Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

09-10 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

09-10 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
3
10 Ekim 2021 - 12:43

Kentlere göre anma programları şöyle:
Ankara
10.04 : Gar meydanında anma
10.04 : Siyah balon uçurma etkinliği
14.00 : Mezar ziyareti

İzmir
09.30 : Alsancak TRAMVAY karşısında toplanma
09.45 : Anıt açılışı
10.04 : Saygı duruşu

İstanbul
15.00 : Kadıköy iskele meydanında basın açıklaması

Adana
09.45 : Barış anıtı önünde basın açıklaması

Antalya
10.04 : Attolos Meydanında basın açıklaması.

Bartın
14.00 : Eski Belediye önünde basın açıklaması

Bursa
09.45 : Fomara Meydanında basın açıklaması

Çanakkale
14.00 : İskele Meydanında basın açıklaması

Eskişehir
14.00 : Ulus anıtı önünde basın açıklaması

RİZE
10.00 : Fındıklı Meydanında basın açıklaması

Mersin
18.00 : Özgecan Aslan Meydanında basın açıklaması
13.00 : Tarsus- Zübeyir köyü mezarlığında anma

Trabzon
10.00 : Trabzon Bostancı mezarlığı anma

11 EKİM’DE HATAY’DA BASIN AÇIKLAMASI
11 Ekim’de ise 17.30’da Hatay Köprübaşı’nda basın açıklaması düzenlenecek.

……….

-Kayyum rektör Naci İnci’nin ihbar ettiği Boğaziçililerden bir öğrenci GBT bahanesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenci Fatih’teki Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Öğrenci için mevcutlu istendi. Bu geceyi nezarethanede geçirerek yarın (10 Ekim) adliyeye çıkartılacak.

…..

-Çorlu Bel Karper ve AdkoTürk’te direnen işçilere Kartal Mitingi daveti

24 Ekim Kartal İşçi Emekçi Mitingi çağrıcısı örgütler ve çeşitli işyerlerinden direnişçi işçiler Tekirdağ Çorlu’da devam eden Bel Karper direnişine destek ziyareti gerçekleştirdi.

…..

-İHD 20’nci Olağan Genel Kurulu Ankara’da toplandı. Eş genel başkanların konuşmalarının ardından MYK üyeleri seçildi. Yeni dönem eş genel başkanları MYK tarafından belirlenecek.

….

-Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nin bir cezalandırma olduğunu ve derhal feshedilmesi gerektiğini kaydeden SES Dersim Şubesi, alanlarda mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

SES Dersim Şube, aile hekimlerinin maruz kaldığı sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Şube binasında düzenlenen basın toplantısında söz alan Özgür Sayim Küçükkaya, Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nin bir cezalandırma ve işten atma yönetmeliği olduğunun altını çizdi ve kabul etmeyeceklerini kaydetti.

…..

-Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek, tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılması ve derhal tahliye edilmeleri için düzenlenen F Oturması’nın 498.’si hasta tutsak Erol Engin için gerçekleşti.

İHD İstanbul Şube binasında düzenlenen açıklamanın metnini Meral Şahin okudu. Şahin, Tekirdağ 2 No’lu Hapishanesi’nde tutuklu olan hasta tutsak Erol Engin’in 19 Aralık 2000’de gerçekleşen katliamda yaralandığını ve sağlık sorunlarının devam ettiğini aktardı.

….

-Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta gerçekleştirdikleri eylemlerinin 863’üncüsünü pandemi nedeniyle yeniden online gerçekleştirdi.

Bu haftaki açıklamada Abdülmecit Baskın’ın failleri soruldu.

Açıklamada ilk önce Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun söz aldı. Sonrasında Abdülmecit Baskın’ın oğlu Eren baskın konuştu. Ardından Abdülmecit Baskın’ın kızı Melek Babalıtaş seslendi. Dosya avukatlarından Sertaç Ekinci de hukuki süreç ile ilgili bilgilendirme yaptı.

….

-Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, Kanser hastası Ayşe Özdoğan için acil tahliye çağrısı yaptı.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların duruma dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri eylemlerinin 370’inci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesinde basın toplantısı düzenledi. İnisiyatif adına açıklama yapan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, Antalya Döşemealtı L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Ayşe Özdoğan’ın durumunu aktardı.

….

-Elazığ’da KESK bileşenlerinin çağrısıyla konfederasyonun il binasında 10 Ekim Ankara Katliamı paneli düzenlendi. Panele Avukat Gülşah Kaya ve SES Şube Yöneticisi Psikolog Betül Demir, konuşmacı olarak katıldı.

Yapı-Yol Sen Elazığ Şube Başkanı Kenan Korkmaz, panelin açılış konuşmasında katliamın yaşandığı mitinge nasıl hazırlandıklarını ve ardından yaşadıkları süreci anlattı. Korkmaz, “Engellenen o yürüyüşümüz devam edecek. Barış gelecekse bizim kararlı ve inançlı yürüyüşümüz sayesinde gelecek” dedi.

-TTB üyesi Halis Yerlikaya, 8 bin doktorun istifa ederek, özel sağlık kuruluşlarına geçmesiyle sağlık alanında kaotik bir durumun yaşandığını söyledi.

Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak, Van-Hakkari Tabip Odalarının başkanları ile Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri Van’da bir araya geldi. İki gün süren toplantının ardından kentteki bir otelde basın toplantısı düzenlendi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, Türkiye genelinde 8 bin doktorun istifa ederek, özel sağlık kuruluşlarına geçtiğini söyledi. Sağlık kurumlarında yaşanan doktor eksikliği nedeniyle kaotik bir sürecin yaşandığını ifade eden Yerlikaya, bu kaotik durumun kış aylarında daha da artacağına ve içinden çıkılamaz bir hal alacağına dikkat çekti.

….

-Oyuncular Sendikası, Musa Orhan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle ceza alan üyeleri Ezgi Mola ve suç duyurusunda bulunulan Farah Zeynep Abdullah ile dayanışma gösteren açıklama yaptı.

Oyuncular Sendikası, Batman’ın Beşeri ilçesinde 18 Ağustos 2020’de İpek Er’e tecavüz eden ve ölümüne neden olan uzman çavuş Musa Orhan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle ceza alan üyeleri Ezgi Mola ve suç duyurusunda bulunulan Farah Zeynep Abdullah ile dayanışma göstermek amacıyla açıklama yaptı.

-Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği üyesi bir grup, basın açıklaması gerçekleştirdi.

İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği, son zamanlarda yaşanan trafik kazalarında motosikletli kuryelerin ölümleri ve kuryelerin yaşadıkları zorluklara ilişkin yaptıkları açıklamada “Hız puanlaması kaldırılsın, biz robot değiliz” dedi.

…..

-Ekoloji Birliği, Türkiye’nin Paris Anlaşmasını onaylaması ile ilgili basın açıklaması yaptı. Ekoloji Birliği’nden yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı’nın hükümeti Paris Antlaşması’nı aniden keşfetti!” denildi. Açıklamada, 2015’te BM’de kabul edilen bu anlaşmanın Türkiye’de neden üzerinden 5 buçuk yıl geçtikten sonra ve aniden Meclis’te onayladığı sorularak esas nedenin finansman olduğu belirtildi.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.