Advert
Advert

Sol Medya

Advert https://www.tcnethaber.com//files/uploads/advert/0944b191af.jpg

HPV Aşısı çok önemli olup ücretsiz yapılmalıdır

HPV Aşısı çok önemli olup ücretsiz yapılmalıdır
Mustafa Torun( drmustafatorun@gmail.com )
59
06 Temmuz 2021 - 9:32

HPV AŞISI ÇOK ÖNEMLİ OLUP ÜCRETSİZ YAPILMALIDIR

SİĞİLLERDEN NASIL KURTULURUZ?

Uzm.Dr.Mustafa TORUN(Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı)

mtorun3@gmail.com

Dün her zaman severek okuduğum Bir gazetemize göz gezdirirken, Tokat’ın Zile ilçesinde bulunan bir eczacı dostumuzun AŞI BURSU sağlayarak, olanağı olmayan kadınlara HUMAN PAPİLLOMA VİRÜSÜNE(HPV) KARŞI aşılama etkinliği yaptığını duygulanarak okudum..
*
Korona sürecinde hazır aşıları tartışırken, duyarlı bir kamuoyu da varken, bir enfeksiyoncu olarak ettiğimiz yemin gereği toplumu aydınlatmak boynumuzun borcu diyerek kaleme sarıldım… Konuyu teknik ayrıntıya girmeden anlatmaya çalışmak, bilgilerimizi tekrarlamak boynumuzun borcu.
*
Bizim Malatyalı Fahri Kayahan Ustamız ne güzel söylemiş…

Kalbimde bir yara var
Mektubum git yara var
Hekim hekim dolaştım
Ne ilaç ne çare var
*
Dünyada 600 bine yakın kadın HPV ‘nin neden olduğu RAHİM AĞZI KANSERİ nedeni ile hastalanmaktadır. Bunun yarısına yakını da ölmektedir. Ülkemizde aşı olup hastalanmamak için asgari ücrete yakın toplam aşı bedelini nasıl ödesinler? Hiç mi insafınız yok?
Halbuki aşı evrensel, yaşamsal ve tüm insanlığın ortak ürünüdür diye Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde ;Toplum Hekimliği Bölümü Hocamız Prof. Dr. NUSRET FİŞEK” beyninize işlemişti..
Nasıl olurda bu yaşamsal aşı paralı olur? Kadınlarımız illa “Rahîm Ağzı Kanseri (Serviks Kanseri) ” olup, tedavisinden paramı kazanacağız dostlarım? Hastalar hekim hekim dolaşıp ne ilaç nede çaremi arayacaklar?
Yukarıya aldığım bu soruları sizlerde vicdanınızda tartışırsanız iyi olur.
*
SİĞİLLERDEN NASIL KURTULURUM?
Herhalde bu soruyu yaşamımız boyu kendi kendine sormayan veya bu nedenle doktora veya tıp dışı yerlere gitmeyen sanırım azdır. En azından çocukluğumuzda siğiller başımızın belası olmuştur. Çoğumuz siğillerin virüs kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatta genital (üreme organlarına ait)) siğillerin kanser yönünden riskli olduğunu belki düşün(e)memişizdir. Burada bu konudaki bilgilerimizi tazeleyip, farkındalık yaratırsak herhalde yararlı bir iş yapmış oluruz. Cinsel Yolla Bulaşan önemli virüslerden birisi de HPV virüsüdür. Lütfen bunu akıldan çıkarmayalım!
*
Siğil nedir?
Derinin ve dışarıya açılan organların (ağız, burun, akciğerler, mide v.b.) iç zarı dediğimiz mukoz membranının iyi huylu virüs kaynaklı urlarıdır.
*
Siğilleri yapan virüsler nelerdir?
İnsan Siğil Virüsü (human papilloma virüs ”HPV” ile insan epitelyum hücrelerini tutan elliden fazla DNA virüsleri yapar.
*
Toplumda siğil sıklığı ne kadardır?
Toplumun onda birine yakın olup beyazlara göre daha azdır.
*
Siğil oluşumunda risk etmenleri nelerdir?
✓ Cinsel organlarında ve makat çevresinde siğili olanlarla cinsel ilişkiye girenler
✓Et, balık ve kümes hayvanları ile uğraşan kimseler
✓Bağışıklığı çeşitli nedenlerle baskılanmış (travma, sıkıntı, kanser ilacı kullanma, radyoterapi alanlar, HIV-AİDS liler v.b.) kimseler
✓Çocuklar
*
Siğillerin bulaşma yolları nelerdir?
✓ Deri siğilleri: Bulaştırıcılığı olan kişilerle doğrudan veya kullandıkları eşya ile temas etmekle geçebilir.
✓ Cinsel yolla bulaş: Önemli geçiş yoludur (özellikle Anogenital siğiller)
*
Siğilleri nasıl tanıyabiliriz?
Çıplak gözle tanımak kolaydır. Bazı tipleri çıplak gözle fark edilmediğinden gerekirse patolojik tanı yöntemlerine gidilebilir.
*
Siğillerin tedavisi konusunda neler söyleyebiliriz?
Virüs kaynaklı olduğundan acaba virüslere karşı antiviral ilaçlarla tedavi edebilirmiyiz? Diye düşünsek de, şimdiye kadar bu yöntemle çok başarılı olunamamıştır. Zaten % 100 tam tedavi yoktur. Genellikle sağlıklı yaşam, iyi beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirme gibi noktalara dikkat etmekle ( eya kendiliğinden) gerileyebilir. Dış siğillerde sıvı azot ile dondurup sağlıksız dokuyu yok etmek iyi bir yöntemdir. Ayrıca Podofioks (günde iki kere en az üç gün gerekirse dört haftaya kadar tedavi devam ettirilebilir), Podofilin, Triklorasetik asit, Elektrokoter, Karbondioksit lazer tedavideki diğer ajan ve yöntemlerdir.
*
YORUM VE ÖNERİLERİMİZ NE OLMALI? Görüyorsunuz HPV aşıları ile siğil konusuna daldık içinden zor çıktık. Siğillerin kanser yönünden önemli olduğunu, özellikle HPV nin bu yönden üzerinde durulması gereken önemli bir virüs olduğunu akıldan çıkarmamak, rahim ağzı kanserinin “Anogenital siğillerle” ilişkisinin bulunduğunu unutmamak gerekir. Riskli gruplara mutlaka ücretsiz HPV AŞISI yaptırmak şarttır. Bu aşının ödeme kapsamına mutlaka alınması gereklidir.Bu “Anayasal Haktır.”
*
KORUYUCU HEKİMLİK ÇOK ÖNEMLİDİR..
KORUNMA TEDAVİDEN AVANTAJLIDIR!..

Hekim hekim dolaşmamak için haydi aşıya!

Sevgilerimle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Advert
POPÜLER FOTO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.