Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

Che Guevara 54.ölüm yıl dönümü (Che Guevara kimdir?)-VİDEO

Küba Devrimi’nin unutulmaz lideri Ernesto Che Guevara, ölümünün 53’üncü yıldönümünde anılıyor. Peki doktor, devrimci, gerilla diye anılan lider Che Guevara kimdir? Che Guevara nasıl öldü? İşte Che Guevara’nın hayatı…

Che Guevara 54.ölüm yıl dönümü (Che Guevara kimdir?)-VİDEO
81
09 Ekim 2021 - 10:16

1928 yılında Arjantin’de doğan doktor, devrimci, gerilla Ernesto Che Guevara 1956-1959 yılları arasında ileride Küba Devlet Başkanı olan mücadele arkadaşı

Fidel Castro ile Küba devrimi için savaşmasıyla biliniyor. Devrimin en önemli sembollerinden biri haline gelip Küba’daki siyasi görevlerini, Kongo ve Bolivya’daki devrimlere destek vermek için bırakıyor.

Arjantinli gerilla lideri, Küba Devrimi önderlerinden Ernesto Che Guevara, 1967 yılında Bolivya hükümet güçlerince yakalanarak 39 yaşında öldürüldü.

CHE GUEVARA KİMDİR?

Tıp eğitimi alan Che Guevara, 1928’de orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Granados’la birlikte yaptığı Güney Amerika seyahatlerinde tanık olduğu açlık ve yoksulluk nedeniyle radikalleşti. 1953-59 yılları arasındaki, diktatör Fulgencio Batista’yı deviren Küba devriminde önemli rol oynadı. Devrimi tüm Güney Amerika ve diğer yoksul ülkelere yaymayı amaçlayan Che Guevara, daha sonra Küba’dan Bolivya’ya gitti, Rene Barrientos Ortuno yönetimine karşı ayaklanan güçlere öncülük etti. Che Guevara ve kalan savaşçıları, ABD’nin yardımıyla Bolivya ordusu tarafından yakalandı. Guevara, 9 Ekim 1967’de La Higuera köyünde infaz edildi ve gizli bir yerde gömüldü. Kemikleri 1997’de bulundu ve Küba’ya getirilerek toprağa verildi.

Ölümünden sonra Guevara dünya üzerinde sosyalist devrimci hareketlerinin sembolü haline geldi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.