Advert

Sol Medya

Advert

sperrmüll abholung berlin

13*14 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

13*14 Ekim 2021 Ülke Gündeminden
5
14 Ekim 2021 - 11:23

-KESK İzmir Şubeler Platformu: “Bugün, saat: 13.30 da İzmir Bayraklı Adliyesi 12. Ağır Cezada görülecek olup, muhtemel karar duruşmasını izlemeye tüm emek ve demokrasi güçlerini davet ediyoruz. Basın açıklaması dava bitiminde yapılacaktır.”

……

-Bugün saat 10.00’da, DİSK İstanbul Bölge Temsilciler Kurulu, Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde gündemi değerlendirecek bir toplantı düzenleyecek.

……

Bugün saat 12.00’de, Haber-Sen, PTT ve TRT’de sendikaya yönelik devam eden baskılara karşı üyeleriyle dayanışmak için Çankaya’daki Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenleyecek.

…….

-Bugün saat 18.00’de, Antalya Kadın Platformu, gözaltına alınan Ebru İntibay’a ilişkin Attalos Heykeli önünde basın açıklaması yapacak.

……..

-Bugün saat 16.00’da, İstanbul Üniversitesi Dayanışma Grubu, üniversite öğrencilerine dönük ırkçı saldırıları protesto etmek için Beyazıt Meydanı’nda açıklama düzenleyecek.

……

-Bugün saat 17.00’de, Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, tacize ve kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yapacak.

…..

-Bugün saat 09.00-17.00’de, Gazeteci Mehmet Şahin hakkında açılan davanın duruşması Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

……

-Bugün saat 09.25.00’de, Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan’ın yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

……

-TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın devam eden davanın 15 Ekim’de Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşması öncesinde Ankara Tabip Odası basın toplantısı yaparak derhal beraat kararı verilmesini istedi.

…….

-Kocaeli Gebze’de Petrol-İş’in örgütlü olduğu Trelleborg fabrikasında toplu sözleşmede anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler grev kararını astı. Görüşmelerde anlaşma sağlanamazsa işçiler 4 Kasım’da greve çıkacağı duyuruldu.

…..

-Şakran 3 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, yaşadıkları hak ihlallerini anlatarak, insan hakları savunucuları ve duyarlı tüm kesimlerin acilen harekete geçmesi çağrısında bulundu.

İzmir Şakran 3 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklular, yaşadıkları hak ihlallerini kaleme alarak Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği’ne (EGE-TUHAYDER) mektup aracılığıyla gönderdi. Ege TUHAYDER’e gönderilen mektupta baskı ve hak ihlallerinden söz edilerek insan hakları derneklerine ve kamuoyuna “harekete geçin” çağrısı yapıldı.

…….

–’68 öğrenci gençliğinden bu yana devrimci değerleriyle bugüne gelen İstanbul Üniversitesi’ni tüm saldırılara karşı hiçbir faşist yapılanmaya teslim etmeyeceklerinin altını çizen İstanbul Üniversitesi Dayanışması, Beyazıt’ın değerlerine sahip çıkma çağrısı yaptı.

’68 öğrenci gençliğinden bu yana devrimci değerleriyle bugüne gelen İstanbul Üniversitesi’ni hiçbir faşist yapılanmaya teslim etmeyeceğiz. İstanbul Üniversitesi Dayanışması olarak bize karşı geliştirilen bu ırkçı-faşist saldırıların karşısındayız ve buradayız. Bütün gençliği, üniversite dayanışmalarını, demokratik kitle örgütlerini bu ırkçı ve faşist saldırılar karşısında tutum almaya Beyazıt’ın değerlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

…….

-İşçi ve emekçilerin temel taleplerini ve emekçilere yönelik baskıları meydanlara taşımak için bir platform etrafında harekete geçen emek ve emekten yana örgütler, caddeleri, sokakları, işyerlerini, fabrika önlerini, direniş çadırlarını Pazar alanlarını birer küçük miting alanına dönüştürürken, 24 Ekim Kartal buluşması için de çağrılarını sürdürüyor.

Sarıgazi Çarşamba pazarında stand kuran ve bir taraftan Pazar için alış veriş yapmaya gelen vatandaşlara bildiriler dağıtılırken, diğer taraftan da anonslar yapılarak çağrılar yapıldı.

-Eskişehir’de Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalan 100’e yakın öğrenci Eylül ayının ücretlerini ödemedikleri gerekçesiyle yurtlardan atıldı. Öğrencilerin yaşadığı mağduriyetleri TBMM’de gündeme getiren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na çağrıda bulunarak, “Derhâl bu hatadan, bu vicdansızlıktan dönülmeli. Ülkemizin geleceği dediğimiz bu evlatlarımız, bu gençlerimiz yağmurda, soğukta yersiz yurtsuz bırakılmamalıdır” dedi.

…..

