yürütülen çalışmalarda mitingin talepleri sıralandı ve birleşik mücadele çağrısı yapıldı.

IMES ve Terazidere’de yol güzargahlarında, fabrika ve is yerlerinin önlerinde işlerine gitmekte olan işçilere bildiriler dağıtılarak, 24 Ekim saat 15.00’de Kartal Meydanı’nda yapılacak olan mitinge davet edildi.

Öte yandan SİNBO fabrikasında mesaisini tamamlayan işçilere de çağrı yapıldı. Çağrıda, mitingin taleplerinin dile getirildi.

….

-Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutsak edilen Elif Ersoy, ailesine yakın bir hapishaneye sevk edilme talebiyle 28 gündür açlık grevinde.

Yürüyüş Dergisi Genel Yayın Koordinatörü Elif Ersoy, ailesine yakın bir hapishaneye sevk edilme talebiyle başlattığı açlık grevinin 28. gününde. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına katılan Ersoy’un kardeşi Diyar Ersoy, Karabük Hapishanesinde 8 ay hücrede kalar ablasının daha sonra Bünyan Hapishanesine sevk edildiğini söyledi. Ersoy, “Adliyeye bize yakın bir hapishaneye sevk edilmesi yönünde dilekçe verdik ancak bir dönüş alamadık” dedi.

Ersoy, kardeşine görüş yasağı uygulandığını belirterek, “Hayatından endişe ediyoruz. Sağlık durumu iyi değil. Ailesi olarak adalet istiyoruz” diye belirtti.

…….

-Ajanlık dayatmasına maruz kalan Dev Tekstil üyesi SML etiket direnişçisi Sırbudak, başına geleceklerden iktidarın sorumlu olduğunu kaydetti. Dev Tekstil temsilcisi Karaçam ise, hiçbir saldırı karşısında mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

İstanbul Firuzköy karakoluna çağrılan ve burada ajanlık dayatmasına maruz kalan SML direnişçisi Derya Sırbudak için İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube binasında basın toplantısı gerçekleştirildi.

….

-HDP’nin 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge DAİŞ tarafından gerçekleştirilen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği, 210 kişinin ise yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyla ilgili 5’i emniyet müdürü 14 polis hakkında “görevi kötüye kullanmak”tan açılan davada karar çıktı. Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2017/1072 esas no ile görülen dava dosyasının 15’inci duruşmasında sanık polislerden sadece başka bir suçtan tutuklu bulunan polis memuru Mehmet Ali C., Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla hazır edildi.

Sanıklardan 10’u hakkında beraat kararı veren mahkeme, 4 polis hakkında ise sadece 2 ay 15 gün hapis cezası verip, cezaları erteledi.

-Gezi ve Çarşı dosyalarının birleştirilerek yargılama yapılmasını “yargı darbesi” olarak nitelendiren avukatlar, dosyaların ayrıştırılmasını istedi. Taleplerin reddedilmesinin ardından Çarşı davası avukatları salonu terk etti. Duruşmanın sonunda Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Gezi ayaklanması gerekçesiyle 2017’den bu yana tutsak edilen Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 kişiyle Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın 35 üyesinin yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

….

-Sendikaya üye oldukları için işten atılan Urfa Uğur Tekstil işçilerine emek ve meslek örgütlerinden destek açıklaması geldi

108 emek ve meslek örgütünden Uğur Tekstil işçilerine destek: “Sendika hakkı için direnen Uğur Tekstil işçilerinin yanındayız”

….

-Çukurca’da maden ocağında 2 kişinin hayatını kaybettiği göçükle ilgili açıklama yapan Hakkari’deki STÖ’ler, ocağın kaçak olduğu yönündeki iddiaları sorarak, “Yoksul işçilerin kaderi, yerin altında can vermek değildir” dedi.

Hakkari’de bulunan Sivil Toplum Örgütleri (STÖ), 6 Ekim’de Çukurca ilçesine bağlı Üzümcü Köyü’nde faaliyet gösteren maden ocağında meydana gelen göçükle ilgili basın açıklaması yaptı.

….

-Gençlik Örgütleri, 10 Ekim’de katledilen 103 barış şehidi anısına İstanbul Üniversitesi önünde anma yaptı. Barış şehitlerini unutmadıklarını ve büyüyen öfkeyle sokak sokak hesabının sorulacağını kaydeden Gençlik Örgütleri, kamuoyuna da birlikte mücadele çağrısı yaptı.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen barış mitingine yönelik IŞİD tarafından gerçekleşen Ankara Gar katliamının 6. yılı. Gençlik Örgütleri, İstanbul Üniversitesi’nin ana kapısının bulunduğu Beyazıt Meydanı’nda katliamda hayatını kaybedenleri andı.

-Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine bir destek de İzmir’den geldi. Öğrenciler yaptıkları açıklamada, İzmir halkını dayanışmaya çağırdı.

İzmir’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesi ve kayyum rektör Naci İnci’nin ihbarı sonucu tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma eylemi yapıldı.

Metro, tramvay ve IZBAN’da konuşma yapan öğrenciler, yaşanan süreci anlattı ve dayanışma çağrısı yaptı. Öğrenciler, “Sıra arkadaşlarımız için özgürlük istiyoruz. Kelepçelerinizi sökeceğiz” dedi.

…..

-ÖHD Diyarbakır Şubesi, Kürtçe’nin kullanımına ilişkin ırkçı söylemleri nedeniyle TBB Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında suç duyurusunda bulundu, istifa çağrısı yaptı.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun bir televizyon programında Kürtçe’nin kullanımına ilişkin ırkçı söylemlerine ilişkin açıklama yaptı.

Diyarbakır Adliyesi yapılan açıklamaya HDP’liler de katıldı. Türkçe ve Kürtçe yapılan açıklamada konuşan ÖHD Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Özüm Vurgun, Feyzioğlu’nun sözlerinin Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu vurguladı.

….

-ODTÜ Onur Yürüyüşüne katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava alınlar beraat etti, mahkeme bir kişiye hakaretten para cezası verdi.

ODTÜ’den 18 öğrenci ve bir akademisyen hakkında, 10 Mayıs 2019’da ODTÜ Onur Yürüyüşüne katıldıkları gerekçesiyle açılan davanın yedinci duruşması Ankara’da görüldü. HDP ve TİP’li vekillerin de izlediği duruşmadan beraat kararı çıktı.

-Fotoğrafçı ve şair Mehmet Özer’e hapis cezası verildi.

Özer’e 78’liler Federasyonu’nun Utanç Müzesi’nde yer alan fotoğraflarını 2012-2014 yıllarında sosyal medya hesaplarından paylaşması bahanesiyle açılan davanın karar duruşması Ankara 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.Mahkeme heyeti Özer’e 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek, cezayı erteledi.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.