Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

10-11 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

10-11 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
22
11 Ekim 2021 - 10:39

 

TARİHTE BUGÜN – 11 EKİM 1971Doktor Hikmet Kıvılcım, Belgrat’ta hayatını kaybetti.

……

TARİHTE BUGÜN – 11 EKİM 1999’da “Yılanların Öcü”, “Onuncu Köy” ve “Amerikan Sargısı”nın yazarı Fakir Baykurt, Almanya’da hayatını kaybetti.

…..

-Bugün saat 18.00’de, İzmir Alsancak Gar önünde, BTS (Birleşik Taşımacılık Sendikası) demryollarının özelleştirilmesi ve sürgünlere karşı 39. Hafta eylemini ve açıklamasını yapacak.

…..

-Bugün saat 12.00’de, Davranış ve düşünce önderi Dr. Hikmet Kıvılcımlı ölümünün 50 yılında, anılacak. Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği,SODAP, SYKP ve TÖP tarafından anma için çağrı yapıldı.

……

-Bugün saat 12.30’da, İzmir Üniversite Dayanışması, üniversite öğrencilerinin yaşadığı yurt sorununa ilişkin Ege Üniversitesi Ana Kampüs girişinde açıklama yapacak.

…..

-Bugün saat 10.00’da, Dargeçit ilçesinde 8 kişinin kaybedilmesine ilişkin açılan davanın 23’üncü duruşması, Adıyaman 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

…..

– Bugün saat 11.00’de, HDP, Bütçe Buluşmaları kapsamında İstanbul’da Taksim Hill Otel’de açıklama yapacak, öğrenciler ve kiracılarla buluşma gerçekleştirecek.

…..

-Bugün (Pazartesi) 24 Ekim miting koordinasyonu,sabah vardiyasına giden işçilere, İstanbul ikitelli Organize sanayi Bölgesinde ve Gebze’de fabrikaların olduğu Osmangazi ve Feniş çevresinde bildiri ve anonslar yaparak işçi ve emekçileri mitinge davet etti.

…..

-10 Ekim Ankara Katliamı’nın 6. yıldönümünde sanatçı Hilmi Yarayıcı ve beraberinde Kerem Ulaş Dönmez ortak bir çalışma ile katliamda hayatını kaybedenleri andı.

…..

-10 Ekim 2015 tarihinde Ankara tren garı önünde IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu gerçekleşen katliam birçok kentte kınandı, 103 barış şehidi anıldı.Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 103 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın 6. yıl dönümünde pek çok kentte katliam bir kez daha lanetlendi. İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir, Bursa, Adana, Şırnak, Antalya, Kayseri, Malatya, Muğla, Aydın,Urfa, Kayseri, Antalya, Diyarbakır, Rize, Artvin, Adıyaman, Dersim, Hatay ve bir çok yerde anma ve protestolar gerçekleştirildi.

……

-Çorlu Bel Karper ve AdkoTürk’te direnen işçilere Kartal Mitingi daveti.

Dün, 24 Ekim Kartal İşçi Emekçi Mitingi çağrıcısı örgütler ve çeşitli işyerlerinden direnişçi işçiler Tekirdağ Çorlu’da devam eden Bel Karper direnişine destek ziyareti gerçekleştirdi.24 Ekim Kartal İşçi Emekçi Mitingi çağrıcısı örgütler ve çeşitli işyerlerinden direnişçi işçiler Tekirdağ Çorlu’da devam eden Bel Karper direnişine destek ziyareti gerçekleştirdi.

Grevleri 146. gününde olan Bel Karper işçilerine yapılan ziyarette konuşmalar gerçekleştirildi ve sohbetler edildi. İşçi emekçilerin sorunlarının ortak olduğu üzerine örneklerin verildiği, saldırıların anlatıldığı konuşmalarda, direnişlerin yaygınlaştırılması ve işçilerin birliğinin sağlanmasının önemi üzerine vurgular yapıldı.

…..

-Kırıkkale’den Tekirdağ Hapishanesi’ne sürgün sevk edilen tutsaklar çıplak arama işkencesine maruz kaldı. Çıplak aramaya direnen tutsaklara işkence yapıldı.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesinden 3 Ekim gününde bu yana en az 100 tutsak sürgün sevk saldırısına uğradı.

Fatih Kaplan, Fikret Aslan, Mesut Eren ve Bülent Özcan, Hüseyin Bektaş, Kenan Çiçek, İsrafil Aras ve Mehmet Develi adlı tutsaklar 3-4 Ekim günlerinde Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesine sürgün sevk edildi. Zorla götürüldükleri Tekirdağ Hapishanesi girişinde çıplak arama dayatılan tutsaklar karşı çıkınca işkenceye maruz kaldı.

….

-10 Ekim katliamında yaşamını yitirenleri anmak için Ankara Gar’ı önündeki anma etkinliğinde gözaltına alınan 22 kişi serbest bırakıldı.

Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015’te düzenlenen “Barış ve demokrasi” mitingine yönelik IŞİD çetesinin katliam saldırısının 6’ıncı yılında Ankara Gar’ı önünde yapılan eyleme polis saldırısında 22 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınırken polis şiddetine maruz kalanlar hakkında, “devleti aşağılama”, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet” ettikleriyle iddiasıyla işlem yapıldığı öğrenildi.

Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.