-Mahkeme, Manisa’nın Salihli ilçesinde açılmak istenen Jeotermal Elektrik Santral (JES) kuyularına ret kararı verdi.

Manisa’nın Salihli ilçesi Adalı mevkii yakınlarında bulunan alana Dinamik Enerji Yatırımları San. A.Ş, 14 adet JES kuyusu açmak istedi. Şirkete Manisa Valiliği tarafından verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararına karşı Salihli Çevre Derneği karşı dava açıp kazandı. Şirket bunun üzerine koordinat değişikliği yaparak 9 kuyu için yeniden başvuruda bulundu.

İkinci başvuruya ‘ÇED olumlu’ yanıtı verilmesi de yargıya taşındı. Manisa Bölge İdare Mahkemesi, davacı 36 kişi ve kurumun başvurusunu kabul ederek, ‘ÇED olumlu’ kararını iptal etti.

….

-Göle ilçesine bağlı Köprülü beldesindeki yaylalarda devam eden orman kesimine karşı bölgeye giden Serinçayır Köyü Derneği Başkanı Acar Dağ, askerlerce toplantılarına izin verilmeyerek tehdit edildiklerini söyledi.

Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Köprülü beldesindeki Canibeğ ve Serinçayır yaylalarındaki ağaç kıyımı devam ederken, Serinçayır Köyü Derneği üyeleri, bölgeye gidip köylülerle bir araya gelmek istedi. Serinçayır köyüne giden Dernek Başkanı Acar Dağ ve beraberindekilerin, jandarma tarafından engellenerek tehdit edildiği belirtildi.

-Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı mücadele devam ederken, vadide inceleme yapan bilirkişi heyeti, projenin usule uygun yapılmadığı yönünde karar verdi. Rize İdare Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda geçen ay İkizdere, Eskencidere Vadisi’nde keşif yapan bilirkişi heyeti raporun hazırlanması için verdikleri 30 günlük sürenin bitiminden sonra taş ocağı için kararını açıkladı. Bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, Eskencidere Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağı tanıtım raporunun yetersiz olduğunu ve usule uygunsuz bir şekilde taş ocağına devam edildiğini açıkladı.

…..

-Beykoz’daki doğa talanına karşı mücadele ettiklerini söyleyen Beykoz Çevre Dayanışması ve Beykoz Kent Dayanışması gönüllüleri, orman talanına karşı mücadele etmeye çağırdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Beykoz’da bulunan 2 bin 350 dönümlük araziyi imara açtı. İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci sonunda 29 Haziran tarihinde “ÇED gerekli değildir” kararıyla birlikte alan yapılaşmaya açıldı. Toplam 2 bin 350 dönümlük arazinin yaklaşık 550 dönümü KİPTAŞ’a ait, yaklaşık bin 800 dönümü ise Mehmet Berke Merter’e ait olmakla beraber özel orman statüsünde yer alıyor. Merter’e ait olan arazide Ağustos ayının sonunda yapılaşma çalışmalarına başlandı. Proje kapsamında 14 bin 916 adet ağacın kesileceği tahmin ediliyor.

Beykoz Çevre Dayanışması ve Beykoz Kent Dayanışması gönüllüleri ise yapılmak istenen projeye karşı çıkıyor

……

-Boğaziçi Üniversitesi’nde LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları için saldırıya uğrayan 12 öğrencinin yargılandığı davanın 3. duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.Savcılık ilk duruşmada Kuzey kampüs yönündeki öğrencilerin görüntülerinin incelenmesi talebinde bulunmuştu. Avukatlar bu talebe herhangi bir suç olmadığı için görüntülerin incelenemeyeceğini kaydederek itiraz etmişti. İtirazlara rağmen bu duruşmada hakim görüntüleri bilirkişiye gönderdi ve incelenmesini istedi. Duruşma 18 Ocak 2022’ye ertelendi.

…..

– Uğur Tekstil Fabrikası’ndan Kod-18 gerekçesiyle çıkarılan 300 işçinin tüm talepleri kabul edildi. Fabrika yönetimi ile yapılan 2’nci görüşmede işçilerin geri alınması ve toplu sözleşme yapılmasında anlaşıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası, yetki aldıkları Uğur Tekstil’de Kod-18 ile işlerine son verilen 300 işçi ile fabrika yönetimi arasında yapılan 2’nci toplantının olumlu geçtiği, işçilerin tüm taleplerinin kabul edildiğini açıkladı. Sözlü olarak yapılan anlaşma sonucunda işten çıkarılan tüm işçilerin Ekim ayı sonunda yeniden işbaşı yapacağı açıklandı.

DİSK Tekstil Sendikası’nın almış olduğu yetkiye yapılan itiraz geri çekilerek toplu sözleşme süreci başlatılacak. Ayrıca işveren tarafından yönetim kadrosunun da yenileneceği belirtildi.

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.